Rullskidsskytte FM Imatra 15 -16.9.2018

Resultat

D 15 normal 

1 Rebecca Sandnäs

8 Teodora Westerlund

D15 pika

1 Rebecca Sandnäs  

10 Teodora Westerlund

Löpskytte FM i Uleåborg  24-26.8.2018

Distans 26.8 Resultat

H13  18.Rasmus Huhtamäki

D14  1.Rebecca Sandnäs

D      12.Annika Sjöström

H50  9.Tommy Haglund

M65  3.Henning Nynäs

M70  4.Per Snellman

Sprint 25.8 Resultat

H13  15.Rasmus Huhtamäki

D14  2.Rebecca Sandnäs

D19  5.Amanda Nyfors

D      10. Annika Sjöström

M50  10.Tommy Haglund

M65  2.Henning Nynäs

M70  4.Per Snellman

Stafett 24.8 Resultat

H200  1.Larsmo IF (Henning Nynäs, Alf Vikström och Per Snellman)

Nationell Tävling Jalasjärvi 18.8.2018 Resultat

D13 5. Liljeqvist Ella

D15 1. Sandnäs Rebecca

D19 2. Nyfors Amanda

D  2. Annika Sjöström

H70 1.Snellman Per

Löpskytte Klubbkamp 16.8.2018 Resultat

Nationell Tävling i Kauhajoki 12.8.2018 Resultat

D9  3.Viivi Fagerudd

D13  6.Ella Liljeqvist

H13  4.Rasmus Huhtamäki

D15  1.Rebecca Sandnäs

Orienteringsskytte VM i Danmark 10-12.8.2018

Stafett 12.8.2018 Resultat

H120  1.Finland (Henning Nynäs, Leif Haajanen)

Mix  2. Finland (Dan Snåre, Jarno Kallio-Konno)

Sprint 11.8.2018 Resultat

H40  2.Dan Snåre

H65  1.Henning Nynäs

Distans 10.8.2018 Resultat

H40  1.Dan Snåre

H65  1. Henning Nynäs

Alue-Cup i Nivala 8.8 Resultat

Löpskytte FSSM i Ingå 4-5.8.2018

Distans 5.8 Resultat

D13  1.Ella Liljeqvist

D15  1.Teodora Westerlund

H17  1.Filip Liljeqvist

H19  1.Lucas Liljeqvist

Sprint 4.8 Resultat

D13  1.Ella Liljeqvist

D15  1.Teodora Westerlund

H17  2.Filip Liljeqvist

H19  1.Lucas Liljeqvist

 

Orienteringsskytte i Ylistaro 17.7.2018 Resultat

H21  9. Dan Snåre

H21  10. Rasmus Vikström

H21  13. Staffan Liljekvist

H50  1. Henning Nynäs

H50  3. Tor-Björn Viklund

H50  6. Alf Vikström

H18  2. Lucas Liljekvist

D14  2. Teodora Vesterlund

D14  3. Rebecca Sandnäs

Alue-Cup i Brahestad 5.7.2018 Resultat

ÖID/Alue Cup i Larsmo 28.6.2018 Resultat

Orienteringsskytte FM i Härmä 11-12.5.2018

Masstart Resultat

H40  1. Dan Snåre

H50  6. Tor-Björn Viklund

H65  4. Alf Vikström

H65  6. Henning Nynäs

Individuell Tävling Resultat

H40  4. Dan Snåre

H50  9. Tor-Björn Viklund

H50  11. Tommy Haglund

H65  1. Henning Nynäs

H65  4. Alf Vikström

D14  3. Teodora Westerlund

 

Orienteringsskytte i Mäntsälä 28.4

Individuell Tävling Resultat

H40  1. Dan Snåre

H65  1. Henning Nynäs

Parsprint Resultat

H100  4. Dan Snåre & Henning Nynäs

Skidskytte FM i Kontiolax 31.3-2.4.2018 

Masstart 2.4 Resultat

D      22. Amanda Nyfors

Stafett 2.4 Resultat

D15  6. Larsmo IF (Teodora Westerlund, Ella Liljeqvist, Rebecca Sandnäs)

Sprint 1.4 Resultat Förmiddag / Resultat Eftermiddag

H13  4. Rasmus Huhtamäki

D13  23. Ella Liljeqvist

D14  4. Teodora Westerlund

D14  5. Rebecca Sandnäs

D19  12. Amanda Nyfors

Nationell Tävling i Brahestad 25.3.2018 Resultat

D13  8. Ella Liljeqkvist

H13  3. Rasmus Huhtamäki

D15  2. Rebecca Sandnäs

D19  1. Amanda Nyfors

D      1. Annika Sjöström

Nationell Tävling i Uleåborg 24.3.2018 Resultat

D9  2. Viivi Fagerudd

D13  5. Ella Liljeqvist

H13  2. Rasmus Huhtamäki

D15  2. Rebecca Sandnäs

D15  5. Teodora Westerlund

Klubbkamp 11.3.2018 Resultat

Nationell Tävling i Keuru 11.3.2018 Resultat

H50  3. Tommy Haglund 

Keski-Pohjanmaan Biathlon Games i Himango 4.3.2018 Resultat

D9   1. Viivi Fagerudd

D13  3. Ella Liljeqvist

H13  1. Rasmus Huhtamäki

H70  4. Per Snellman

H65  2. Alf Vikström

H64  4. Henning Nynäs

H40  4. Dan Snåre

D      2. Annika Sjöström

Keski-Pohjanmaan Biathlon Games​ i Larsmo 3.3.2018 Resultat

D9    1. Viivi Fagerudd

D11  1. Vilma Vikström

D13  1. Ella Liljeqvist

H13  2. Rasmus Huhtamäki

H13  4. Emil Nyfors

D19  2. Amanda Nyfors

D      2. Annika Sjöström

Veteran FM i St Michels 23-25.2.2018

Masstart 25.2 Resultat

H40  5. Dan Snåre

H50  6. Tommy Haglund

H65  3. Alf Vikström

H65  7. Henning Nynäs

Sprint 24.2 Resultat

H40  8. Dan Snåre

H50  4. Tommy Haglund

H65  5. Henning Nynäs

H65  10. Alf Vikström

Stafett 23.2 Resultat

H180   3. Larsmo IF (Tommy Haglund, Alf Vikström, Henning Nynäs)

FSSM i Närpes 17-18.2.2018

Masstart 18.2 Resultat

H13  1. Rasmus Huhtamäki

H70  1. Per Snellman

D15  1. Rebecca Sandnäs

Sprint 17.2 Resultat

H13  2. Reasmus Huhtamäki

H70  2. Per Snellman

H40  1. Dan Snåre

H35  1. Matias Forsbacka

H      1. Tommy Haglund

FM i Hollola 10-11.2.2018

Masstart 11.2 Resultat

D19  14. Amanda Nyfors

D13  17. Ella Liljeqvist

H13    3. Rasmus Huhtamäki

D14    5. Rebecca Sandnäs

Distans 10.2 Resultat

D13  22. Ella Liljeqvist

H13  13. Rasmus Huhtamäki

D14   3. Rebecca Sandnäs

Pohjanmaa Cup Slutresultat

D13  10. Ella Liljeqvist

H13  1. Rasmus Huhtamäki

H13  16. Emil Nyfors

D15  1. Rebecca Sandnäs

D15  17. Teodora Westerlund

D19  2. Amanda Nyfors

D      2. Annika Sjöström

Nationell Tävling i Seinäjoki 21.1.2018 Masstart Resultat

D13  11. Ella Liljeqvist

H13  4. Rasmus Huhtamäki

H13  14. Emil Nyfors

D15  3. Rebecca Sandnäs

D15  9. Teodora Westerlund

D19  5. Amanda Nyfors

D      3. Annika Sjöström

H50  2. Tommy Haglund

H65  3. Henning Nynäs

Nationell Tävling i Jurva 20.1.2018 Sprint Resultat

H13  1. Rasmus Huhtamäki

D13  13. Ella Liljeqvist

D15  1. Rebecca Sandnäs

H50  2. Tommy Haglund

H65  1.Henning Nynäs

H65  2. Alf Vikström

H70  2. Per Snellman

D19  2. Amanda Nyfors

D      2. Annika Sjöström

Nationella Tävlingar i Mikkeli 13-14.1.2018

Jaktstart 14.1 Resultat

D  4. Annika Sjöström

Sprint 13.1 Resultat

D  5. Annika Sjöström

PSM Tävling i Brahestad 6.1.2018 Resultat

D13 3. Ella Liljekvist

H13 5. Rasmus Huhtamäki

D15 4. Rebecca Sandnäs

D15 6. Teodora Westerlund

H     4. Rasmus Vikström

H50 1. Tommy Haglund

H65 1. Henning Nynäs

H65 2. Alf Vikström

Nationell Tävling i Kauhajoki 31.12.2017 Resultat

H13 3. Rasmus Huhtamäki

H13 8. Emil Nyfors

D13 7. Ella Liljekvist

D15 2. Rebecca Sandnäs

D19 3. Amanda Nyfors

H65 1. Henning Nynäs

D     2. Annika Sjöström

Nationell Tävling i Jalasjärvi 30.12.2017 Resultat

D13 5. Ella Liljekvist

H13 7. Rasmus Huhtamäki

D15 2. Rebecca Sandnäs

D     2. Annika Sjöström

H65 1. Henning Nynäs

H70 2. Per Snellman

Alue-Cup i Larsmo 6.1.2017 Normal

 

Internationell mixed sprint i Seinäjoki 29.12.2017 Resultat

Allmän klass final 

7. Fin (Annika Sjöström, Eero Viitikko)
 

Nationell Tävling i Seinäjoki 23.12.2017 Resultat

D13 4. Ella Liljekvist

H13 3. Rasmus Huhtamäki

H13 8. Emil Nyfors

D15 1. Rebecca Sandnäs

D15 3. Teodora Westerlund

D19 3. Amanda Nyfors

D     3. Annika Sjöström

H50 2. Tommy Haglund

M65 1. Henning Nynäs

Nationell Tävling i Imatra 16-17.12.2017

17.12 Jaktstart Resultat

D21 & D       16. Annika Sjöström

D18 & H65   15. Amanda Nyfors

16.12 Sprint Resultat

D19 10. Amanda Nyfors

D 9. Annika Sjöström

Alue Cup 16.12.2017 i Larsmo Resultat

Klubbmästerskap i Larsmo 18.09.2017 Resultat

Rullskidskytte FM i Kontiolax 16-17.9.2017

Distans Resultat

D17  4. Amanda Nyfors

H65  2. Alf Vikström

Sprint Resultat

D17  5. Amanda Nyfors

H65  3. Alf Vikström

 

Löpskytte FM i Jurva 1-3.9.2017

Distans 3.9 Resultat Juniorer  Resultat Seniorer

H13  14. Rasmus Huhtamäki

D13  6. Rebecca Sandnäs

D13  18. Teodora Westerlund

D13  40. Ella Liljekvist

D17  7. Amanda Nyfors

H17  9. Lucas Liljekvist

D  4. Annika Sjöström

H40  8. Dan Snåre

H45  5. Tommy Haglund

H65  2. Henning Nynäs

H70  4. Per Snellman

Sprint 2.9 Resultat Juniorer  Resultat Seniorer

H13  34. Rasmus Huhtamäki

D13  3. Rebecca Sandnäs

D13  29. Ella Liljekvist

D17  6. Amanda Nyfors

D  7. Annika Sjöström

H35  6. Matias Forsbacka

H40  7. Dan Snåre

H45  5. Tommy Haglund

H65  2. Henning Nynäs

H70  3. Per Snellman

Stafett 1.9 Resultat

D13  2. LIF (Teodora Westerlund, Ella Liljekvist, Rebecca Sandnäs)

H150  5. LIF (Tommy Haglund, Henning Nynäs, Dan Snåre)

 

PSM kisat i Brahestad 25.8.2017 Resultat

D13  3. Ella Liljekvist

H13  5. Rasmus Huhtamäki

D  1. Annika Sjöström

 

Världsmästerskapen i Orienteringslöpskytte i Sundsvall 18-20.8.2017

Stafett 20.8 Resultat

H70

1. Finland 1 (Tommy Haglund, Dan Snåre)

Sprint 19.8 Resultat

H16

3. Filip Liljekvist

H20

12. Lucas Liljekvist

H45

4. Tommy Haglund

7. Staffan Liljekvist

H65

2. Henning Nynäs

18.8 Normal Resultat

H20

13. Lucas Liljekvist

H16

3. Filip Liljekvist

H40

2. Dan Snåre

D40

3. Sara Liljekvist

H45

3. Tommy Haglund

H65

3. Henning Nynäs

 

Alue Cup i Himango 19.8.2017

Resultat

Nationell Tävling i Kauhajoki 5.8.2017 Resultat

D13

2. Ella Liljekvist

Löpskytte FFSM i Molpe 29-30.7.2017

Sprint 30.7

D-11

1. Venla Strandholm IF Fyren17,48 (5)

H-11

1. Hannes Bengs Kraft Biathlon14,14 (6)

2. Emil Nyfors LIF15,22 (5)

D-13

1. Teodora Westerlund LIF11,34 (2)

2. Rebecca Sandnäs LIF12,16 (2)

3. Ella Liljeqvist LIF13,43 (0)

4. Jenny Liljedahl Kraft Biathlon14,26 (4)

H-13

1. Jeremias Bengs Kraft Biathlon11,08 (1)

2. Rasmus Huhtamäki LIF13,18 (3)

3. William Rönn Kraft Biathlon13,58 (2)

D-17

1. Wilma Strandholm IF Fyren18,09 (3)

2. Amanda Nyfors LIF22,04 (4)

H-17

1. Lucas Liljeqvist LIF17,45 (6)

Damer

1. Annika Sjöström LIF21,46 (2)

2. Caroline Sandelin Kraft Biathlon22,32 (5)

3. Sonja Katajamäki LIF25,39 (10)

H-40

1. Dan Snåre LIF18,12 (2)

2. Dan Öhman Ingå IF18,16 (8)

H-50

1. Leif Haajanen Ingå IF19,53 (5)

H-55

1. Wilhelm von Frenckell Ingå IF18,46 (6)

2. Stig Österholm ÖSK18,59 (3)

3. Bror-Erik Hansson IF Åland19,35 (6)

4. Otto von Frenckell Ingå IF19,47 (5)

5. Pekka Kangasharju Ingå IF21,30 (9)

H-60

1. Henning Nynäs LIF20,38 (4)

2. Kent Nykamb IF Fyren21,22 (7)

3. Mikael Tackman SSG31,13 (2)

H-70

1. Per Snellman LIF24,24 (3)

H-75

1. Ola Jansson SSG27,29 (5)

2. Rune Karlsson IF Åland32,13 (7)

Herrar

1. Dennis Rehnström ÖSK23,10 (6)

2. Tommy Haglund LIF24,49 (4)

3. Jonas Vesterback IF Fyren25,32 (6)

4. Viljam Grahn IF Fyren25,38 (6)

5. Oskar Haajanen Ingå IF35,59 (5)

Normaldistans 29.7

D-11

1. Venla Strandholm IF Fyren16,27 (3)

H-11

1. Hannes Kraft Biathlon14,54 (6)

2. Emil Nyfors LIF16,50 (7)

D-13

1. Rebecca Sandnäs LIF17,54 (0)

2. Teodora Westerlund LIF19,58 (4)

3. Amanda Backlund Vörå IF23,02 (3)

4. Jenny Liljedahl Kraft Biathlon23,56 (7)

5. Ella Liljeqvist LIF25,37 (4)

H-13

1. Jeremias Bengs Kraft Biathlon17,42 (1)

2. Rasmus Huhtamäki LIF20,27 (3)

3. William Rönn Kraft Biathlon21,31 (2)

4. Jesper Bergström Vörå IF23,44 (9)

D-15

1. Linnea Källbacka Vörå IF34,28 (10)

H-15

1. Filip Liljekvist LIF30,54 (11)

D-17

1. Amanda Nyfors LIF31,10 (2)

2. Wilma Strandholm IF Fyren32,33 (9)

H-17

1. Lucas Liljeqvist LIF29,18 (8)

Damer

1. Caroline Sandelin Kraft Biathlon35,47 (3)

2. Annika Sjöström LIF37,08 (5)

3. Sonja Katajamäki LIF45,00 (17)

H-40

1. Dan Öhman Ingå IF36,47 (10)

2. Dan Snåre LIF37,53 (5)

H-50

1. Wilhelm von Frenckell41,24 (14)

2. Leif Haajanen Ingå IF43,21 (14)

H-55

1. Stig Österholm ÖSK40,27 (8)

2. Bror-Erik Hansson IF Åland40,51 (11)

3. Otto von Frenckell Ingå IF41,18 (9)

4. Pekka Kangasharju Ingå IF41,44 (14)

H-60

1. Kent Nykamb IF Fyren36,10 (7)

2. Henning Nynäs LIF37,08 (6)

3. Tommy Klemets IF Fyren44,18 (5)

4. Mikael Tackman SSG54,47 (3)

H-70

1. Per Snellman LIF49,53 (11)

H-75

1. Ola Janson SSG49,54 (10)

2. Rune Karlsson IF Åland56,19 (12)

Herrar

1. Jonas Vesterback IF Fyren41,11 (7)

2. Tommy Haglund LIF42,09 (12)

3. Oskar Haajanen Ingå IF62,24 (13)

Sommaren 2017 ÖID-Cup

Resultat

Alue Cup/ÖID Cup 1.8 i Larsmo 

Resultat

ÖID-Cup i Larsmo 18.7

Resultat

ÖID-Cup i Närpes 5.7

Resultat

ÖID-Cup i Molpe 27.6

Resultat

Skidskytte FM Uleåborg 25-26.3

Snabbdistans Resultat
N13
4. Teodora Westerlund
11. Rebecca Sandnäs
M13
8. Rasmus Huhtamäki
N17
7. Amanda Nyfors
N
13. Annika Sjöström

Stafett Resultat
N13
1. Larsmo If (Teodora Westerlund, Ella Liljeqvist, Rebecca Sandnäs)
N17
Blandlag, utom tävlan
3. Aino Loikkanen PHS, Lotta Malinen PHS, Amanda Nyfors LIF

Normaldistans Resultat
N
18. Annika Sjöström

Klubbkamp 21.3
Resultat

Biathlon Masters International Championships 16.-19.3.2017

Sprint 16.3 Resultat
M45
3. Tommy Haglund
M50
21. Fredrik Mattson
M60
16. Alf Vikström
M65
1. Henning Nynäs
M70
4. Per Snellman
 

Stafett 17.3 Resultat
M45-54
4. (Köykkä Ilari, Haglund Tommy, Laine Ari-Pekka)
11. (Ketterling James, Cech Peter, Mattson Fredrik)
M65+
1. (Särssi Mauri, Snellman Per, Nynäs Henning)

Normal 19.3 Resultat
M45
9. Tommy Haglund
M50
19. Fredrik Mattson
M60
8. Alf Vikström
M65
4. Henning Nynäs
M70
5. Per Snellman


Nationell tävling i Brahestad 19.3.2017 Resultat
N13
5. Ella Lijleqvist

Nationell tävling i Ylivieska 18.3.2017 Resultat
N13
5. Ella Lijleqvist
M13
6. Rasmus Huhtamäki
M17
2. Lucas Liljekvist
N.
1. Annika Sjöström

Keski Pohjanmaan Biathlon Games 12.3.2017 i Himango Resultat
N13
10. Rebecca Sandnäs
11. Ella Lijleqvist
M13
12. Rasmus Huhtamäki
N15
14. Anni Vikström
N17
7. Amanda Nyfors
M15
14. Filip Liljekvist
M17
10. Lucas Liljekvist
M70
1. Per Snellman
M65
1. Henning Nynäs
M50
1. Fredrik Mattsson
M35
2. Mattias Forsbacka
N
1. Annika Sjöström

Keski Pohjanmaan Biathlon Games 11.3.2017 i Larsmo Resultat
M11
1. Emil Nyfors
N11
8. Vilma Vikström
N13
3. Rebecca Sandnäs
10. Teodora Westerlund
11. Ella Lijleqvist
M13
7. Rasmus Huhtamäki
N15
15. Anni Vikström
N17
9. Amanda Nyfors
M15
16. Filip Liljekvist
M17
14. Lucas Liljekvist
M70
1. Per Snellman
M50
2. Fredrik Mattsson
M35
2. Mattias Forsbacka
N
​1. Annika Sjöström

Nationell tävling Kauhajoki 25.2.2017 Resultat
N13
​2. Rebecca Sandnäs
N15
2. Anni Vikström
N
1. Annika Sjöström
 

Veteran FM i Kauhajoki 24.2-26.2.2017 
24.2 stafett Resultat
3. LIF M180,  i laget ingick Tommy Haglund, Per Snellman och Henning Nynäs

25.2 snabbdistans Resultat 
M35
8. Mattias Forsbacka
M45
6. Tommy Haglund
M50
15. Fredrik Mattsson 
M65
2. Henning Nynäs
M70
4. Per Snellman

26.2 Normaldistans Resultat
M45
10. Tommy Haglund
M50
14. Fredrik Mattson
M65
7. Henning Nynäs
M70
6. Per Snellman

 
Ampumahiihdon PSM-normaalimatka Raahe 18.2 Resultat
N13
5. Ella Liljeqvist
N
1. Annika Sjöström
 
Ungdoms-FM i Tuusula 4.2-5.2
Samstart 4.2 Resultat
12. Rebecca Sandnäs 
D17
6. Amanda Nyfors
 
Normal 5.2 Resultat
D13
12. Rebecca Sandnäs
D17
5. Amanda Nyfors
 
Pohjanmaa Cup 2017 slutresultat Resultat
M11
9. Emil Nyfors
N13
9. Ella Liljeqvist
15. Rebecca Sandnäs
M13
5. Rasmus Huhtamäki
N15
18. Anni Vikström
M15
10. Filip Liljekvist
N17
9. Amanda Nyfors
M17
8. Lucas Liljekvist
N
2. Annika Sjöström
M
26. Rasmus Vikström
 
Nationell tävling i Seinäjoki 22.1.2017 Resultat
N13
8. Rebecca Sandnäs
12.Ella Liljeqvist
M13
8.Rasmus Huhtamäki
2. Annika Sjöström
M45
3. Tommy Haglund
M50
2. Fredrik Mattsson
M70
2. Per Snellman
 
Nationell tävling i Kauhajoki 21.1.2017 Resultat
N13
10. Ella Liljeqvist
M13
8. Rasmus Huhtamäki
M15
10. Filip Liljekvist
M17
9. Lucas Liljekvist
N
1. Annika Sjöström
M
11. Rasmus Vikström
M50
2. Fredrik Matsson
 
Nationell tävling i Kauhajoki 15.1.2017 Resultat
N13
11. Ella Lijleqvist
M15
15. Filip Liljekvist
M17
16. Lucas Liljekvist
N17
8. Amanda Nyfors
N
6. Annika Sjöström
M65
1. Henning Nynäs
 
Nationell tävling i Jalasjärvi 14.1.2017 Resultat
M11 
3. Emil Nyfors
M13
1. Rasmus Huhtamäki
N13
14. Rebecca Sandnäs
15. Ella Lijleqvist
M15
17. Filip Liljekvist
N15
14. Anni Vikström
M17
14. Lucas Liljekvist
N17
4. Amanda Nyfors
N
3. Annika Sjöström
M65
1. Henning Nynäs
M70
2. Per Snellman
 
Nationell tävling i Mikkeli 8.1.2017 Resultat
N17
5. Amanda Nyfors
 
Nationell tävling i Iisvesi 7.1.2017 Resultat
N17
8. Amanda Nyfors
 
Alue-Cup i Larsmo 6.1.2017 Normal
 
Internationell mixed sprint i Seinäjoki 30.12.2016 Resultat
U17
2. Fin-3 (Amanda Nyfors, Saku Kalliomäki)
 
Allmän klass B-final 
2. Fin-6 (Annika Sjöström, Timo Antila)
 
Nationell Tävling i Seinäjoki 18.12.2016 Resultat
M13
7. Rasmus Huhtamäki
N17
2. Amanda Nyfors
N
1. Annika Sjöström
M65
1. Henning Nynäs
 
FM i Rullskidskytte i Imatra 17-18.9.2016
D16
3. Amanda Nyfors
M60
4. Alf Vikström
 
D16
7. Amanda Nyfors
M60
4. Alf Vikström
 
 
Klubbkamp i Löpskytte 15.9.2016
 
FM i Löpskytte i Hollola 2-4.9.2016
D
12. Annika Sjöström
H45
12. Tommy Haglund
H50
12. Fredrik Mattsson
M60
6. Alf Vikström
M65
3. Henning Nynäs
 
D
9. Annika Sjöström
H45
8. Tommy Haglund
H50
11. Fredrik Mattsson
M60
7. Alf Vikström
M65
1. Henning Nynäs
 
M150
7. Larsmo IF (Tommy Haglund, Henning Nynäs, Fredrik Mattsson)
 
 
Norra Finlands Mästerskap i Brahestad 28.8.2016
D11
8. Ella Liljekvist
D
1. Annika Sjöström
H60
1. Alf Vikström
H65
1. Henning Nynäs
 
 
FSSM i Löpskytte i Ingå 20-21.8.2016
 
 
ÖID-Cup 2016 Slutresultat
 
ÖID-Cup i Larsmo 11.8.2016
 
Nationell Tävling i Jurva 4.8.2016
 
Alue-Cup i Larsmo 28.7.2016
 
ÖID-Cup i Molpe 19.7.2016
 
ÖID-Cup i Larsmo 7.7.2016
 
ÖID-Cup i Molpe 30.6.2016
 
Alue Cup i Nivala 29.6.2016
 
Orienteringslöpskytte FM i Vimpeli 6-7.5.2016
Sprint Resultat
H21
26. Rasmus Vikström
H45
4. Tommy Haglund
H50
3. Tor-Björn Viklund
H60
2. Alf Vikström
H65
1. Henning Nynäs
 
Masstart Resultat
H21
19. Rasmus Vikström
H45
4. Tommy Haglund
H50
3. Tor-Björn Viklund
H60
3. Alf Vikström
H65
1. Henning Nynäs
H16
9. Lukas Liljekvist
H14
13. Filip Liljekvist
 
Orienteringslöpskytte i Lavia 30.4.2016 Resultat
H50
4. Tor-Björn Viklund
H65
1. Henning Nynäs
Parsprint Resultat
H100
5. Henning Nynäs och Tor-Björn Viklund
 
Biathlon Masters International Championships 16.-20.3.2016
17.3 Sprint Resultat
M45
23. Fredrik Mattsson
M60
11. Alf Vikström
M65
3. Henning Nynäs
8. Per Snellman
18.3 Stafett Resultat
M65
2. Suomi (Matti Kainulainen, Jouko Sällinen, Henning Nynäs)
M55
5. Sula (Alf Vikström, Alpo Sällinen, Veli-Pekka Vauhkonen)
20.3 Distans Resultat
M45
21. Fredrik Mattsson
M60
6. Alf Vikström
M65
2. Henning Nynäs
8. Per Snellman
 
Keski-Pohjanmaan piirin ampumahiihto kilpailut i Ylivieska 19.3.2016 Resultat
N11
2. Ella Liljekvist
N15
3. Anni Vikström
M15
2. Filip Liljekvist
M17
3. Lukas Liljekvist
N
1. Annika Sjöström
 
Klubbkamp 14.3.2016 Resultat
 
Keski-Pohjanmaan Biathlon Games i Himango 13.3.2016 Resultat
N11
6. Ella Liljekvist
M11
5. Emil Nyfors
N15
6. Anni Vikström
N17
4. Amanda Nyfors
M15
6. Filip Liljekvist
M17
4. Lukas Liljekvist
M70
2. Per Snellman
M65
1. Henning Nynäs
M60
3. Alf Vikström
M50
3. Fredrik Mattsson
N
3. Annika Sjöström
 
Keski Pohjanmaan Biathlon Games 12.3.2016 i Larsmo

Veteran FM i Uleåborg 4-6.3.2016

Stafett 4.3 Resultat
M180
2. Larsmo IF (Tommy Haglund, Per Snellman, Henning Nynäs)
Sprint 5.3 Resultat
M45
2. Tommy Haglund
M60
7. Alf Vikström
M65
2. Henning Nynäs
M70
4. Per Snellman
Distans 6.3 Resultat
M45
4. Tommy Haglund
M60
12. Alf Vikström
M65
1. Henning Nynäs
M70
8. Per Snellman
 
FSSM i Larsmo 20-21.2.2016
 
 
 
Nationell tävling i Jurva 17.2.2016 Resultat
M50
1. Fredrik Mattsson
M65
1. Henning Nynäs
 
Nationell tävling i Seinäjoki 7.2.2016 Resultat
M11
9. Emil Nyfors
M15
14. Filip Liljekvist
N17
6. Amanda Nyfors
M17
8. Lukas Liljekvist
N
6. Annika Sjöström
M50
2. Fredrik Mattsson
M65
1. Henning Nynäs
M70
1. Per Snellman
 
Nationell tävling i Ähtäri 6.2.2016 Resultat
N17
7. Amanda Nyfors
M50
4. Fredrik Mattsson
M60
3. Alf Vikström
M65
2. Henning Nynäs
 
Alue-Cup i Himango 31.1.2016 Resultat
N15
5. Anni Vikström
N
1. Annika Sjöström
M65
1. Henning Nynäs
 
Nationell tävling i Kauhajoki 17.1.2016 Resultat
N11
4. Ella Liljekvist
N15
11. Anni Vikström
N17
7. Amanda Nyfors
M17
14. Lukas Liljekvist
 
Nationell tävling i Kauhajoki 16.1.2016 Resultat
M45
2. Fredrik Mattsson
M60
2. Alf Vikström
M65
1. Henning Nynäs
M70
2. Per Snellman
 
Nationell tävling i Oulu 2.1.2016 Resultat
M11
3. Emil Nyfors
N15
4. Anni Vikström
N17
2. Amanda Nyfors
 
Klubbkamp i Löpskytte 30.9.2015 Resultat
 
 
Rullskidskytte FM i Kontiolax 5-6.9.2015
M60
3. Alf Vikström
M65
7. Per Snellman
M60
4. Alf Vikström
M65
4. Per Snellman
 
Rullskidskytte i Vimpeli 30.8.2015  Resultat
M45
1. Tommy Haglund
M60
3. Alf Vikström
M65
2. Per Snellman
 
Orienteringslöpskytte VM i S:t Michel 14-15.8.2015
H50
8. Tor-Björn Viklund
H60
1. Henning Nynäs
H16
2. Lukas Liljekvist
H14
3. Filip Liljekvist
M50
9. Tor-Björn Viklund
M60
2. Henning Nynäs
H16
2. Lukas Liljekvist
H14
4. Filip Liljekvist
 
Löpskytte FM i Kauhajoki 7-9.8.2015
N15
8. Amanda Nyfors
M65
1. Henning Nynäs
9. Per Snellman
N13
42. Anni Vikström
N15
10. Amanda Nyfors
M45
5. Tommy Haglund
17. Fredrik Mattsson
M65
2. Henning Nynäs
M150
2. LarsmoIF (Tommy Haglund, Henning Nynäs, Fredrik Mattsson)
 
Löpskytte FFSM i Lovisa 1-2.8.2015
 
Alue-Cup i Himango 28.7.2015
 
Piiricup 23.7.2015 Molpe
 
ÖID-Cup Tävling i Larsmo 2.7.2015
 
ÖID-Cup Tävling i Larsmo 9.6.2015
 
FM i Orienteringslöpskytte 15-16.5.2015 i Kauhajoki
15.5
D21
12. Nina Viklund
H14
15. Filip Liljekvist
H16
10. Lukas Liljekvist
H45
3. Tommy Haglund
H50
5. Tor-Björn Viklund
H60
2. Alf Vikström
H65
1. Henning Nynäs
 
16.5
D21
5. Nina Viklund
6. Pernilla Sundvik
H21
15. Toni Wiik
H45
1. Tommy Haglund
H50
10. Tor-Björn Viklund
H65
1. Henning Nynäs
 
Orienteringslöpskytte 2.5.2015 i Hattula
D
 1. Nina Viklund
5. Pernilla Sundvik
H
5.Toni Wiik
H50
5. Tor-Björn Viklund
H65
3. Henning Nynäs
 
Skidskytte FM i Brahestad 28.3.2015
Sprint                   Resultat   
D13
29. Anni Vikström
H13
38. Filip Liljekvist
D15
12. Amanda Nyfors
H15
22. Lukas Liljekvist
H                            Resultat
22. Tommy Haglund
 
Internationella Masters Tävlingarna i Kontiolahti 26-29.3.2015
Sprint      Resultat
H60
2. Alf Vikström
H65
1. Henning Nynäs
Distans     Resultat
H60
10. Alf Vikström
H65
3. Henning Nynäs
Stafett    Resultat
H55-64
6. Suomi3
 
Klubbmästerskap i Skidskytte 9.3.2015   Resultat
Alla skidar samma sträcka, respit enligt ålder.
 
Keski-Pohjanmaan Biathlon Games i Himango 7.3.2015      Sprint Resultat
D13
10. Anni Vikström
H13
9. Filip Liljekvist
H15
14. Lukas Liljekvist
H65
1. Henning Nynäs
H60
5. Alf Vikström
H45
1. Fredrik Mattsson
 
FSSM i Lovisa 28.2-1.3.2015
Distans    Resultat
D13
2. Anni Vikström
H
2. Toni Wiik
D
1. Pernilla Sundvik
H45
3. Fredrik Mattsson
Masstart   Resultat
D13
4. Anni Vikström
H
2. Toni Wiik
H45
1. Fredrik Mattsson
 
Veteran FM i Seinäjoki 20-22.2.2015     Resultat
Stafett
M150
4. Larsmo IF (Tommy Haglund, Alf Vikström och Henning Nynäs)
Sprint
M45
4. Tommy Haglund
15. Fredrik Mattsson
M60
14. Alf Vikström
M65
5. Henning Nynäs
Distans
M45
8. Tommy Haglund
13. Fredrik Mattsson
M60
6. Alf Vikström
M65
1. Henning Nynäs
 
Nationell Tävling i Seinäjoki 8.2.2015   Masstart Resultat
M13
15. Filip Liljekvist
M15
18. Lukas Liljekvist
N13
9. Anni Vikström
N15
11. Amanda Nyfors
M45
2. Fredrik Mattsson
M65
1. Henning Nynäs
 
Veteran VM i Quebec 5-8.2.2015    Resultat
Alf Vikström Guld i distans, sprint (H60-64) och silver i stafett!
 
Alue-Cup Tävling i Alavieska 1.2.2015    Resultat
M13
5. Filip Liljekvist
N13
5. Anni Vikström
 
PSM-Tävling i Brahestad 31.1.2015       Sprint Resultat
M65
1. Henning Nynäs
 
Nationell Tävling i Kauhajoki 25.1.2015    Sprint Resultat
M45
3. Fredrik Mattsson
M60
2. Alf Vikström
M65
2. Henning Nynäs
 
Nationell Tävling i Jalasjärvi 24.1.2015    Distans Resultat
M13
11. Filip Liljekvist
M15
12. Lukas Liljekvist
M60
1. Alf Vikström
M65
2. Henning Nynäs
M45
2. Tommy Haglund
7. Fredrik Mattsson
 
Junior FM i Skidskytte i Kontiolahti    Distans Resultat
M15
19. Lukas Liljekvist
N15
12. Amanda Nyfors
 
Nationell Tävling i Kangasniemi 3.1.2015       Sprint Resultat
M65
1. Henning Nynäs
M60
2. Alf Vikström
 
Alue-Cup Tävling i Larsmo 28.12.2014
Resultat
 
Rullskidskytte FM i Jurva 30-31.8.2014
 
Distans 31.8.2014        Distans Resultat
M45
1. Tommy Haglund
M60
1. Alf Vikström
 
Sprint 30.8.2014           Sprint Resultat
M45
3. Tommy Haglund
M60
2. Alf Vikström
M65
7. Per Snellman
 
Löpskytte Klubbkamp i Larsmo 28.8.2014
Alla sprang 5km och fick respit enligt ålder.
                                        
                                         Löptid    Bommar  Respit    Sluttid
1. Emil Nyfors                42.57        5             23          24.57
2. Per Snellman            38.48        7             14.10    31.38
3. Fredrik Mattsson       32.05        7             5.50      33.15
4. Amanda Nyfors         34.20       11           12          33.20
5. Filip Liljekvist             45.23       10           15          40.23 
6. Toni Wiik                    28,58        15            0           43.58
7. Pernilla Sundvik       40.41        10            1.50     48.51
 
Alue-Cup i Larsmo 24.8.2014     Resultat
 
 
LÖPSKYTTE FM i Uleåborg 9-11.8.2014
 
Distans 11.8.2014             Distans Resultat
 
N14 4 km
9. Amanda Nyfors
M45 6km
9. Tommy Haglund
14. Fredrik Mattsson
M65 5 km
1. Henning Nynäs
 
Sprint 10.8.2014                            Sprint Resultat
 
N14 3km
10. Amanda Nyfors
M45 3 km
10. Tommy Haglund
14. Fredrik Mattsson
M60 3 km
8. Alf Vikström
M65 3 km
4. Henning Nynäs
 
Stafett 9.8.2014                    Stafett Resultat
 
M150 3x3,0 km                          
2. Larsmo IF                                                  
(Tommy Haglund, Henning Nynäs och Fredrik Mattsson)
 
Löpskytte FSSM i Molpe 26-27.7.2014
 
Sprint 27.7.2014

D9
1 Venla Strandholm                     (3) 13:29
H9
2 William Rönn                             (0) 10:57
D11
1 Ina Ylsöbäck                              (1) 14:23
H11
1 Jeremias Bengs                        (1) 12:53
D13
1 Ronja Grönholm                       (4) 15:47
2 Alice Äbb                                    (5) 16:21
3 Emma Haglund                         (8) 17:58
4 Moa Kakkuri                              (4) 23:57
H13
1 Marius Bengs                            (3) 13:45
2 William Granskog                     (3) 13:58
3 Axel Grönholm                          (6) 16:08
4 Filip Liljekvist                             (9) 21:52
D15
1 Wilma Strandholm                    (2) 18:32
2 Linnea Halonen                        (5) 20:39
3 Amanda Nyfors                         (5) 21:11
4 Maria Söderlund                       (7) 22:29
5 Emma Äbb                                 (6) 25:07
H15
1 Patrik Kuutinen                         (6) 17:42
2 Markus Söderlund                   (3) 19:33
3 Lukas Liljekvist                         (6) 22:39
D17
1 Heidi Kuutinen                         (3) 16:10
2 Jenny Fellman                          (3) 19:02
D19
1 Caroline Sandelin                    (8) 26:31
H21
1 Oskar Haajanen                       (4) 35:17
H35
1 Dan Öhman                              (4) 24:25
2 Mats Juthström                         (3) 36:09
H45
1 Carl-Johan Wasström            (7) 16:50
2 Fredrik Mattson                       (5) 22:45
H50
1 Leif Haajanen                           (6) 19:46
2 Bo-Erik Söderlund                   (5) 20:00
H55
1 Kent Nykamb                            (3) 19:13
2 Bror-Erik Hansson                   (4) 19:27
3 Anders Mattsson                      (6) 20:35
4 Helge Lindroos                        (3) 20:38
H60
1 Mikael Tackman                       (3) 28:33
H65
1 Henning Nynäs                        (2) 20:01
2 Per Snellman                           (2) 23:49
3 Lars Forsman                           (5) 23:50
H70
1 Ole Jonasson                          (5) 25:16
2 Rune Karlsson                        (8) 30:08
H
1 Andreas Selenius                    (3) 20:27
2 Tommy Haglund                      (4) 28:10
3 Jonas Vesterback                    (7) 29:46

Distans 26.7.2014

D11
1 Ina Ylsöbäck                     (0) 13:58
2 Venla Strandholm            (2) 17:40
H11
1 Jeremias Bengs               (2) 14:11
2 Willam Rönn                     (1) 16:25
D13
1 Ronja Grönholm              (4) 25:02
2 Alice Äbb                           (8) 27:38
3 Emma Haglund              (15) 29:22
H13
1 Marius Bengs                   (4) 20:18
2 William Granskog            (6) 24:37
3 Axel Grönholm                 (8) 25:26
D15
1 Wilma Strandholm           (5) 27:53
2 Linnea Halonen               (9) 30:26
3 Maria Söderlund            (10) 31:55
4 Emma Äbb                        (4) 33:53
5 Amanda Nyfors              (12) 33:55
H15
1 Patrik Kuutinen                 (6) 25:17
2 Markus Söderlund          (11) 34:12
D17
1 Heidi Kuutinen                 (4) 27:05
2 Jenny Fellman                 (5) 31:04
D19
1 Caroline Sandelin          (12) 41:41
D21
1 Pernilla Sundvik               (8) 53:09
H21
1 Oskar Haajanen            (15) 59:28
H35
1 Dan Öhman                    (12) 39:26
2 Mats Juthström                 (5) 53:33
H45
1 Carl-Johan Wasström  (17) 37:53
H50
1 Leif Haajanen                (13) 41:44
2 Bo-Erik Söderlund        (11) 42:09
H55
1 Bror-Erik Hansson         (10) 40:45
2 Kent Nykamb                    (9) 41:35
3 Anders Mattsson            (15) 43:57
4 Helge Lindroos              (12) 46:02
H60
1 Per-Erik Lindholm          (14) 41:14
2 Mikael Tackman               (3) 44:45
H65
1 Henning Nynäs                (6) 36:05
2 Lars Forsman                   (8) 42:06
3 Per Snellman                 (12) 47:41
H70
1 Rune Karlsson               (13) 51:13
2 Ole Jonasson                   (4) 52:07
H
1 Andreas Selenius            (7) 35:08
2 Tommy Haglund               (8) 41:48
3 Jonas Vesterback          (10) 44:17

ÖID-CUP         Slutresultat

 
ÖID-CUP Larsmo 15.7.2014
 
                                                                                                         Löptid    Bommar    Sluttid
H9 1. William Rönn                                      Kraft                        11,11      1,1,0           12,11
H9 2. Emil Nyfors                                          LIF                          14,47      1,3,2            17,47
D11 1. Ina Ylsöbäck                                     Kraft                        16,40      3,2,4,1        21,40
H13 1. William Granskog                            Kraft                        17,08      3,0,2,3        21,08
H13 2. Filip Liljeqvist                                   LIF                           19,50      0,2,1,1        21,50
D13 1. Moa Kakkuri                                     Kraft                         23,33     1,1,1,1         25,33
D13 2. Anni Vikström                                   LIF                           22,08      2,3,5,3        28,38
H15 1. Lucas Liljeqvist                                LIF                           23,54      2,3,2,2        28,24
H15 2. Robin Vikström                                LIF                           25,15      3,2,4,2        30,45
D15 1. Vilma Strandholm                           Fyren                       22,23      1,2,2,1        25,23
D15 2. Amanda Nyfors                                LIF                           24,19      2,3,3,3        29,49
D19 1. Caroline Sandelin                           Kraft                        22,43      2,3,4,3        28,43
D 1. Pernilla Sundvik                                   LIF                           27,54     1,0,2,1         29,54
H 1. Stefan Mäki                                           LIF                           24,38      3,4,5,3        32,08
H 2. Toni Wiik                                               LIF                            26,13     1,3,4,4         32,13
H 3. Carl-Vilhelm Stenman                        LIF                            28,18     2,2,2,2         32,18
H 4. Jonas Vesterback                               Fyren                        30,44     3,0,0,3         33,44
H55 1. Kent Nykamb                                  Fyren                        30,47     0,1,3,3         34,17
H65 1. Henning Nynäs                              LIF                             22,54     2,4,2,3        28,24
H65 2. Lasse Forsman                              Fyren                        26,13      0,1,3,5        30,43

 

ÖID-CUP Larsmo 17.6.2014
 
                                                                                                Löptid   Bommar   Sluttid
H13 1. Filip Liljeqvist                         LIF                            20,54     0,2,0,2       22,54
D 1. Nina Viklund                               LIF                            24,38     1,0,0,2       26,08
D 2. Pernilla Sundvik                         LIF                            28,07     1,2,1,1       30,37
H 1. Stefan Mäki                                 LIF                            25,36     1,2,3,0       28,36
H 2. Toni Wiik                                     LIF                             26,32     3,4,3,3       33,02
H55 1. Kent Nykamb                         Fyren                        24,30      3,3,3,3      30,30
H65 1. Henning Nynäs                     LIF                             24,18    1,0,0,0        24,38
H65 2. Lasse Forsman                     Fyren                         26,25     2,0,1,3       29,25
H65 3. Pelle Snellman                     LIF                              26,04     2,2,1,2       29,34