RESULTAT

Här listas resultat från skidtävlingar där deltagare med anknytning till Larsmo IF varit med samt tävlingar där samt skidtävlingar som ordnats vid Larsmo idrottspark. Vi garanterar inte att länkar till externa webbplatser fungerar

8.1.2017 MELLERSTA ÖSTERBOTTENS LANDSKAPSSTAFETT VETIL

A-Sarja


1. osuus miehet 12 km (p): 1) Jakko Halonen REISJÄRVI 29:48.7, 2) Anssi Koirikivi HAAPAJÄRVI 29:50.0, 3) Christoffer Lindvall UUSIKAARLEPYY 30:04.3, 4) Tuomas Myllykoski VETELI 30:05.3, 5) Hans Mäenpää PIETARSAARI 30:06.4, 6) Eric Storvall KRUUNUPYY 30:25.2, 7) Jouni Komu PYHÄJÄRVI 30:44.7, 8) Sauli Päivärinta NIVALA 30:47.2, 9) Juuso Mattila HIMANKA 31:23.2, 10) Ville Tuukkanen PERHO 31:46.7, 11) Tapani Kärjä KALAJOKI 32:51.2, 12) Erik Holm PEDERSÖRE 33:50.4, 13) Henrik Ekstrand LUOTO 34:16.9, 14) Filip Häggblom KOKKOLA 34:17.5, 15) Roni Knuutila YLIVIESKA 34:39.6, 
2. osuus miehet 16v 5 km (p): 1) Severi Honkonen PERHO 13:45.8, 2) Aapo Taipale VETELI 13:58.6, 3) Jaakko Mattila HIMANKA 14:01.6, 4) Miro Jylkkä YLIVIESKA 15:01.3, 5) Anton Sjölund PIETARSAARI 15:14.9, 6) Samppo Kumpumäki PYHÄJÄRVI 15:36.7, 7) Jussi Raappana HAAPAJÄRVI 15:46.6, 8) Jussi-Matti Rahja KALAJOKI 16:20.6, 9) Simon Dahlnäs KRUUNUPYY 16:24.3, 10) William Back UUSIKAARLEPYY 16:53.4, 11) Tuuli Järviluoma NIVALA 17:00.6, 12) Peppi Leppälä REISJÄRVI 17:27.6, 13) Axel Norrbacka PEDERSÖRE 18:03.3, 14) Filip Liljeqvist LUOTO 19:55.4, 15) Olli Hautamäki KOKKOLA 20:08.6, 
2. vaihto tilanne: 1) VETELI 44:03.9, 2) PIETARSAARI 45:21.2, 3) HIMANKA 45:24.7, 4) PERHO 45:32.5, 5) HAAPAJÄRVI 45:36.5, 6) PYHÄJÄRVI 46:21.4, 7) KRUUNUPYY 46:49.5, 8) UUSIKAARLEPYY 46:57.7, 9) REISJÄRVI 47:16.2, 10) NIVALA 47:47.7, 11) KALAJOKI 49:11.7, 12) YLIVIESKA 49:40.9, 13) PEDERSÖRE 51:53.6, 14) LUOTO 54:12.2, 15) KOKKOLA 54:26.0, 
3. osuus naiset 16v 3 km (p): 1) Eerika Konu KOKKOLA 09:23.3, 2) Sanni Haikara NIVALA 09:31.1, 3) Hanna Alahäivälä HAAPAJÄRVI 09:36.1, 4) Anni Mäkinen HIMANKA 09:48.7, 5) Veera Anttila PERHO 09:50.1, 6) Teodora Westerlund PIETARSAARI 10:09.5, 7) Iida Haukilahti VETELI 10:10.1, 8) Iida Vuollet KALAJOKI 10:10.8, 9) Oona Kiljala YLIVIESKA 10:15.4, 10) Josephine Sundqvist UUSIKAARLEPYY 10:23.0, 11) Jenna Rautiala PYHÄJÄRVI 10:28.1, 12) Eveliina Suvanto PEDERSÖRE 10:40.7, 13) Ellen Bäck KRUUNUPYY 10:42.5, 14) Meea Haikara REISJÄRVI 12:30.7, 15) Hanna Nyfors LUOTO 12:48.0, 
3. vaihto tilanne: 1) VETELI 0:54:13.9, 2) HAAPAJÄRVI 0:55:12.5, 3) HIMANKA 0:55:13.4, 4) PERHO 0:55:22.5, 5) PIETARSAARI 0:55:30.7, 6) PYHÄJÄRVI 0:56:49.4, 7) NIVALA 0:57:18.8, 8) UUSIKAARLEPYY 0:57:20.7, 9) KRUUNUPYY 0:57:31.9, 10) KALAJOKI 0:59:22.5, 11) REISJÄRVI 0:59:46.9, 12) YLIVIESKA 0:59:56.3, 13) PEDERSÖRE 1:02:34.2, 14) KOKKOLA 1:03:49.3, 15) LUOTO 1:07:00.2, 
4. osuus miehet 10 km (p): 1) Oscar Högnabba KRUUNUPYY 26:57.6, 2) Kasper Lönnbäck UUSIKAARLEPYY 27:07.9, 3) Hannes Mäenpää PIETARSAARI 27:24.1, 4) Tuomas Nurkkala PYHÄJÄRVI 27:24.2, 5) Juho Salmela HAAPAJÄRVI 27:48.1, 6) Jere Ena PEDERSÖRE 28:06.3, 7) Pauli Mäkelä VETELI 28:06.4, 8) Jussi Tuukkanen PERHO 28:47.3, 9) Jukka-Pekka Ojala YLIVIESKA 29:00.0, 10) Simo Törnvall KALAJOKI 29:11.3, 11) Joakim Björklind KOKKOLA 30:16.6, 12) Matti Lehtinen HIMANKA 30:16.6, 13) Teijo Haapaniemi REISJÄRVI 31:01.9, 14) Pekka Ylimäki NIVALA 31:07.5, 15) Josefin Sandvik LUOTO 33:41.8, 
4. vaihto tilanne: 1) VETELI 1:22:20.2, 2) PIETARSAARI 1:22:54.7, 3) HAAPAJÄRVI 1:23:00.5, 4) PERHO 1:24:09.8, 5) PYHÄJÄRVI 1:24:13.5, 6) UUSIKAARLEPYY 1:24:28.5, 7) KRUUNUPYY 1:24:29.5, 8) HIMANKA 1:25:30.0, 9) NIVALA 1:28:26.2, 10) KALAJOKI 1:28:33.7, 11) YLIVIESKA 1:28:56.2, 12) PEDERSÖRE 1:30:40.5, 13) REISJÄRVI 1:30:48.7, 14) KOKKOLA 1:34:05.8, 15) LUOTO 1:40:42.0, 
5. osuus naiset 5 km (v): 1) Elina Mäkitalo KOKKOLA 13:39.7, 2) Tiia Olkkonen HAAPAJÄRVI 14:16.2, 3) Hanna Ray PEDERSÖRE 14:19.2, 4) Merja Kuukasjärvi PYHÄJÄRVI 14:23.9, 5) Elina Läspä NIVALA 14:25.6, 6) Susanna Juhola KALAJOKI 14:25.7, 7) Johanna Skog UUSIKAARLEPYY 14:29.5, 8) Karoliina Ukskoski PERHO 14:33.8, 9) Fanny Storvall KRUUNUPYY 14:45.8, 10) Johanna Niskakoski REISJÄRVI 14:53.3, 11) Henna Rautiainen HIMANKA 14:55.4, 12) Annika Sjöström LUOTO 15:02.3, 13) Ida Mäenpää PIETARSAARI 15:27.6, 14) Tanja Rannila VETELI 16:07.0, 15) Julia Korkiakoski YLIVIESKA 16:13.1, 
5. vaihto tilanne: 1) HAAPAJÄRVI 1:37:16.7, 2) PIETARSAARI 1:38:22.2, 3) VETELI 1:38:27.2, 4) PYHÄJÄRVI 1:38:37.3, 5) PERHO 1:38:43.6, 6) UUSIKAARLEPYY 1:38:58.0, 7) KRUUNUPYY 1:39:15.2, 8) HIMANKA 1:40:25.3, 9) NIVALA 1:42:51.8, 10) KALAJOKI 1:42:59.3, 11) PEDERSÖRE 1:44:59.7, 12) YLIVIESKA 1:45:09.2, 13) REISJÄRVI 1:45:42.0, 14) KOKKOLA 1:47:45.5, 15) LUOTO 1:55:44.2, 
6. osuus miehet 10 km (v): 1) Tero Seppälä HAAPAJÄRVI 23:43.8, 2) August Högnabba KRUUNUPYY 25:21.8, 3) Benjamin Sundqvist UUSIKAARLEPYY 25:39.7, 4) Juho Lakanen PERHO 25:59.3, 5) Joona Mäkelä VETELI 26:00.2, 6) Tommy Haglund PIETARSAARI 27:09.3, 7) Tage Ray PEDERSÖRE 27:10.2, 8) Matti Laitala KALAJOKI 27:32.1, 9) Niklas Dahllund LUOTO 27:33.7, 10) Andre Kurten KOKKOLA 27:39.2, 11) Tero Pesonen PYHÄJÄRVI 27:43.6, 12) Risto Pernu HIMANKA 27:58.3, 13) Jari Niskakoski REISJÄRVI 29:02.3, 14) Jukka Nissilä YLIVIESKA 29:29.6, 15) Ossi Hautalahti NIVALA 30:37.5, 
6. vaihto tilanne: 1) HAAPAJÄRVI 2:01:00.5, 2) VETELI 2:04:27.3, 3) KRUUNUPYY 2:04:37.0, 4) UUSIKAARLEPYY 2:04:37.6, 5) PERHO 2:04:42.8, 6) PIETARSAARI 2:05:31.5, 7) PYHÄJÄRVI 2:06:20.9, 8) HIMANKA 2:08:23.6, 9) KALAJOKI 2:10:31.3, 10) PEDERSÖRE 2:12:09.8, 11) NIVALA 2:13:29.3, 12) YLIVIESKA 2:14:38.8, 13) REISJÄRVI 2:14:44.3, 14) KOKKOLA 2:15:24.6, 15) LUOTO 2:23:17.9, 
7. osuus miehet 18v 10 km (v): 1) Tuure Pesola REISJÄRVI 12:29.3, 2) Axel Auren KRUUNUPYY 12:50.6, 3) Esa-Pekka Mustola YLIVIESKA 12:53.6, 4) Eelis Valikainen KALAJOKI 12:54.5, 5) Kristian Hakala HIMANKA 13:36.3, 6) Eetu Lakanen PERHO 13:45.6, 7) Daniel Sorvisto KOKKOLA 13:46.5, 8) Saku Hautalahti NIVALA 14:05.1, 9) Robin Backlund PEDERSÖRE 14:12.8, 10) Aleksi Salmela HAAPAJÄRVI 14:14.3, 11) Onni Mäkelä VETELI 14:26.1, 12) Robin Mäenpää PIETARSAARI 14:26.8, 13) Jere Heinonen PYHÄJÄRVI 14:47.8, 14) Sonja Katajamäki UUSIKAARLEPYY 15:18.1, 15) Lucas Liljekvist LUOTO 15:51.8, 
7. vaihto tilanne: 1) HAAPAJÄRVI 2:15:14.8, 2) KRUUNUPYY 2:17:27.6, 3) PERHO 2:18:28.4, 4) VETELI 2:18:53.4, 5) UUSIKAARLEPYY 2:19:55.6, 6) PIETARSAARI 2:19:58.3, 7) PYHÄJÄRVI 2:21:08.6, 8) HIMANKA 2:21:59.9, 9) KALAJOKI 2:23:25.8, 10) PEDERSÖRE 2:26:22.5, 11) REISJÄRVI 2:27:13.6, 12) YLIVIESKA 2:27:32.3, 13) NIVALA 2:27:34.3, 14) KOKKOLA 2:29:11.0, 15) LUOTO 2:39:09.6, 
8. osuus miehet 10 km (v): 1) Markus Järvenpää PYHÄJÄRVI 23:47.7, 2) Risto Uusivirta HAAPAJÄRVI 24:20.0, 3) Hugo Karlström KRUUNUPYY 24:50.0, 4) Viljam Knif PIETARSAARI 25:00.0, 5) Robin Eriksson UUSIKAARLEPYY 25:02.2, 6) Kuisma Taipale VETELI 25:15.2, 7) Tuomas Huopana PERHO 25:30.5, 8) Juho Nikula KALAJOKI 26:15.8, 9) Matti Myllylahti YLIVIESKA 26:27.0, 10) Johan Ahlvik PEDERSÖRE 27:21.3, 11) Tuomas Ahola NIVALA 27:37.6, 12) Oskar Sjölund LUOTO 27:43.8, 13) Teemu Leppälä REISJÄRVI 29:02.1, 14) Jonas Skog KOKKOLA 29:08.6, 15) Markus Hakala HIMANKA 29:09.4, 
Lopputulokset: 1) HAAPAJÄRVI (Anssi Koirikivi, Jussi Raappana, Hanna Alahäivälä, Juho Salmela, Tiia Olkkonen, Tero Seppälä, Aleksi Salmela, Risto Uusivirta) 02:39:34.8, 2) KRUUNUPYY (Eric Storvall, Simon Dahlnäs, Ellen Bäck, Oscar Högnabba, Fanny Storvall, August Högnabba, Axel Auren, Hugo Karlström) 02:42:17.6, 3) PERHO (Ville Tuukkanen, Severi Honkonen, Veera Anttila, Jussi Tuukkanen, Karoliina Ukskoski, Juho Lakanen, Eetu Lakanen, Tuomas Huopana) 02:43:58.8, 4) VETELI 02:44:08.5, 5) PYHÄJÄRVI 02:44:56.3, 6) UUSIKAARLEPYY 02:44:57.8, 7) PIETARSAARI 02:44:58.3, 8) KALAJOKI 02:49:41.5, 9) HIMANKA 02:51:09.2, 10) PEDERSÖRE 02:53:43.8, 11) YLIVIESKA 02:53:59.2, 12) NIVALA 02:55:11.8, 13) REISJÄRVI 02:56:15.6, 14) KOKKOLA 02:58:19.6, 15) LUOTO 03:06:53.4, B-sarja


B-sarja
1. osuus miehet 12 km (p): 1) Janne Huhtakangas KAUSTINEN 32:49.2, 2) Kimmo Latvamäki KÄLVIÄ 32:49.5, 3) Hannu Paaso SIEVI 32:50.7, 4) Matti Luoma-Aho PYHÄJÄRVI II 33:15.6, 5) Johan Mäenpää PIETARSAARI 33:16.5, 6) Tero Kokkoniemi HAAPAJÄRVI II 33:44.4, 7) Mats Jakobsson UUSIKAARLEPYY II 33:44.5, 8) Henri Lassila VETELI II 33:52.4, 9) Jarkko Mäkelä HIMANKA II 35:02.4, 10) Veli-Pekka Korpela KANNUS 35:09.7, 11) Anton Storvall KRUUNUPYY II 35:15.2, 12) Manu Huntus KAUSTINEN II 35:16.5, 13) Herman Hjulfors PEDERSÖRE III 35:16.9, 14) Lars Losvik UUSIKAARLEPYY III 35:17.2, 15) Juha Tienhaara YLIVIESKA II 35:59.6, 16) Kauko Himanka KALAJOKI III 36:00.5, 17) Miika Juusola KALAJOKI II 36:01.2, 18) Aleksi Huhtakangas ALAVIESKA 36:03.5, 19) Jari Sjöström KOKKOLA II 36:18.2, 20) Jan Grankull PEDERSÖRE II 36:53.2, 21) Jarkko Huttunen PYHÄJÄRVI III 37:48.2, 22) Jori Saarela YLIVIESKA III 38:47.4, 23) Hannu Tiainen NIVALA II 38:49.2, 24) Andreas Byfält KRUUNUPYY III 38:52.4, 25) Jouko Pikkarainen HAAPAJÄRVI III 38:54.2, 26) Sami Kulju TOHOLAMPI 39:43.4, 27) Patrik Skog KRUUNUPYY IV 40:44.6, 28) Jorma Harju KOKKOLA III 41:13.6, 29) Timo Koskela HALSUA 42:30.7, 30) Viljami Kallio SIEVI II 44:36.7, 
2. osuus miehet 16v 5 km (p): 1) Leevi Virkkala SIEVI 14:14.0, 2) Jarkko Reijonen YLIVIESKA II 15:57.1, 3) Mitri Lerssi KAUSTINEN 16:01.2, 4) Pietu Tiainen NIVALA II 16:25.3, 5) Gustav Forsell KRUUNUPYY II 16:40.1, 6) Santeri Mäkelä HIMANKA II 16:57.9, 7) Miro Piippolainen PIETARSAARI 17:23.0, 8) Lucas Hansen KRUUNUPYY III 17:27.1, 9) Miika Mutka KANNUS 17:44.6, 10) Jenni Kukkola SIEVI II 17:45.2, 11) Valtteri Leskelä HAAPAJÄRVI II 18:03.6, 12) Anton Hannula ALAVIESKA 18:06.2, 13) Antti Laukkanen PYHÄJÄRVI II 18:07.7, 14) Kalle Himanka KALAJOKI II 18:25.6, 15) Atte Taipale VETELI II 18:31.3, 16) Rasmus Remesaho TOHOLAMPI 19:00.8, 17) Johannes Jakobsson UUSIKAARLEPYY III 19:18.7, 18) Friida Kivistö KALAJOKI III 19:27.8, 19) Oskari Nissilä KÄLVIÄ 19:43.8, 20) Rasmus Huhtamäki PEDERSÖRE II 19:44.7, 21) Joel Holm UUSIKAARLEPYY II 20:14.5, 22) Teemu Simoinen HALSUA 20:36.3, 23) Emma Junno YLIVIESKA III 20:46.1, 24) Oliver Dalhem KOKKOLA II 21:12.1, 25) Jesper Lindfors PEDERSÖRE III 21:40.7, 26) Aleksi Kuukasjärvi PYHÄJÄRVI III 21:50.0, 27) Santeri Kallio KOKKOLA III 22:15.6, 28) Eetu Honkala HAAPAJÄRVI III 22:42.5, 29) Santtu Aho KAUSTINEN II 23:23.3, 30) Sven-Erik Libäck KRUUNUPYY IV 23:48.1, 
2. vaihto tilanne: 1) SIEVI 47:04.6, 2) KAUSTINEN 48:50.4, 3) PIETARSAARI 50:39.5, 4) PYHÄJÄRVI II 51:23.2, 5) HAAPAJÄRVI II 51:47.9, 6) KRUUNUPYY II 51:55.3, 7) YLIVIESKA II 51:56.6, 8) HIMANKA II 52:00.2, 9) VETELI II 52:23.6, 10) KÄLVIÄ 52:33.2, 11) KANNUS 52:54.2, 12) UUSIKAARLEPYY II 53:58.9, 13) ALAVIESKA 54:09.6, 14) KALAJOKI II 54:26.8, 15) UUSIKAARLEPYY III 54:35.9, 16) NIVALA II 55:14.5, 17) KALAJOKI III 55:28.2, 18) KRUUNUPYY III 56:19.4, 19) PEDERSÖRE II 56:37.9, 20) PEDERSÖRE III 56:57.5, 21) KOKKOLA II 57:30.2, 22) KAUSTINEN II 58:39.8, 23) TOHOLAMPI 58:44.2, 24) YLIVIESKA III 59:33.4, 25) PYHÄJÄRVI III 59:38.2, 26) HAAPAJÄRVI III 01:01:36.7, 27) SIEVI II 01:02:21.9, 28) HALSUA 01:03:06.9, 29) KOKKOLA III 01:03:29.2, 30) KRUUNUPYY IV 01:04:32.7, 
3. osuus naiset 16v 3 km (p): 1) Nita Paaso SIEVI 09:34.1, 2) Iina Koskela HALSUA 09:58.1, 3) Alissa Oja HIMANKA II 10:02.6, 4) Laura Keskitalo HAAPAJÄRVI II 10:29.3, 5) Alisa Vuollet KALAJOKI II 10:30.7, 6) Enni Katajalaakso KANNUS 10:33.5, 7) Veera Huntus KAUSTINEN 10:53.3, 8) Terhi Junno YLIVIESKA III 10:54.7, 9) Matilda Snellman PIETARSAARI 10:57.8, 10) Liina Viitasaari KOKKOLA II 11:00.2, 11) Enni-Sofia Saari YLIVIESKA II 11:12.6, 12) Eveliina Koistinen PYHÄJÄRVI II 11:16.7, 13) Ida Emmes KRUUNUPYY II 11:25.9, 14) Petra Alatalo ALAVIESKA 11:27.4, 15) Sofia Huusko VETELI II 11:35.6, 16) Jenniina Salmela HAAPAJÄRVI III 11:37.9, 17) Miina Koivisto SIEVI II 11:44.1, 18) Michelle Nyback UUSIKAARLEPYY III 11:51.1, 19) Salla Suni NIVALA II 11:59.5, 20) Sanni Vanha-Aho PYHÄJÄRVI III 12:00.6, 21) Janica Hahtokari KRUUNUPYY III 12:03.4, 22) Sanni Vuollet KALAJOKI III 12:05.6, 23) Linnéa Granlund UUSIKAARLEPYY II 12:10.8, 24) Melissa Kykyri KÄLVIÄ 12:45.7, 25) Anni Peltoniemi KOKKOLA III 12:52.3, 26) Clara Granholm KRUUNUPYY IV 12:53.4, 27) Julia Backlund PEDERSÖRE II 13:04.2, 28) Matilda Punsar PEDERSÖRE III 13:45.6, 29) Sandra Höglund KAUSTINEN II 13:51.0, 30) Helmi Kulju TOHOLAMPI 15:59.8, 
3. vaihto tilanne: 1) SIEVI 0:56:38.7, 2) KAUSTINEN 0:59:43.7, 3) PIETARSAARI 1:01:37.3, 4) HIMANKA II 1:02:02.7, 5) HAAPAJÄRVI II 1:02:17.2, 6) PYHÄJÄRVI II 1:02:39.9, 7) YLIVIESKA II 1:03:09.2, 8) KRUUNUPYY II 1:03:21.2, 9) KANNUS 1:03:27.7, 10) VETELI II 1:03:59.2, 11) KALAJOKI II 1:04:57.4, 12) KÄLVIÄ 1:05:18.9, 13) ALAVIESKA 1:05:37.0, 14) UUSIKAARLEPYY II 1:06:09.7, 15) UUSIKAARLEPYY III 1:06:26.9, 16) NIVALA II 1:07:13.9, 17) KALAJOKI III 1:07:33.8, 18) KRUUNUPYY III 1:08:22.8, 19) KOKKOLA II 1:08:30.4, 20) PEDERSÖRE II 1:09:42.0, 21) YLIVIESKA III 1:10:28.0, 22) PEDERSÖRE III 1:10:43.0, 23) PYHÄJÄRVI III 1:11:38.7, 24) KAUSTINEN II 1:12:30.7, 25) HALSUA 1:13:04.9, 26) HAAPAJÄRVI III 1:13:14.5, 27) SIEVI II 1:14:05.9, 28) TOHOLAMPI 1:14:43.9, 29) KOKKOLA III 1:16:21.4, 30) KRUUNUPYY IV 1:17:26.0, 
4. osuus miehet 10 km (p): 1) Matti Keskitalo HAAPAJÄRVI II 28:35.1, 2) Pasi Auvinen PIETARSAARI 28:44.1, 3) Fredric Portin UUSIKAARLEPYY II 28:52.1, 4) Tuomas Koivisto PYHÄJÄRVI II 29:11.4, 5) Ravinder Kohtaniemi SIEVI 29:27.4, 6) Johnny Sjölind KRUUNUPYY II 29:36.1, 7) Lasse Paavola KAUSTINEN 29:54.2, 8) Juha-Pekka Jokela ALAVIESKA 30:06.4, 9) Heikki Roimas KÄLVIÄ 30:20.4, 10) Ville Juusola KALAJOKI II 30:34.2, 11) Tom West PEDERSÖRE II 30:42.0, 12) Naveen Kohtaniemi SIEVI II 31:20.4, 13) Raine Jylhä HALSUA 31:32.3, 14) Pasi Pesola KAUSTINEN II 31:41.6, 15) Daniel Åbacka PEDERSÖRE III 31:53.3, 16) Tommi Viitasaari KOKKOLA II 31:59.1, 17) Jouni Häkkinen PYHÄJÄRVI III 32:00.6, 18) Arto Koivuaho HAAPAJÄRVI III 32:15.8, 19) Jari Kivelä HIMANKA II 32:30.5, 20) Ronny Wiklund UUSIKAARLEPYY III 32:44.4, 21) Markku Mehtälä NIVALA II 32:50.4, 22) Sami Finnilä VETELI II 33:04.8, 23) Antti Vilkuna YLIVIESKA III 33:16.5, 24) Roni Etelämäki TOHOLAMPI 33:30.9, 25) Peter Granbacka KRUUNUPYY IV 33:34.6, 26) Jukka Timlin YLIVIESKA II 33:57.4, 27) Mari Laitala KALAJOKI III 34:19.1, 28) Marko Paavola KANNUS 34:39.4, 29) Ove Snåre KRUUNUPYY III 35:21.3, 30) Veikka Heinonen KOKKOLA III 37:51.4, 
4. vaihto tilanne: 1) SIEVI 1:26:06.0, 2) KAUSTINEN 1:29:37.8, 3) PIETARSAARI 1:30:21.3, 4) HAAPAJÄRVI II 1:30:52.2, 5) PYHÄJÄRVI II 1:31:51.3, 6) KRUUNUPYY II 1:32:57.2, 7) HIMANKA II 1:34:33.2, 8) UUSIKAARLEPYY II 1:35:01.7, 9) KALAJOKI II 1:35:31.5, 10) KÄLVIÄ 1:35:39.3, 11) ALAVIESKA 1:35:43.3, 12) VETELI II 1:37:04.0, 13) YLIVIESKA II 1:37:06.6, 14) KANNUS 1:38:07.0, 15) UUSIKAARLEPYY III 1:39:11.2, 16) NIVALA II 1:40:04.2, 17) PEDERSÖRE II 1:40:24.0, 18) KOKKOLA II 1:40:29.5, 19) KALAJOKI III 1:41:52.8, 20) PEDERSÖRE III 1:42:36.3, 21) PYHÄJÄRVI III 1:43:39.2, 22) KRUUNUPYY III 1:43:44.0, 23) YLIVIESKA III 1:43:44.5, 24) KAUSTINEN II 1:44:12.2, 25) HALSUA 1:44:37.2, 26) SIEVI II 1:45:26.3, 27) HAAPAJÄRVI III 1:45:30.2, 28) TOHOLAMPI 1:48:14.7, 29) KRUUNUPYY IV 1:51:00.6, 30) KOKKOLA III 1:54:12.7, 
5. osuus naiset 5 km (v): 1) Miia Säilynoja SIEVI 14:16.7, 2) Sara Ray PEDERSÖRE II 14:22.9, 3) Ella Himanka KALAJOKI II 14:26.3, 4) Ronja Kainberg KRUUNUPYY II 15:12.1, 5) Emilia Pulkkinen HAAPAJÄRVI II 15:18.6, 6) Saana Peltola KAUSTINEN 15:25.5, 7) Kaisa Saarimaa NIVALA II 15:38.3, 8) Nuppu Peltoniemi KAUSTINEN II 15:57.1, 9) Elin Forsgård UUSIKAARLEPYY II 15:58.4, 10) Marjo Ena PEDERSÖRE III 16:00.0, 11) Mia-Riitta Hongell KOKKOLA II 16:00.9, 12) Marjo Kuosmanen PYHÄJÄRVI III 16:05.9, 13) Johanna Kykyri KÄLVIÄ 16:06.3, 14) Hanna Hangasmaa YLIVIESKA II 16:19.7, 15) Elisa Parkkinen PYHÄJÄRVI II 16:33.0, 16) Marjut Hyyppä HIMANKA II 16:39.4, 17) Ann-Louise Nyback UUSIKAARLEPYY III 16:42.8, 18) Janina Enkvist PIETARSAARI 16:44.5, 19) Aija Tilvis KALAJOKI III 16:50.8, 20) Karoliina Hosionaho SIEVI II 16:52.8, 21) Hanna-Mari Simpanen HALSUA 16:52.9, 22) Liisa Välikangas HAAPAJÄRVI III 17:19.8, 23) Miia Sipilä ALAVIESKA 17:24.5, 24) Veera Vähäkangas YLIVIESKA III 17:36.3, 25) Eerika Mutka KANNUS 17:42.6, 26) Airi Kentala TOHOLAMPI 17:51.1, 27) Emma Kurten KOKKOLA III 18:22.1, 28) Amanda Hansén KRUUNUPYY III 19:23.3, 29) Elina Huusko VETELI II 19:42.8, 30) Lotta Emmes KRUUNUPYY IV 22:15.3, 
5. vaihto tilanne: 1) SIEVI 1:40:22.7, 2) KAUSTINEN 1:45:03.2, 3) HAAPAJÄRVI II 1:46:10.7, 4) PIETARSAARI 1:47:05.7, 5) KRUUNUPYY II 1:48:09.3, 6) PYHÄJÄRVI II 1:48:24.2, 7) KALAJOKI II 1:49:57.8, 8) UUSIKAARLEPYY II 1:51:00.0, 9) HIMANKA II 1:51:12.6, 10) KÄLVIÄ 1:51:45.6, 11) ALAVIESKA 1:53:07.8, 12) YLIVIESKA II 1:53:26.2, 13) PEDERSÖRE II 1:54:46.8, 14) NIVALA II 1:55:42.5, 15) KANNUS 1:55:49.5, 16) UUSIKAARLEPYY III 1:55:54.0, 17) KOKKOLA II 1:56:30.4, 18) VETELI II 1:56:46.7, 19) PEDERSÖRE III 1:58:36.3, 20) KALAJOKI III 1:58:43.5, 21) PYHÄJÄRVI III 1:59:45.0, 22) KAUSTINEN II 2:00:09.3, 23) YLIVIESKA III 2:01:20.8, 24) HALSUA 2:01:30.0, 25) SIEVI II 2:02:19.0, 26) HAAPAJÄRVI III 2:02:50.0, 27) KRUUNUPYY III 2:03:07.3, 28) TOHOLAMPI 2:06:05.8, 29) KOKKOLA III 2:12:34.8, 30) KRUUNUPYY IV 2:13:15.9, 
6. osuus miehet 10 km (v): 1) Tomi Sipilä ALAVIESKA 25:31.9, 2) Jari Kalliokoski HALSUA 25:44.4, 3) Petteri Arovainio HAAPAJÄRVI II 26:52.1, 4) Rami Oravakangas PYHÄJÄRVI II 27:30.7, 5) Mikko Peltokangas TOHOLAMPI 27:50.6, 6) Elias Valikainen KALAJOKI II 27:51.8, 7) Jari Mäkelä VETELI II 27:52.3, 8) Sebastian Kurten Kainberg KOKKOLA II 28:19.7, 9) Jussi Mökkönen SIEVI 28:25.6, 10) Tommy Brännkärr KRUUNUPYY II 28:38.8, 11) Toni Wik UUSIKAARLEPYY II 28:47.4, 12) Timo Pesola KÄLVIÄ 29:26.0, 13) Juho Ruuttula SIEVI II 29:37.3, 14) Kenneth Hinkka PEDERSÖRE II 29:51.6, 15) Tuomas Rahja KALAJOKI III 29:56.7, 16) Marko Löija UUSIKAARLEPYY III 29:58.6, 17) Jarmo Nivala YLIVIESKA II 30:10.6, 18) Harri Holmström NIVALA II 30:18.3, 19) Mikko Kinnunen KAUSTINEN II 30:21.1, 20) Matias Forsbacka KRUUNUPYY III 30:59.7, 21) Tommy From KRUUNUPYY IV 31:14.5, 22) Ari Puranen PIETARSAARI 31:22.2, 23) Arto Pieksämäki HAAPAJÄRVI III 31:23.9, 24) Jussi Huhtakangas KAUSTINEN 31:24.9, 25) Timo Hongell KOKKOLA III 31:37.1, 26) Erkki Isokoski YLIVIESKA III 32:00.7, 27) Antti Tuorila HIMANKA II 32:17.3, 28) Petri Erkkilä KANNUS 33:03.4, 29) Hannes Stubb PEDERSÖRE III 33:22.1, 30) Terho Kähärä PYHÄJÄRVI III 34:01.9, 
6. vaihto tilanne: 1) SIEVI 2:08:48.3, 2) HAAPAJÄRVI II 2:13:02.8, 3) PYHÄJÄRVI II 2:15:54.9, 4) KAUSTINEN 2:16:28.0, 5) KRUUNUPYY II 2:16:48.0, 6) KALAJOKI II 2:17:49.5, 7) PIETARSAARI 2:18:27.8, 8) ALAVIESKA 2:18:39.6, 9) UUSIKAARLEPYY II 2:19:47.3, 10) KÄLVIÄ 2:21:11.5, 11) HIMANKA II 2:23:29.9, 12) YLIVIESKA II 2:23:36.8, 13) PEDERSÖRE II 2:24:38.4, 14) VETELI II 2:24:39.0, 15) KOKKOLA II 2:24:50.0, 16) UUSIKAARLEPYY III 2:25:52.6, 17) NIVALA II 2:26:00.8, 18) HALSUA 2:27:14.4, 19) KALAJOKI III 2:28:40.1, 20) KANNUS 2:28:52.9, 21) KAUSTINEN II 2:30:30.3, 22) SIEVI II 2:31:56.3, 23) PEDERSÖRE III 2:31:58.4, 24) YLIVIESKA III 2:33:21.4, 25) PYHÄJÄRVI III 2:33:46.9, 26) TOHOLAMPI 2:33:56.3, 27) KRUUNUPYY III 2:34:06.9, 28) HAAPAJÄRVI III 2:34:13.8, 29) KOKKOLA III 2:44:11.9, 30) KRUUNUPYY IV 2:44:30.3, 
7. osuus miehet 18v 10 km (v): 1) Werneri Pudas ALAVIESKA 14:01.8, 2) Roope-Eemeli Huttunen PYHÄJÄRVI II 14:12.0, 3) Tuomas Törnvall KALAJOKI II 14:41.1, 4) Ville Vesaluoma SIEVI 14:53.6, 5) Elin Björk PEDERSÖRE II 14:59.0, 6) Mari Seppälä HAAPAJÄRVI II 15:23.3, 7) Tuukka Suni NIVALA II 15:23.6, 8) Jalmari Höglund KAUSTINEN 15:26.6, 9) Riku Koirikivi PYHÄJÄRVI III 15:29.0, 10) Valtteri Marjoniemi HAAPAJÄRVI III 15:31.8, 11) Alexander Schauman KOKKOLA II 15:31.8, 12) Amanda Strandvall UUSIKAARLEPYY III 15:33.8, 13) Jesper Ojala YLIVIESKA III 15:41.3, 14) Jani Simoinen HALSUA 15:47.0, 15) Tuukka Marjala HIMANKA II 15:53.0, 16) Mickel Forsell KRUUNUPYY III 15:59.5, 17) Roope Etelämäki TOHOLAMPI 16:15.4, 18) Emma Katajalaakso KANNUS 16:17.1, 19) Erika Westerlund PIETARSAARI 16:20.8, 20) Jirka Oja KALAJOKI III 16:38.5, 21) Antonia Svenlin KRUUNUPYY II 16:46.4, 22) Cecilia Back UUSIKAARLEPYY II 16:46.9, 23) Jimmy Westerlund PEDERSÖRE III 17:08.6, 24) Alexander Storrank KRUUNUPYY IV 17:10.6, 25) Ella Virkkala SIEVI II 17:14.1, 26) Okko Airiola KÄLVIÄ 17:20.1, 27) Aaro Åivo VETELI II 17:38.4, 28) Tatu Junno YLIVIESKA II 18:21.8, 29) Kevin Lillhonga KOKKOLA III 18:59.8, 30) Elli Myllymäki KAUSTINEN II 23:12.1, 
7. vaihto tilanne: 1) SIEVI 2:23:41.8, 2) HAAPAJÄRVI II 2:28:26.0, 3) PYHÄJÄRVI II 2:30:06.8, 4) KAUSTINEN 2:31:54.6, 5) KALAJOKI II 2:32:30.6, 6) ALAVIESKA 2:32:41.3, 7) KRUUNUPYY II 2:33:34.4, 8) PIETARSAARI 2:34:48.6, 9) UUSIKAARLEPYY II 2:36:34.2, 10) KÄLVIÄ 2:38:31.6, 11) HIMANKA II 2:39:22.8, 12) PEDERSÖRE II 2:39:37.3, 13) KOKKOLA II 2:40:21.8, 14) NIVALA II 2:41:24.4, 15) UUSIKAARLEPYY III 2:41:26.3, 16) YLIVIESKA II 2:41:58.6, 17) VETELI II 2:42:17.4, 18) HALSUA 2:43:01.3, 19) KANNUS 2:45:09.9, 20) KALAJOKI III 2:45:18.6, 21) YLIVIESKA III 2:49:02.6, 22) PEDERSÖRE III 2:49:06.9, 23) SIEVI II 2:49:10.4, 24) PYHÄJÄRVI III 2:49:15.9, 25) HAAPAJÄRVI III 2:49:45.6, 26) KRUUNUPYY III 2:50:06.3, 27) TOHOLAMPI 2:50:11.6, 28) KAUSTINEN II 2:53:42.3, 29) KRUUNUPYY IV 3:01:40.9, 30) KOKKOLA III 3:03:11.7, 
8. osuus miehet 10 km (v): 1) Miska Poikkimäki SIEVI 24:19.1, 2) Ari-Pekka Lassila VETELI II 27:01.3, 3) Hannu Niemelä HAAPAJÄRVI II 27:07.4, 4) Keijo Piippolainen PIETARSAARI 28:20.3, 5) Janne Huhtala TOHOLAMPI 28:24.8, 6) Heikki Raappana HAAPAJÄRVI III 28:49.1, 7) Dan-Olav Spets PEDERSÖRE II 28:49.3, 8) Arto Hemmilä ALAVIESKA 28:55.1, 9) Mikko Kouvalainen PYHÄJÄRVI II 28:57.8, 10) Osmo Juola KALAJOKI II 29:17.0, 11) Magnus Nyman UUSIKAARLEPYY II 29:36.2, 12) Tero Myllymäki KAUSTINEN 29:36.9, 13) Tuomas Saari YLIVIESKA II 29:45.3, 14) Antti Tuukkanen KÄLVIÄ 29:53.8, 15) Miikka Ketonen HIMANKA II 30:08.6, 16) Tero Kähtävä KALAJOKI III 30:15.8, 17) Markku Isokoski NIVALA II 30:32.5, 18) Johan Nylund PEDERSÖRE III 30:40.8, 19) Jussi Isokoski KANNUS 30:47.5, 20) Stefan Åbacka KRUUNUPYY III 32:07.1, 21) Mats Strandvall KRUUNUPYY II 32:20.2, 22) Pasi Nykänen KOKKOLA II 32:52.1, 23) Janne Salonen SIEVI II 33:17.3, 24) Juha Lerssi KAUSTINEN II 33:33.6, 25) Linus Hansén KRUUNUPYY IV 34:00.6, 26) Juha Kuosmanen PYHÄJÄRVI III 34:30.6, 27) Teemu Raudaskoski YLIVIESKA III 34:31.1, 28) Bror-Erik Kronqvist UUSIKAARLEPYY III 34:51.6, 29) Saku Jokela HALSUA 35:13.1, 30) Leander Lillhonga KOKKOLA III 38:47.1, 
Lopputulokset: 1) SIEVI (Hannu Paaso, Leevi Virkkala, Nita Paaso, Ravinder Kohtaniemi, Miia Säilynoja, Jussi Mökkönen, Ville Vesaluoma, Miska Poikkimäki) 02:48:00.8, 2) HAAPAJÄRVI II (Tero Kokkoniemi, Valtteri Leskelä, Laura Keskitalo, Matti Keskitalo, Emilia Pulkkinen, Petteri Arovainio, Mari Seppälä, Hannu Niemelä) 02:55:33.4, 3) PYHÄJÄRVI II (Matti Luoma-Aho, Antti Laukkanen, Eveliina Koistinen, Tuomas Koivisto, Elisa Parkkinen, Rami Oravakangas, Roope-Eemeli Huttunen, Mikko Kouvalainen) 02:59:04.6, 4) KAUSTINEN 03:01:31.4, 5) ALAVIESKA 03:01:36.3, 6) KALAJOKI II 03:01:47.5, 7) PIETARSAARI 03:03:08.8, 8) KRUUNUPYY II 03:05:54.5, 9) UUSIKAARLEPYY II 03:06:10.4, 10) KÄLVIÄ 03:08:25.4, 11) PEDERSÖRE II 03:08:26.6, 12) VETELI II 03:09:18.7, 13) HIMANKA II 03:09:31.4, 14) YLIVIESKA II 03:11:43.9, 15) NIVALA II 03:11:56.9, 16) KOKKOLA II 03:13:13.9, 17) KALAJOKI III 03:15:34.4, 18) KANNUS 03:15:57.4, 19) UUSIKAARLEPYY III 03:16:17.9, 20) HALSUA 03:18:14.4, 21) HAAPAJÄRVI III 03:18:34.6, 22) TOHOLAMPI 03:18:36.4, 23) PEDERSÖRE III 03:19:47.6, 24) KRUUNUPYY III 03:22:13.4, 25) SIEVI II 03:22:27.6, 26) YLIVIESKA III 03:23:33.6, 27) PYHÄJÄRVI III 03:23:46.4, 28) KAUSTINEN II 03:27:15.9, 29) KRUUNUPYY IV 03:35:41.4, 30) KOKKOLA III 03:41:58.7, 

 

GOLDCOAST SKIMARATON 11.9.2016

Resultaten från den första upplagan av GoldCoast SkiMaraton. Rullskidsloppet arrangerades som ett samarbete mellan idrottsföreningarna i Norra Ligan.

NÖSIDM

Nejdmästerskap resultaten finns här
 
Lagresultat åk 3-4 finns här
 
Lagresultat åk 5-6 finns här
 

SERIESKIDNING I LARSMO + JOUTSEN HIIHTO 23.2.2016

Här finns resultaten från serieskidning och Joutsen Hiihto i Larsmo den 23.2.2016

 

SERIESKIDNING I LARSMO + JOUTSEN HIIHTO, 26.1.2016

Här finns resultaten från serieskidningarna och Joutsen Hiihto i Larsmo den 26.1.2016

 

LANDSKAPSSTAFETTEN 24.1.2016

Larsmo slutade 12:a i landskapsstafetten. Här hittas slutresultat och resultat sträckvis

 

Resultatlista Serieskidning i Larsmo

20.1.2015

Flickor 8 1 km K

 Zera Snellman LIF / IF Brahe

 Sandra Ingerström LIF / IF Brahe

 Elsa Nyfors LIF / IF Brahe

 Emmi Mäenpää LIF / IF Brahe

Pojkar 8 1 km K

 Miro Auvinen LIF / IF Brahe

 Samuel Ingerström LIF / IF Brahe

Flickor 10 2 km K

 Maja Söderlund LIF / IF Brahe 9:44.0

Pojkar 10 2 km K

1  Vidar Gäddnäs LIF / IF Brahe 8:17.6

2  Mico Sjölund LIF / IF Brahe 9:31.6

3  Eddie Mäenpää LIF / IF Brahe 11:10.0

4  Emil Nyfors LIF / IF Brahe 11:20.2

Flickor 12 3 km K

1  Teodora Westerlund LIF / IF Brahe 11:56.8

2  Hanna Nyfors LIF / IF Brahe 13:18.2

3  Rebecca Sandnäs LIF / IF Brahe 13:32.5

4  Cajsa Mäenpää LIF / IF Brahe 14:16.7

5  Tindra Snellman LIF / IF Brahe 15:33.7

6  Hannah Sjölund LIF / IF Brahe 15:43.1

Pojkar 12 3 km K

1  Vincent Ljung LIF / IF Brahe 14:21.5

Flickor 14 3 km K

1  Sara Finnäs LIF / IF Brahe 10:54.4

2  Alicea Mäenpää LIF / IF Brahe 13:18.7

Pojkar 14 5 km K

1  Anton Ljung LIF / IF Brahe 19:13.1

2  Joel Björnvik LIF / IF Brahe 19:31.2 

 

24.06.2014 JOUTSEN RULLAT I LARSMO

Herrar 7,2km K; 1) Christoffer Lindvall 17:26.2, 2) Benjamin Sundqvist 19:46.8, 3) Patrik Still 20:38.9, 4) Robin Still 20:45.7, 5) Marko Löija 21:04.2, 6) Jari Sjöström 21:04.6, 7) Stefan Lillqvist 23:20.4, 8) Erik Lillqvist 25:29.4, 9) Sune Lind 26:43.5, 10) Tauno Pasanen 31:43.2

Damer 7,2km K; 1) Julia Häger 21:45.3, 2) Josefin Sandvik 22:01.3, 3) Malin Källman 22:07.4, 4) Annika Sjöström 23:11.3, 5) Amanda Nyfors 27:41.7

 

15-16.3 -14 RESULTAT FRÅN SILVERTRISSEFINALEN I KALAJOKI

F15 5km K; 48) Malin Björkström, F14 3km K; 47) Amanda Nyfors, F14 3x3km; 33) IF Brahe (Amanda Nyfors, M.Snellman, I.Mäenpää). P14 3x3km; 54) IF Brahe (A.Sjölund, Anton Ljung, R.Mäenpää).