Här listas resultat från tävlingar där deltagare med anknytning till Larsmo IF varit med. Vi garanterar inte att länkar till externa webbplatser fungerar

 

 

04.09.2018 eteläpohjanmaan timanttiliiga5 i kauhava

D 19 längd 2) Jenny Asplund 4,98

 

30.8.2018 Klubbkamp LIF - GIF - IF Åsarna

P7 40 m
1) Axel Laurén Åsarna 7,35, 2) Julius Paananen GIF 7,77, 2) Alfons Lindgren LIF 7,77, 4) Liam Biskop GIF 8,04, 5) Lukas Härtull LIF 8,10, 6) Elmer Sandbacka GIF 8,14, 7) Felix Mäkynen Åsarna 8,19, 8) Roni Sjölund LIF 8,21, 9) Oliwer Nygård LIF 8,41, 10) Pawat Nyman Åsarna 8,42, 11) Theo Riska LIF 8,72, 12) Nuutti Fagerudd LIF 8,93, 13) Johannes Hellman GIF 9,33, 14) Elis Häggblom GIF 9,43, 15) Evert Sandbacka GIF 9,59, 16) Kaius Tastula GIF 10,74, Cevin Åkerlund GIF DNS.

P7 Bollkastning
1) Theo Riska LIF 17,90, 2) Lukas Härtull LIF 15,20, 3) Evert Sandbacka GIF 14,95, 4) Theo Holmlund Åsarna 14,15, 5) Nuutti Fagerudd LIF 13,75, 6) Axel Laurén Åsarna 13,15, 7) Liam Biskop GIF 11,20, 8) Pawat Nyman Åsarna 10,95, 9) Julius Paananen GIF 10,90, 10) Elis Häggblom GIF 10,80, 11) Oliwer Nygård LIF 10,70, 12) Roni Sjölund LIF 10,20, 13) Felix Mäkynen Åsarna 9,40, 14) Kaius Tastula GIF 9,20, 15) Elmer Sandbacka GIF 9,05, 16) Johannes Hellman GIF 4,80, Cevin Åkerlund GIF DNS, Birk Liljekvist LIF DNS.

P9 40 m
1) Vilgot Backlund LIF 7,11, 2) Elias Åkerlund GIF 7,13, 3) Melwin Nygård LIF 7,32, 4) Alex Furu GIF 7,34, 5) Hugo Karlström Åsarna 7,40, 6) Anton Högnabba GIF 7,45, 6) Alex Ljungberg Åsarna 7,45, 8) Emil Lindgren LIF 7,63, 9) Benjamin Ford LIF 7,77, 10) Victor Ena LIF 8,04, 11) Liam Sundqvist LIF 8,25, Tobias Björk GIF DNS, William Lerbacka GIF DNS.

P9 Spjut
1) Elias Åkerlund GIF 11,82, 2) Alex Ljungberg Åsarna 11,63, 3) Emil Lindgren LIF 11,01, 4) Hugo Karlström Åsarna 10,43, 5) Alex Furu GIF 9,83, 6) Benjamin Ford LIF 9,37, 7) Liam Sundqvist LIF 8,85, 8) Anton Högnabba GIF 8,31, 9) Melwin Nygård LIF 7,21, 10) Victor Ena LIF 6,28, 11) Vilgot Backlund LIF 5,04, Tobias Björk GIF DNS, William Lerbacka GIF DNS.

P11 60 m
1) Paul Hjulfors LIF 9,00, 2) Anton Furu GIF 9,63, 3) Linus Liljekvist LIF 9,94, 4) Philip Åkerlund GIF 10,13, 5) Måns Finholm LIF 10,36, 6) Herman Sandbacka GIF 10,65, 7) Aron Åkerlund GIF 10,86, 8) Thorion Takanen GIF 11,13, 9) Emil Hahtokari Åsarna 11,17, 10) Benjamin Björk GIF 11,41, 11) Colin Dahllund LIF 11,75, Evert Biskop GIF DNS, William Strandvall Åsarna DNS.

P11 Längd
1) Paul Hjulfors LIF 4,10, 2) Linus Liljekvist LIF 3,61, 3) Måns Finholm LIF 3,51, 4) Anton Furu GIF 3,49, 5) Philip Åkerlund GIF 3,28, 6) Aron Åkerlund GIF 3,20, 7) Herman Sandbacka GIF 3,19, 8) Emil Hahtokari Åsarna 2,92, 9) Benjamin Björk GIF 2,80, 10) Colin Dahllund LIF 2,50, William Strandvall Åsarna DNS, Evert Biskop GIF DNS, Thorion Takanen GIF DNS.

P11 Kula
1) Hugo Strandvall Åsarna 7,06, 2) Paul Hjulfors LIF 6,77, 3) Måns Finholm LIF 6,56, 4) Benjamin Björk GIF 5,81, 5) Anton Furu GIF 5,43, 6) Philip Åkerlund GIF 4,91, 7) Herman Sandbacka GIF 4,33, 8) Colin Dahllund LIF 3,33, Aron Åkerlund GIF DNS, Evert Biskop GIF DNS, Thorion Takanen GIF DNS, Linus Liljekvist LIF DNS.

P13 60 m
1) Benjamin Holmbäck Åsarna 8,78, 2) Anton Hietapakka GIF 8,82, 2) Oliver Takanen GIF 8,82, 4) Otto Holm GIF 8,83, 5) Niklas Kjellbäck GIF 9,06, 6) Davin Flocco GIF 9,82, 7) Valter Forsell GIF 10,19, 8) Miro Heikkilä GIF 10,44, 9) Jimi Rousu GIF 10,50, Nante Korkatti GIF DNS, Matias Åberg GIF DNS, Viktor Store GIF DNS, Mico Sjölund LIF DNS, Anton Svenlin LIF DNS.

P13 Längd
1) Otto Holm GIF 4,57, 2) Anton Svenlin LIF 3,96, 3) Anton Hietapakka GIF 3,96, 4) Davin Flocco GIF 3,83, 5) Oliver Takanen GIF 3,74, 6) Viktor Store GIF 3,40, 7) Mico Sjölund LIF 3,32, 8) Jimi Rousu GIF 3,27, 9) Valter Forsell GIF 3,26, Miro Heikkilä GIF DNS, Nante Korkatti GIF DNS, Matias Åberg GIF DNS, Niklas Kjellbäck GIF DNS.

P13 Kula
1) Benjamin Holmbäck Åsarna 10,79, 2) Anton Hietapakka GIF 8,13, 3) Oliver Takanen GIF 7,13, 4) Niklas Kjellbäck GIF 6,37, 5) Mico Sjölund LIF 6,28, 6) Davin Flocco GIF 6,19, 7) Viktor Store GIF 5,37, 8) Otto Holm GIF 5,36, 9) Jimi Rousu GIF 5,01, 10) Valter Forsell GIF 4,31, Miro Heikkilä GIF DNS, Nante Korkatti GIF DNS, Matias Åberg GIF DNS.

F7 40 m
1) Cassandra Dahllund LIF 7,74, 2) Frida Nyberg Åsarna 8,32, 3) Thelma Kastren GIF 8,46, 4) Elsa Svenfelt LIF 8,55, 4) Enya Gäddnäs LIF 8,55, 6) Lilli Cederberg GIF 8,60, 7) Astrid Karlström Åsarna 8,71, 8) Peppi Nyberg GIF 8,84, 9) Venla Hjulfors LIF 9,00, 10) Tilde Libäck LIF 9,08, 11) Emma Bergdahl GIF 9,13, 12) Edith Paananen GIF 9,36, 13) Nelly Saavalainen GIF 9,51, 14) Noomi Svenlin LIF 9,57, 15) Ellen Kivilehto LIF 9,59, 16) Alma Sandvik GIF 9,66, 17) Pinja Riska LIF 9,68, 18) Venla Svenlin LIF 9,88, 19) Freja Liljekvist LIF 10,33, 20) Estelle Hästbacka LIF 10,47, 21) Selina Tastula GIF 10,70, 22) Lina Saavalainen GIF 14,61, Ellen Kaikkonen GIF DNS.

F7 Bollkastning
1) Thelma Kastren GIF 11,90, 2) Cassandra Dahllund LIF 10,70, 3) Frida Nyberg Åsarna 9,50, 4) Emma Bergdahl GIF 9,35, 5) Elsa Svenfelt LIF 9,10, 6) Peppi Nyberg GIF 8,30, 7) Venla Hjulfors LIF 8,30, 8) Ellen Kaikkonen GIF 7,60, 9) Alma Sandvik GIF 7,30, 9) Nelly Saavalainen GIF 7,30, 11) Enya Gäddnäs LIF 7,10, 12) Freja Liljekvist LIF 6,60, 12) Pinja Riska LIF 6,60, 14) Astrid Karlström Åsarna 6,30, 15) Venla Svenlin LIF 5,85, 16) Lilli Cederberg GIF 5,80, 17) Ellen Kivilehto LIF 5,70, 18) Noomi Svenlin LIF 5,40, 19) Estelle Hästbacka LIF 5,30, 20) Tilda Olfat GIF 5,10, 21) Tilde Libäck LIF 4,10, 22) Edith Paananen GIF 3,80, 22) Selina Tastula GIF 3,80, 24) Lina Saavalainen GIF 2,90.

F9 40 m
1) Emma Kaikkonen GIF 6,83, 2) Tessa Kastren GIF 7,03, 3) Olivia Härtull LIF 7,08, 4) Elsa Takanen GIF 7,20, 4) Ines Piispanen GIF 7,20, 6) Isabella Flocco GIF 7,28, 7) Edwina Björk Åsarna 7,29, 8) Oona Kiili GIF 7,34, 9) Viivi Fagerudd LIF 7,49, 10) Melina Ollfat GIF 7,60, 11) Ellinor Ollqvist Åsarna 7,61, 12) Julia Strandvall Åsarna 7,68, 13) Inka Kähkölä GIF 7,70, 14) Vilda Liljekvist LIF 7,76, 15) Lumia Biskop GIF 8,01, 16) Amelina Fagerholm LIF 8,14, 17) Melwa Fagerholm LIF 8,21, 18) Elin Lillhonga GIF 8,36, 19) Sanni Finnilä GIF 8,52, 20) Adriana Riska LIF 8,58, 21) Jennifer Holmbäck Åsarna 8,59, 22) Noomi Häggblom GIF 8,60, 22) Jemina Lepola LIF 8,60, 24) Maja Kivilehto LIF 8,78, 25) Hilde Päivärinta LIF 8,85, Siri Ahlskog Åsarna DNS.

F9 Spjut
1) Isabella Flocco GIF 11,84, 2) Olivia Härtull LIF 10,49, 3) Emma Kaikkonen GIF 9,82, 4) Vilda Liljekvist LIF 7,57, 5) Viivi Fagerudd LIF 7,39, 6) Edwina Björk Åsarna 7,31, 7) Jennifer Holmbäck Åsarna 7,18, 8) Sanni Finnilä GIF 6,80, 9) Tessa Kastren GIF 6,72, 10) Amelina Fagerholm LIF 6,53, 11) Jemina Lepola LIF 6,53, 12) Melwa Fagerholm LIF 6,40, 13) Oona Kiili GIF 6,27, 14) Melina Ollfat GIF 5,77, 15) Inka Kähkölä GIF 5,66, 16) Ines Piispanen GIF 5,54, 17) Elsa Takanen GIF 5,43, 18) Lumia Biskop GIF 5,33, 19) Adriana Riska LIF 5,16, 20) Maja Kivilehto LIF 4,68, 21) Julia Strandvall Åsarna 4,14, 22) Elin Lillhonga GIF 4,00, 23) Noomi Häggblom GIF 3,18, Siri Ahlskog Åsarna DNS.

F11 60 m
1) Dayna Austen GIF 9,02, 2) Angelina Laurén Åsarna 9,16, 3) Nellie Byggmästar LIF 9,49, 4) Sigrid Karlström Åsarna 9,57, 5) Ronja Ljungberg Åsarna 9,61, 6) Venla Vikström LIF 9,63, 7) Mathilda Parkkinen LIF 9,66, 8) Alva Svenlin Åsarna 9,78, 9) Vilma Hahtokari Åsarna 9,86, 10) Sointu Finnilä GIF 10,05, 11) Lina Svenlin LIF 10,07, 12) Lea Sundelin LIF 10,09, 13) Ninni Kähkölä GIF 10,11, 14) Matilda Snellman LIF 10,12, 15) Felicia Ena LIF 10,22, 16) Tilde Thylin LIF 10,31, 17) Linn Björkskog LIF 10,38, 18) Lydia Svenfelt LIF 10,40, 19) Meyah Thylin LIF 10,54, 20) Thilde Sundqvist LIF 10,60, 21) Ella Eriksson GIF 10,61, 22) Daniela Lindholm GIF 10,81, 23) Alva Grankulla LIF 11,00, 24) Elin Österholm LIF 11,57, 25) Emilia Granqvist LIF 11,67, 26) Lotta Cederberg GIF 11,75, Veronica Raikula GIF DNS.

F11 Längd
1) Angelina Laurén Åsarna 4,00, 2) Nellie Byggmästar LIF 3,85, 3) Alva Svenlin Åsarna 3,82, 4) Sigrid Karlström Åsarna 3,70, 5) Ella Eriksson GIF 3,67, 6) Ronja Ljungberg Åsarna 3,65, 7) Dayna Austen GIF 3,64, 8) Vilma Hahtokari Åsarna 3,62, 9) Sointu Finnilä GIF 3,60, 10) Lydia Svenfelt LIF 3,58, 11) Lina Svenlin LIF 3,56, 12) Mathilda Parkkinen LIF 3,55, 13) Venla Vikström LIF 3,51, 14) Matilda Snellman LIF 3,46, 15) Linn Björkskog LIF 3,36, 16) Ninni Kähkölä GIF 3,27, 17) Thilde Sundqvist LIF 3,26, 18) Lea Sundelin LIF 3,18, 19) Tilde Thylin LIF 3,16, 20) Alva Grankulla LIF 3,09, 21) Ellen Nyberg Åsarna 3,04, 22) Emilia Holmlund Åsarna 3,00, 23) Felicia Ena LIF 2,92, 24) Daniela Lindholm GIF 2,88, 25) Meyah Thylin LIF 2,75, 26) Elin Österholm LIF 2,65, 27) Emilia Granqvist LIF 2,59, 28) Lotta Cederberg GIF 2,57, 29) Nova Sandberg LIF 2,30, Veronica Raikula GIF DNS.

F11 Kula
1) Ronja Ljungberg Åsarna 7,92, 2) Venla Vikström LIF 6,76, 3) Angelina Laurén Åsarna 6,65, 4) Alva Svenlin Åsarna 6,64, 5) Dayna Austen GIF 6,29, 6) Emilia Holmlund Åsarna 6,06, 7) Ellen Nyberg Åsarna 5,92, 8) Matilda Snellman LIF 5,61, 9) Mathilda Parkkinen LIF 5,54, 10) Alva Grankulla LIF 5,48, 11) Lina Svenlin LIF 5,02, 12) Felicia Ena LIF 4,96, 13) Lea Sundelin LIF 4,91, 14) Nellie Byggmästar LIF 4,85, 15) Lydia Svenfelt LIF 4,82, 16) Tilde Thylin LIF 4,81, 17) Lotta Cederberg GIF 4,76, 18) Ella Eriksson GIF 4,71, 19) Sointu Finnilä GIF 4,43, 20) Emilia Granqvist LIF 4,42, 21) Daniela Lindholm GIF 4,06, 22) Elin Österholm LIF 4,00, 23) Ninni Kähkölä GIF 3,95, 24) Meyah Thylin LIF 3,90, 25) Nova Sandberg LIF 2,88, Veronica Raikula GIF DNS.

F13 60 m
1) Hanna Hagnäs LIF 8,97, 2) Malva Brännbacka LIF 9,21, 2) Wilma Nyberg Åsarna 9,21, 4) Vilma Björkskog LIF 9,35, 5) Wilma Häggblom GIF 9,52, 6) Nicolina Björkskog LIF 9,56, 7) Josefina Kackur LIF 9,59, 8) Amanda Parkkinen LIF 9,83, 9) Linnéa Kackur LIF 10,10, 10) Rebecca Sandberg LIF 10,51, 11) Emma Wiik LIF 10,69, 12) Sofia Björk GIF 10,79, Angelina Strandvall Åsarna DNS.

F13 Längd
1) Malva Brännbacka LIF 4,28, 2) Amanda Parkkinen LIF 4,00, 3) Hanna Hagnäs LIF 3,99, 4) Vilma Björkskog LIF 3,98, 5) Wilma Nyberg Åsarna 3,87, 6) Josefina Kackur LIF 3,66, 7) Wilma Häggblom GIF 3,65, 8) Nicolina Björkskog LIF 3,57, 9) Wilma Snellman LIF 3,53, 10) Linnéa Kackur LIF 3,43, 11) Emma Wiik LIF 3,16, 12) Rebecca Sandberg LIF 3,04, 13) Sofia Björk GIF 3,03.

F13 Kula
1) Malva Brännbacka LIF 8,45, 2) Amanda Parkkinen LIF 7,91, 3) Wilma Nyberg Åsarna 7,90, 4) Amanda Holmlund Åsarna 7,68, 5) Linnéa Kackur LIF 7,32, 6) Ester Hjulfors LIF 6,91, 7) Wilma Häggblom GIF 6,66, 8) Josefina Kackur LIF 6,54, 9) Sofia Björk GIF 6,44, 10) Vilma Björkskog LIF 6,42, 11) Hanna Hagnäs LIF 6,28, 12) Nicolina Björkskog LIF 5,32, 13) Emma Wiik LIF 4,93, 14) Rebecca Sandberg LIF 4,85.

Stafett 8 x 50 m:
1) Larsmo IF 1 1.07,19, (Cassandra Dahllund, Roni Sjölund, Olivia Härtull, Vilgot Backlund, Nellie Byggmästar, Måns Finholm, Hanna Hagnäs, Paul Hjulfors), 2) Larsmo IF 2 1.09,56, (Venla Hjulfors, Alfons Lindgren, Viivi Fagerudd, Melwin Nygård, Matilda Snellman, Linus Liljekvist, Malva Brännbacka, Mico Sjölund), 3) Gamlakarleby IF 1 1.10,02, (Lilli Cederberg, Julius Paananen, Emma Kaikkonen, Elias Åkerlund, Dayna Austen, Anton Furu, Wilma Häggblom, Anton Hietapakka), 4) IF Åsarna 1 1.11,22, (Frida Nyberg, Axel Laurén, Edwina Björk, Hugo Karlström, Angelina Laurén, Emil Hahtokari, Wilma Nyberg, Sigrid Karlström), 5) Gamlakarleby IF 2 1.13,24, (Peppi Nyberg, Kaius Tastula, Tessa Kastren, Alex Furu, Sointu Finnilä, Philip Åkerlund, Sofia Björk, Oliver Takanen)

Klubbkampen resultat
1) Larsmo IF 147p
2) Gamlakarleby IF 113p
3) IF Åsarna 81p

 

22.08.2018 rt i bennäs 

F9 150m  4)Olivia Härtull 26,79  13)Viivi Fagerudd 28,74

F9 höjd  2)Olivia Härtull 105  10)Viivi Fagerudd 90

F9 spjut  4)Olivia Härtull 10,54  9)Viivi Fagerudd 8,05

P11 1000m 1)Paul Hjulfors 3.32,52

F13 1000m 1) Vilma Björkskog 3.37,04

F13 60mh 3)Vilma Björkskog 11,91

F13 diskus 4)Vilma Björkskog 19,26

F15 stav 4)Felicia Vikström 260 

D längd 2)Jenny Asplund 519

 

14.08.2018 tähtikisat i Seinäjoki 

D spjut 8)Rebecca Ljung 44,48

 

14.8.2018 rt i Kokkola 

F15 100m 5) Nora Finholm 14,55 6)Malin Svenlin 14,55

 

14.8.2018 LIF SERIETÄVLING II

F7 150 m
1) Cassandra Dahllund 29,08 2) Venla Hjulfors 31,79 3) Molly Svenliin 32,32 4) Elsa Svenfelt 32,37 5) Enya Gäddnäs 33,30 6) Tilde Libäck 35,09 7) Pinja Riska 35,74 8) Ellen Kivilehto 35,80 9) Noomi Svenlin 37,81 10) Miranda Blomqvist 37,87 11) Wenla Svenlin 38,40 12) Estelle Hästbacka 39,22

F7 Hinderbana
1) Cassandra Dahllund 26,85 2) Elsa Svenfelt 34,47 3) Miranda Blomqvist 35,37 4) Wenla Svenlin 38,37 5) Tilde Libäck 38,73 6) Ellen Kivilehto 40,73 7) Molly Svenlin 40,74 8) Venla Hjulfors 41,45 9) Noomi Sbvenlin 44,56 10) Enya Gäddnäs 45,45 11) Pinja Riska 47,08 12) Estelle Hästbacka 49,79

F7 Bollkastning
1) Elsa Svenfelt 10,64 2) Venla Hjulfors 10,38 3) Cassandra Dahllund 10,04 4) Molly Svenlin 9,62 5) Noomi Svenlin 7,71 6) Miranda Blomqvist 6,66 7) Tilde Libäck 6,49 8) Enya Gäddnäs 5,94 9) Estelle Hästbacka 5,89 10) Wenla Svenlin 5,30 Pinja Riska 5,30 12) Ellen Kivilehto 5,02

P7 150 m
1) Alfons Lindgren 28,22 2) Roni Sjölund 29,50 3) Oliwer Nygård 4) Eddi Kronkvist 32,15 5) Nuutti Fagerudd 35,35

P7 Hinderbana
1) Oliwer Nygård 30,63 2) Roni Sjölund 31,30 3) Nuutti Fagerudd 37,67 4) Alfons Lindgren 38,82 5) Eddi Kronqvist 40,89

P7 Bollkastning
1) Nuutti Fagerudd 13,48 2) Roni Sjölund 11,75 3) Oliwer Nygård 11,60 4) Alfons Lindgren 10,79 5) Eddi Kronkvist 8,50

F9 150 m
1) Filippa Snellman 28,41 2) Vilda Liljekvist 29,77 3) Viivi Fagerudd 30,03 4) Miranda Svenfors 30,54 5) Melwa Fagerholm 31,33 6) Maja Kivilehto 32,58 7) Adriana Riska 33,15 8) Annemo Kronkvist 36,34 9) Jemina Lepola 37,81 

F9 Höjd
1) Viivi Fagerudd 95 2) Melwa Fagerholm 95 3) Miranda Svenfors 90 4) Filippa Snellman 85 5) Adriana Riska 80 6) Maja Kivilehto 80 7) Annemo Kronkvist 75 8) Jemina Lepola 70

F9 Spjut
1) Viivi Fagerudd 6,06 2) Melwa Fagerholm 5,75 3) Miranda Svenfors 5,52 4) Annemo Kronkvist 5,19 5) Maja Kivilehto 5,09 6) Jemina Lepola 5,04 7) Vilda Liljekvist 8) Filippa Snellman 3,84 9) Adriana Riska 2,27

P9 150 m
1) Vilgot Backlund 27,38 2) Melwin Nygård 28,22 3) Emil Lindgren 28,64 4) Benjamin Ford 30,39

P9 Höjd
1) Melwin Nygård 95 2) Emil Lindgren 95, Vilgot Backlund 95 4) Benjamin Ford 80

P9 Spjut
1) Emil Lindgren 11,61 2) Benjamin Ford 10,09 3) Vilgot Backlund 8,02 4) Melwin Nygård 7,05

F11 150 m
1) Venla Vikström 24,06 2) Matilda Snellman 24,86 3) Lydia Svenfelt 25,46 4) Felicia Ena 25,60 5) Linn Björkskog 25,68 6) Tilde Thylin 25,95 7) Lea Sundelin 26,75 8) Meyah Thylin 27,46, 9) Thilde Sundqvist 27,78 10) Alva Grankulla 28,78 11) Elin Österholm 29,77 12) Emilia Granqvist 31,68 13) Nova Sandberg 31,99 14) Nadja Salminen 35,23

F11 Höjd - pga en mätningsmiss finns tyvärr bara placeringar, inga höjder
1) Venla Vikström 2) Tilde Thylin 3) Thilde Sundqvist 4) Alva Grankulla 5) Linn Björkskog 6) Matilda Snellman 7) Lydia Svenfelt 8) Lea Sundelin 9) Felicia Ena 10) Meyah Thylin 11) Elin Österholm 12) Emilia Granqvist 13) Nadja Salminen

F11 Spjut
1) Matilda Snellman 12,36 2) Venla Vikström 12,16 3) Linn Björkskog 9,25 4) Lydia Svenfelt 9,15 5) Alva Grankulla 9,03 6) Thilde Sundqvist 8,34 7) Elin Österholm 8,23 8) Nadja Salminen 8,16 9) Felicia Ena 7,76 10) Lea Sundelin 7,66 11) Meyah Thylin 7,56 12) Tilde Thylin 7,25 13) Emilia Granqvist 7,17 14) Nova Sandberg 4,65  

P11 150 m
1) Colin Dahllund 33,28

P11 Höjd - pga en mätningsmiss finns tyvärr bara placeringar, inga höjder
​1) Colin Dahllund 

P11 Spjut 
​1) Colin Dahllund 7,49

F13 150 m
1) Malva Brännbacka 21,97 2) Vilma Björkskog 22,37 3) Alma Byggmästar 22,41 4) Josefina Kackur 23,94 5) Nicolina Björkskog 24,04 6) Wilma Snellman 24,15 7) Rebeca Sandberg 26,22 8) Emma Wiik 26,28

F13 Höjd
1) Vilma Björkskog 130 2) Josefina Kackur 130 3) Nicolina Björkskog 120 4) Wilma Snellman 120 5) Alma Byggmästar 115 6) Malva Brännbacka 115 7) Linnéa Kackur 110 8) Rebecca Sandberg 100

F13 Spjut
1) Vilma Björkskog 21,15 2) Malva Brännbacka 19,24 3) Emma Wiik 13,04 4) Nicolina Björkskog 12,81, 5) Josefina Kackur 11,81 6) Linnéa Kackur 10,41 7) Alma Byggmästar 9,81 8) Rebecca Sandberg 8,15

 

12-13.08.2018 nordiska mästerskapen u20 hvidovre danmark 

D 100m heat1 1)Alina Strömberg 11,97

D 4x100m  4)FIN Sara Francis, Kia Kemppainen, Annika Haverinen, Alina Strömberg 46,42

 

11.8.2018 region mästerskapen i nykarleby

F13 60m heat2 4)Hanna Hagnäs 8,95

F13 längd 15)Amanda Parkkinen 3,81

F12 200m heat2) Malva Brännbacka 30,70

F12 höjd 7) Josefina Kackur 1,25

F12 längd 5) Malva Brännbacka 3,95 6)Vilma Björkskog 3,94

F12 slägga 3) Josefina Kackur 25,70

F13 4x100m 4)LIF Vilma Björkskog, Malva Brännbacka, Amanda Parkkinen, Hanna Hagnäs 57,13

 

 

10-12.08.2018 Fm 14-15 åringarna i saarijärvi 

F14stav 11) Felicia Vikström 

 

4-5.08.2018 knatte finalen i vasa

F12 200mh 1)Vilma Björkskog 36,57

1000m 1)Vilma Björkskog 3.37,68

60mh 1) Vilma Björkskog 11,95

 

3-5.08.2018 fm 19-22 åRingar i Laitila 

D22spjut 6) Rebecca Ljung 43,79

D19längd 22)Jenny Asplund 2,58

D19 100m försök 2)Alina Strömberg 12,58

D19 100m semi 3)Alina Strömberg 12,63

D19 100m final 3) Alina Strömberg 12,05

H19 100m försök 10)Ta Nay Tha 11,67

H19 100m semi 9) Ta Nay Tha 11,66

D19 200m försök 3)Alina Strömberg 24,87 23)Jenny Asplund 26,46

D19 final 3)Alina Strömberg 24,65

 

26.07.2018 nuorten eliittikisat i vasa 

H19 100m  Ta Nay Tha DQ

D19 spjut 1)Rebecca Ljung 44,14

D19 längd 4)Jenny Asplund 4,76

 

20-22.07.2018 Kaleva spelen i jyväskylä 

D spjut  17)Rebecca Ljung 41,05

D100m heat 2  4)Alina Strömberg 12,43

D200m heat 2)  4)Alina Strömberg 24,81

D200m final  7)Alina Strömberg 25,03

 

12-13.07.2018 DM 14-19 åringar i Bennäs

H 19 100m 1) Ta Nay Tha 11,54

P 14 100m 3) Sel Dway 12,93

D19 100m 1) Alina Strömberg  12,58

D19 längd 1) Jenny Asplund 523

D19 200m 1) Alina Strömberg 25,19  2) Jenny Asplund 26,52

F14 100m 8) Malin Svenlin 14,82   9)Emma Haglund 12,85

F14 höjd 1) Emma Haglund 139

F14 stav 2) Felicia Vikström 260

 

Larsmo IF - Serietävling 1, 10.7.2018

F7 40 m
1) Cassandra Dahllund 8.00, 2) Venla Björkskog 8.91, 3) Amanda Ahola 9.05, 4) Samira Knutar 9.24, 5) Liv Ahlvik 9.28, 6) Enya Gäddnäs 9.40 7) Miranda Blomqvist 9.46 8) Adriana Knutar 9.59.

F7 längd
1) Cassandra Dahllund 2.49 2) Enya Gäddnäs 1.96 3) Venla Björkskog 1.82 4) Samira Knutar 1.70 5) Adriana Knutar 1.69 6) Liv Ahlvik 1.50 6) Miranda Blomqvist 1.50.

F7 kula
1) Cassandra Dahllund 4.94 2) Enya Gäddnäs 3.24 3) Miranda Blomqvist 3.21 4) Venla Björkskog 3.06 5) Amanda Ahola 2.94 6) Liv Ahlvik 2.80 7) Adriana Knutar 2.33 8) Samira Knutar 2.19.

P7 40 m
1) Roni Sjölund 7.96 2) Alfons Lindgren 8.00 3) Oliwer Nygård 8.28 3) Lucas Härtull 8.28 5) Melvin Vikström 8.60 6) Edvard Kronqvist 8.84 7) Nuutti Fagerudd 9.05.

P7 längd
1) Alfons Lindgren 2.78 2) Roni Sjölund 2.58 3) Oliwer Nygård 2.53 4) Melvin Vikström 2.46 5) Lucas Härtull 2.03 6) Nuutti Fagerudd 2.02 7) Edvard Kronqvist 1.96.

P7 kula
1) Melvin Vikström 4.94 2) Oliwer Nygård 4.38 3) Lucas Härtull 4.34 4) Alfons Lindgren 4.08 5) Nuutti Fagerudd 3.30 6) Roni Sjölund 3.13 7) Edvard Kronqvist 2.75.

F9 40 m
1) Olivia Härtull 7.11 2) Viivi Fagerudd 7.61 3) Vilda Lijlekvist 7.89 4) Amelina Fagerholm 8.46 5) Annemo Kronqvist 8.64.

F9 längd
1) Olivia Härtull 3.12 2) Viivi Fagerudd 2.84 3) Vilda Liljekvist 2.72 4) Annemo Kronqvist 2.52.

F9 kula
1) Olivia Härtull 3.69 2) Annemo Kronqvist 3.53 3) Vilda Liljekvist 3.36 4) Viivi Fagerudd 3.32 5) Amelina Fagerholm 2.91.

P9 40 m
1) Melwin Nygård 7.11 2) Vilgot Backlund 7.18

P9 längd
1) Vilgot Backlund 3.27 2) Emil Lindgren 3.06 3) Melwin Nygård 3.00.

P9 kula
1) Melwin Nygård 4.66 2) Emil Lindgren 3.46.

F11 60 m

1) Venla Vikström 9.28 2) Lina Svenlin 10.03 3) Emilia Granqvist 11.78 4) Nova Sandberg 12.18.

F11 längd

1) Venla Vikström 3.48 2) Lina Svenlin 3.16 3) Emilia Granqvist 2.22 4) Nova Sandberg 1.85.

F11 kula

1) Venla Vikström 6.26 2) Lina Svenlin 4.83 3) Emilia Granqvist 3.95 4) Nova Sandberg 2.78.

P11 60 m

1) Måns Finholm 9.84 2) Colin Dahllund 11.92

P11 längd

1) Måns Finholm 3.53 2) Colin Dahllund 2.67

P11 kula

1) Måns Finholm 6.00 2) Colin Dahllund 3.42.

F13 60 m
1) Hanna Hagnäs 8.67 2) Malva Brännbacka 8.96 3) Vilma Björkskog 9.03 4) Josefina Kackur 9.08 5) Alma Byggmästar 9.16 6) Nicolina Björkskog 9.28 7) Linnea Kackur 9.75 8) Minea Contell 9.77 9) Rebecca Sandberg 10.46 10) Emma Wiik 10.52. 

F13 längd
1) Hanna Hagnäs 4.06 2) Malva Brännbacka 3.98 3) Vilma Björkskog 3.88 4) Alma Byggmästar 3.86 5) Nicolina Björkskog 4.06 6) Josefina Kackur 3.68 7) Minea Contell 3.36 8) Emma Wiik 3.17 9) Linnea Kackur 3.07.

F13 kula
1) Malva Brännbacka 8.17 2) Linnea Kackur 6.59 3) Hanna Hagnäs 6.58 4) Josefina Kackur 6.37 5) Vilma Björkskog 6.35 6) Nicolina Björkskog 6.21 7) Minea Contell 6.16 8) Alma Byggmästar 6.14 9) Emma Wiik 5.17 10) Rebecca Sandberg 4.27. 

F15 100 m
1) Malin Svenlin 14.21 2) Nora Finholm 14.28.

F15 längd
1) Nora Finholm 4.11 2) Malin Svenlin 4.06.

F15 kula
1) Nora Finholm 7.55 2) Malin Svenlin 5.65.

 

7-8.07.2018 Sfim i jakobstad

H 400m 8) Rickard Nylund 50,71

H 100m 10) Ta Nay Tha 11,35

H spjut 5) Linus Ljung 51,81

P 15 100m  7)Sel Dway 12,56

D 100m 1) Alina Strömberg 12,08

D 200m 2) Alina Strömberg 24,77

D spjut 1) Rebecca Ljung 42,68

F15 stav 3) Felicia Vikström 250

F15 100m heat 2  8)  Nora Finholm 14,13

 

04.07.2018 knattekarnevalen mångkamp

F 12 5-kamp 1) Vilma Björkskog 1433p

 

01.07.2018 sprintkarnevalen i jämsä

H 19 100m 7) Ta Nay Tha 11,24

 

26.06.2018 rt i bennäs

H 100m 2) Ta Nay Tha 11,51

H 400m 3) Rickard Nylund 51,49

P 15 100m  2) Sel Dway 12,63

P 15 spjut 2) Viggo Hiltunen 33,52

P 15 800m 1) Paul Hjulfors 2.38,75

P 13 längd 4) Anton Svenlin 4,09  5) Paul Hjulfors 4,08

P 11 60m  1) Paul Hjulfors 9,11

P 9 40m  4) Vilgot Backlund 7,14

D 17 stav 5) Felicia Vikström 190

F15 100m  6) Emma Haglund 14,43 7) Nora Finholm 14,52 10) Malin Svenlin 14,67 

F 13 längd  4) Malva Brännbacka 4,10

F13 kula  4) Malva Brännbacka 8,53  8) Linnea Kackur 6,99  9) Josefina Kackur 6,82

F 13 60m 2) Malva Brännbacka 8,91 13) Josefina Kackur 9,39  15) Linnea Kackur 9,62

F 13 slägga  3) Josefina Kackur 25,81  6) Linnea Kackur 19,62

F 11 60m 9) Lina Svenlin 9,92

F9 40m 3) Olivia Härtull 7,21 10) Vilda Liljekvist 7,80 19) Amelia Fagerholm 8,30

F9 längd  1) Olivia Härtull  3,31 9) Vilda Liljekvist 2,92 13) Amelia Fagerholm 2,67

F9 kula  5) Olivia Härtull 4,25  9) Vilda Liljekvist 3,30 10) Amelia Fagerholm 3,06

 

 

13.06.2018 rt i nedervetil

H 100m Ta Nay Tha  11,48

P 11 60m  1) Paul Hjufors 8,95

P 11 600m 1) Paul Hjulfors 1.55,91

P 11 längd  1) Paul Hjulfors 4,12

F 13 60m  3) Malva Brännbacka 8,97  4) Vilma Björkskog 9,07  10) Josefina Kackur  9,43

F 13 600m  2) Vilma Björkskog  1.53,68  6) Malva Brännbacka 2.06,96

F13 höjd  6) Josefina Kackur 130  7) Vilma Björkskog 125

 

17.06.2018 tähtikisat i karis

D 100m 8) Alina strömberg 12,58

 

16.06.2018 kokkolan kansalliset

H 200m 7) Ta Nay Tha 23,64

D 200m 7) Jenny Aslund 26,83

 

12.06.2018 tomatspelen i närpes

D100m 3) Alina Strömberg 12,59

D 200m 3) Alina Strömberg 26,36

 

09.06.2018 tähtikisat i jyväskylä

D 200m DQ Jenny Asplund

D 100m 9) Jenny Asplund 12,97

 

06.06.2018 Rt i oravais

H 100m 2) Ta Nay Tha 11,60

P 7 bollkastning 9) Birk Liljekvist 9,38

F 13 60m 4) Vilma Björkskog 9,14

F13 1000m 3) Vilma Björkskog 3.39,20

F 13 längd 2) Vilma Björkskog 4,12

F 9 40m  7) Vilda Liljekvist 7,50

F 9 längd 6) Vilda Liljekvist 2,81

F 7 längd 9) Freja Liljekvist 1,69

F 7 bollkastning 12) Freja Liljekvist 5,12

 

 

05.06.2018 rt i karleby

H 200m 3) Ta Nay Tha 23,39

F 13 60m 2) Vilma Björkskog 8,97 4) Malva Brännbacka 9,21  6) Josefina Kackur 9,46 8) Linnea Kackur 9,84

F 13 längd  2) Vilma Björkskog 4,10 4) Malva Brännbacka 3,98  6) Josefina Kackur 3,89  8)Linnea Kackur 3,71

F 11 60m 11) Linn Björkskog 9,97

F 11 längd 16) Linn Björkskog 3,04

 

 

 

Terrängcupen 2018

Flickor 7 – 1 km

1. Cassandra Dahllund (4.57, 4.59, 4.45)
2. Pinja Riska (5.25, 5.08, 4.53)
3. Venla Hjulfors (5.21, 5.18, 5.02)

Emilia Härmälä (6.31, 5.45, 5.21), Freja Liljekvist (8.47, 7.14, 6.23), Venla Svenlin (6.08, 5.31, 5.37), Agnes Slussnäs (5.53, 6.15, 5.51, Liv Ahlvik (6.50, 5.38, 5.57), Lovis Ahlvik (5.41, 5.21,), Moa Riska (7.14, 7.00, 6.37), Estelle Hästbacka (7.26, 6.12, 5.59), Saga Sundelin (5.05, 4.46), Maja-Lotta Finnilä (6.10, 6.07), Agnes Svenlin (5.06), Leya Fagerholm (6.03, 6.04).

Pojkar 7 – 1 km

1. Roni Sjölund (4.49, 5.02, 4.51)
2. Elis Hjulfors (6.00, 5.14, 5.06)
3. Oliver Nygård ((5.33, 5.32, 5.25)

Joa Liljeqvist (6.46, 7.08, 6.19), Liam Liljeqvist (16.07, 13.57, 12.22), Theo Riska (6.37, 5,23, 5.30), Birk Liljekvist (6.57, 10.06), Arvid Södergård (6.00, 6.14), Edvin Österholm (5.52, 5.44), Elias Österholm (5.23, 5.07), Nuutti Fagerudd (5.29, 5.38).

Flickor 9 – 1 km

1. Olivia Härtull  (4.16, 4.11, 4.10)
2. Viivi Fagerudd (4.23, 4.15, 4.11)
3. Vilda Liljekvist (5.10, 4.44, 4.40)

Jemina Lepola (5.16, 5.11), Ella Thylin (6.01), Miranda Svenfors (5.03, 4.53), Saga Finnilä (5.24, 5.08), Melina Fagerholm (5.04, 4.56), Adriana Riska (4.48, 4.43).

Pojkar 9 – 1 km

1. Vilgot Backlund (4.14, 3.59, 4.08)
2. Ivar Hjulfors (4.33, 4.42, 4.27)
3. Liam Sundqvist (4.47, 4.37, 4.24)

Melwin Nygård (5.36, 5.00, 4.43), Morgan Slussnäs (4.07, 4.00), Sam Haglund (4.20), Elias Liljekvist (5.18), Emil Lindgren (4.14, 4.07).

Flickor 11 – 2 km

1. Matilda Snellman (8.36, 8.21, 8.26)
2. Tilde Thylin (8.56, 8.34, 8.29)
3. Felicia Ena (9.20, 8.56, 8.33)

Mathilda Parkkinen (9.26), Lea Sundelin (9.56, 9.41, 9.33), Lydia Svenfelt (9.39, 9.36, 9.12), Emilia Granqvist (13.33), Nellie Granholm (11.14, 9.20), Thilde Sundqvist (9.05, 9.00, 8.51), Meyah Thylin (11.02, 10.20, 10.09), Nellie Byggmästar (9.21, 8.59, 8.36), Alwa Grankulla (10.17, 10.04), Sofia Wiklund (9.11), Elin Österholm (10.02, 9.52), Meja Enlund (9.35), Mina Brännbacka DNF, Nova Sandberg DNF.

Pojkar 11 – 2 km

1. Paul Hjulfors (7.21, 7.33, 7.26)
2. Linus Liljekvist (7.31, 7.39, 7.29)
3. Noel Granholm (8.20, 7.50, 7.44)

Måns Finholm (8.33, 8.22), Jasper Lillkvist (9.52, 9.42), Ivar Svenfelt (8.53, 8.39, 8.30), VIily Hiltunen (8.51), Elias Härmälä (8.08, 7.48), Axel Finnilä (9.34, 9.28)

Flickor 13 – 2 km

1. Ester Hjulfors (9.17, 9.05, 9.44)
2. Vilma Björkskog (8.21, 8.10)
3. Wilma Snellman (9.11

Emma Wiik (9.30), Malva Brännbacka (10.30), Majken Clement (10.40), Elin Päivärinta DNF.

Pojkar 13 – 2 km

1. Mico Sjölund (8.11, 8.02, 8.19)
2. Emil Nyfors (8.04)
3. Jeremias Granholm (8.20)

Flickor 15 – 2 km

1. Nora Finholm (9.01)

Pojkar 15 – 2 km

1. Viggo Hiltunen (8.10)

 

 

 

03.03.2018 Hall fm i spjut

D 22 1) Rebecca Ljung 45,34

 

23-25.02.2018 ungdoms fm i kuortane

H 19 60m försök 10) Ta Nay Tha 7,20

H19 semi final 11) Ta Nay Tha 7,31

H19 200m försök 14) Ta Nay Tha 23,45

D19 60m försök 3) Alina Strömberg 7,74   21) Jenny Asplund 8,13

D19 60m semi final 5) alina Strömberg 7,79

D 19 60m final  5) Alina Strömberg 7,76

D19 200m försök 4) Alina Strömberg 25,34  Jenny Asplund DQ

D19 200m final 4) Alina Strömberg 25,39

 

17-18.02.2018 FM i Helsingfors

D 60m försök    21) Alina Strömberg 7,88

D 4x200m  11) Alina Strömberg, Jennifer Roos, Jenny Asplund, Liza Pajunen 1.48,08

 

11.02.2018 dm i korsholm

H 60m försök  2) Ta Nay Tha 7,18

H 60m final  5) Ta Nay Tha 7,29

H 200m     7) Ta Nay Tha  23,19

D 60m försök  2) Alina Strömberg 7,78  11) Jenny Asplund  8,15  13) Jennifer Roos 8,24

D 60 final  3) Alina Strömberg 7,77  10) Jenny Asplund 8,15

D 200m  2) Alina Strömberg 25,31   13) Jenny Asplund  27,24

 

 

27.01.2018 botnia junior games i korsholm

F11 60m 5) Nellie byggmästar 9,48

F11 längd 7) Nellie Bygmästar 3,66

F13 60m  10) Vilma Björkskog  9,02

F13 längd 8) Vilma Björkskog 4,03

D19 60m försök 1) Alina Strömberg 7,88  2) Jennifer Roos 8,06

D19 60m final  1) Alina Strömberg 7,84  2) Jennifer Roos 8,01

D 19 200m  1) Alina Strömberg 25,60 5) Jennifer Roos 26,60

H 60m försök 10) Ta Nay Tha 7,30

H 200m 11) Ta Nay Tha 23,46

 

17.01.2018 urho tävlingarna i jyväskylä

D19 60m försök 15) Jennifer Roos 8,30

H19 60m försök 8) Ta Nay Tha 7,30

H19 60m final  7) Ta Nay Tha 7,36

H19 300m  6) Ta Nay Tha  36,95

 

 

Klubbkamp GIF - LIF - IF Åsarna, Kyrkbackens idrottsplan 6.9.2017

Slutresultat

1. Larsmo IF 128,5 poäng
2. Gamlakarleby IF 106 poäng
3. IF Åsarna 101,5 poäng

P7 40 m
1. Elias Åkerlund 2010 GamlakIF 7,47 2. William Lerbacka 2010 GamlakIF 7,69 3. Alex Furu 2010 GamlakIF 7,74 4. Victor Ena 2010 LarsmoIF 7,90 5. Axel Lauren 2011 IFÅsarna 8,00 6. Jooa Ersta 2011 GamlakIF 8,35 7. Tobias Björk 2010 GamlakIF 8,77 7. Liam Sundqvist 2010 LarsmoIF 8,77 9. Roni Sjölund LarsmoIF 8,89 10. Liam Biskop 2012 GamlakIF 8,99 11. Oliwer Nygård LarsmoIF 9,05 12. Liam Mäkinen 2012 GamlakIF 9,07 13. Melvin Vikström LarsmoIF 9,10 14. Kaius Tastula 2011 GamlakIF 9,17 15. Pawat Nyman 2011 IFÅsarna 9,30 16. Kasper Siekkinen IFÅsarna 9,39 17. Kasper Junkkila 2011 GamlakIF 9,40 18. Adas Stonkus 2011 LarsmoIF 9,54 19. Johannes Hellman 2012 GamlakIF 9,85 20. Isac Lindell 2011 IFÅsarna 9,86 21. Willy Enlund 2012 GamlakIF 11,43 22. Elis Häggblom 2013 GamlakIF 11,79 Elmer Sandbacka 2011 GamlakIF DNS Evert Sandbacka 2011 GamlakIF DNS William Kainberg 2010 IFÅsarna DNS Einar Björkfors IFÅsarna DNS.

P7 Boll
1. William Lerbacka 2010 GamlakIF 18,96 2. Liam Sundqvist 2010 LarsmoIF 18,66 3. Elias Åkerlund 2010 GamlakIF 16,82 4. Alex Furu 2010 GamlakIF 13,98 5. Tobias Björk 2010 GamlakIF 13,46 6. Jooa Ersta 2011 GamlakIF 11,82 7. Isac Lindell 2011 IFÅsarna 11,12 8. Victor Ena 2010 LarsmoIF 10,81 9. Roni Sjölund LarsmoIF 10,58 10. Liam Biskop 2012 GamlakIF 10,48 11. Melvin Vikström LarsmoIF 10,26 12. Adas Stonkus 2011 LarsmoIF 10,18 13. Axel Lauren 2011 IFÅsarna 9,45 14. Pawat Nyman 2011 IFÅsarna 9,13 15. Birk Liljekvist LarsmoIF 8,38 16. Oliwer Nygård LarsmoIF 8,18 17. Kasper Junkkila 2011 GamlakIF 6,58 18. Elis Häggblom 2013 GamlakIF 5,40 19. Kaius Tastula 2011 GamlakIF 5,32 20. Kasper Siekkinen IFÅsarna 5,18 21. Johannes Hellman 2012 GamlakIF 4,84 22. Willy Enlund 2012 GamlakIF 3,52 Elmer Sandbacka 2011 GamlakIF DNS Evert Sandbacka 2011 GamlakIF DNS Liam Mäkinen 2012 GamlakIF DNS William Kainberg 2010 IFÅsarna DNS Alfons Lindgren LarsmoIF DNS Einar Björkfors IFÅsarna DNS.

P9 40 m
1. Aron Hägglund 2008 GamlakIF 7,06 2. Christian Lövsund 2008 IFÅsarna 7,08 3. Villy Hiltunen 2008 LarsmoIF 7,13 4. Joar Laakso 2008 IFÅsarna 7,36 5. Vilgot Backlund 2009 LarsmoIF 7,47 6. Hugo Karlström 2009 IFÅsarna 7,73 6. Alex Ljungberg 2009 IFÅsarna 7,73 8. Aron Åkerlund 2008 GamlakIF 7,76 8. Emil Hahtokari IFÅsarna 7,76 10. Elias Häggblom 2009 GamlakIF 8,20 11. Colin Dahllund 2008 LarsmoIF 8,47 Herman Sandbacka 2008 GamlakIF DNS Melwin Nygård LarsmoIF DNS.

P9 Spjut
1. Joar Laakso 2008 IFÅsarna 15,02 2. Aron Hägglund 2008 GamlakIF 14,30 3. Villy Hiltunen 2008 LarsmoIF 11,60 4. Aron Åkerlund 2008 GamlakIF 11,16 5. Hugo Karlström 2009 IFÅsarna 10,40 6. Alex Ljungberg 2009 IFÅsarna 10,02 7. Colin Dahllund 2008 LarsmoIF 8,17 8. Elias Häggblom 2009 GamlakIF 5,02 Herman Sandbacka 2008 GamlakIF DNS Melwin Nygård LarsmoIF DNS

P11 60 m
1. Anton Svenlin 2006 LarsmoIF 9,27 2. Anton Furu 2007 GamlakIF 9,76 3. Måns Finholm 2007 LarsmoIF 9,87 4. Emil Forsström 2007 IFÅsarna 10,36 5. Eelian Berg 2007 IFÅsarna 10,57 6. Niklas Sällinen 2006 GamlakIF 11,05 6. Aaron Välitalo GamlakIF 11,05 8. Eljas Enlund 2006 IFÅsarna 11,52 Benjamin Björk 2007 GamlakIF DNS Thorion Takanen 2008 GamlakIF DNS Alex Lövsund 2006 IFÅsarna DNS.

P11 Längd
1. Anton Svenlin 2006 LarsmoIF 4,21 2. Anton Furu 2007 GamlakIF 3,37 3. Niklas Sällinen 2006 GamlakIF 3,36 3. Måns Finholm 2007 LarsmoIF 3,36 5. Eelian Berg 2007 IFÅsarna 3,30 6. Emil Forsström 2007 IFÅsarna 3,21 7. Aaron Välitalo GamlakIF 2,81 8. Eljas Enlund 2006 IFÅsarna 2,70 9. Benjamin Björk 2007 GamlakIF 2,39 Thorion Takanen 2008 GamlakIF DNS P11 Kuula 1. Erik Sandvik 2006 GamlakIF 7,81 2. Alex Lövsund 2006 IFÅsarna 6,06 3. Benjamin Björk 2007 GamlakIF 6,01 4. Måns Finholm 2007 LarsmoIF 5,97 5. Niklas Sällinen 2006 GamlakIF 5,83 6. Eelian Berg 2007 IFÅsarna 5,61 7. Eljas Enlund 2006 IFÅsarna 5,38 8. Emil Forsström 2007 IFÅsarna 5,23 9. Aaron Välitalo GamlakIF 5,20 10. Anton Furu 2007 GamlakIF 4,81 Thorion Takanen 2008 GamlakIF DNS.

P11 Kula
1. Erik Sandvik 2006 GamlakIF 7,81 2. Alex Lövsund 2006 IFÅsarna 6,06 3. Benjamin Björk 2007 GamlakIF 6,01 4. Måns Finholm 2007 LarsmoIF 5,97 5. Niklas Sällinen 2006 GamlakIF 5,83 6. Eelian Berg 2007 IFÅsarna 5,61 7. Eljas Enlund 2006 IFÅsarna 5,38 8. Emil Forsström 2007 IFÅsarna 5,23 9. Aaron Välitalo GamlakIF 5,20 10. Anton Furu 2007 GamlakIF 4,81 Thorion Takanen 2008 GamlakIF DNS.

P13 60 m
1. Sel Dway 2004 LarsmoIF 8,15 2. Viggo Hiltunen 2004 LarsmoIF 8,65 3. Noah Skog 2004 IFÅsarna 8,72 4. Nante Korkatti 2005 GamlakIF 9,02 5. Lucas Hansen 2004 IFÅsarna 9,06 6. Jani Mäenpää 2005 GamlakIF 9,10 7. Oliver Takanen 2005 GamlakIF 9,36 8. Anton Forsström 2005 IFÅsarna 9,57 9. Niklas Kjellbäck 2005 GamlakIF 9,80 10. Kevin Enfors 2005 IFÅsarna 9,90 11. Viktor Store 2005 GamlakIF 10,13 12. Davin Flocco 2005 GamlakIF 10,17 13. Jimi Rousu 2005 GamlakIF 10,72 14. Artur Anttila 2005 GamlakIF 10,76 15. Aleksi Suomela GamlakIF 11,99 Hannes Laakso 2005 IFÅsarna DNS.

P13 Längd
1. Sel Dway 2004 LarsmoIF 5,17 2. Lucas Hansen 2004 IFÅsarna 4,57 3. Noah Skog 2004 IFÅsarna 4,41 4. Nante Korkatti 2005 GamlakIF 4,13 5. Anton Forsström 2005 IFÅsarna 3,74 6. Davin Flocco 2005 GamlakIF 3,59 7. Niklas Kjellbäck 2005 GamlakIF 3,55 8. Hannes Laakso 2005 IFÅsarna 3,48 9. Jimi Rousu 2005 GamlakIF 3,31 10. Artur Anttila 2005 GamlakIF 3,23 11. Kevin Enfors 2005 IFÅsarna 3,22 12. Oliver Takanen 2005 GamlakIF 3,18 13. Viktor Store 2005 GamlakIF 3,02 14. Aleksi Suomela GamlakIF 2,12.

P13 Kula
1. Viggo Hiltunen 2004 LarsmoIF 9,70 2. Sel Dway 2004 LarsmoIF 9,59 3. Lucas Hansen 2004 IFÅsarna 8,84 4. Noah Skog 2004 IFÅsarna 8,47 5. Nante Korkatti 2005 GamlakIF 6,70 5. Jani Mäenpää 2005 GamlakIF 6,70 7. Viktor Store 2005 GamlakIF 5,85 7. Kevin Enfors 2005 IFÅsarna 5,85 9. Oliver Takanen 2005 GamlakIF 5,63 10. Aleksi Suomela GamlakIF 5,60 11. Davin Flocco 2005 GamlakIF 5,57 12. Hannes Laakso 2005 IFÅsarna 5,25 13. Niklas Kjellbäck 2005 GamlakIF 5,21 14. Artur Anttila 2005 GamlakIF 5,11 15. Anton Forsström 2005 IFÅsarna 4,74 16. Jimi Rousu 2005 GamlakIF 4,66 Hansen DNS

F7 40 m
1. Melina Ollfat 2010 GamlakIF 7,72 2. Ellinor Ollqvist 2010 IFÅsarna 7,76 3. Inka Kähkölä GamlakIF 7,79 4. Vilda Liljekvist LarsmoIF 7,99 5. Lumia Biskop 2010 GamlakIF 8,08 6. Silja Pulkkinen 2010 IFÅsarna 8,42 7. Cassandra Dahllund 2011 LarsmoIF 8,47 8. Kajsa Siekkinen IFÅsarna 8,70 9. Adriana Riska 2010 LarsmoIF 8,92 10. Thelma Kastrén 2011 GamlakIF 8,93 11. Hilda Sandström IFÅsarna 9,05 12. Amelina Fagerholm 2010 LarsmoIF 9,14 13. Peppi Nyberg 2011 GamlakIF 9,17 14. Sofia Lapinoja 2011 GamlakIF 9,25 15. Molly Enlund 2010 GamlakIF 9,26 16. Frida Nyberg IFÅsarna 9,34 17. Maja Kivilehto LarsmoIF 9,38 18. Emma Bergdahl 2012 GamlakIF 9,86 19. Saga Cainberg IFÅsarna 10,26 20. Nelly Saavalainen 2011 GamlakIF 10,57 21. Alma Sandvik 2013 GamlakIF 10,59 22. Maja Nyman IFÅsarna 10,60.

F7 Boll
1. Ellinor Ollqvist 2010 IFÅsarna 10,98 2. Lumia Biskop 2010 GamlakIF 10,60 3. Melina Ollfat 2010 GamlakIF 9,27 4. Alma Sandvik 2013 GamlakIF 9,20 4. Silja Pulkkinen 2010 IFÅsarna 9,20 6. Cassandra Dahllund 2011 LarsmoIF 9,09 7. Inka Kähkölä GamlakIF 8,47 8. Amelina Fagerholm 2010 LarsmoIF 8,38 9. Peppi Nyberg 2011 GamlakIF 8,08 10. Elissa Enlund IFÅsarna 8,04 11. Kajsa Siekkinen IFÅsarna 7,78 12. Adriana Riska 2010 LarsmoIF 7,66 13. Vilda Liljekvist LarsmoIF 7,42 14. Maja Kivilehto LarsmoIF 6,67 15. Molly Enlund 2010 GamlakIF 6,32 16. Maja Nyman IFÅsarna 6,10 17. Nelly Saavalainen 2011 GamlakIF 6,07 18. Saga Cainberg IFÅsarna 6,04 19. Thelma Kastrén 2011 GamlakIF 6,00 20. Hilda Sandström IFÅsarna 5,66 21. Emma Bergdahl 2012 GamlakIF 4,52 Frida Nyberg IFÅsarna DNS.

F9 40 m
1. Lea Sundelin 2008 LarsmoIF 7,17 2. Helmi Laihorinne GamlakIF 7,25 3. Emma Kaikkonen 2009 GamlakIF 7,27 4. Linn Björkskog 2008 LarsmoIF 7,31 5. Tessa Kastrén 2009 GamlakIF 7,33 6. Isabella Flocco 2009 GamlakIF 7,37 7. Ines Piispanen 2009 GamlakIF 7,40 8. Elsa Takanen 2009 GamlakIF 7,47 9. Edwina Björk IFÅsarna 7,49 10. Izabelle Viitasalo 2009 IFÅsarna 7,68 11. Melida Hakala 2009 GamlakIF 7,74 12. Olivia Härtull 2009 LarsmoIF 7,75 13. Thilde Sundqvist LarsmoIF 7,80 13. Nellie Granholm LarsmoIF 7,80 15. Daniela Lindholm 2008 GamlakIF 7,81 15. Viivi Fagerudd LarsmoIF 7,81 17. Nea Ersta 2008 GamlakIF 7,85 18. Matilda Sandström 2009 IFÅsarna 7,94 19. Elin Österholm 2008 LarsmoIF 8,15 20. Julia Lindell 2009 IFÅsarna 8,29 21. Emilia Granqvist LarsmoIF 8,39 22. Melwa Fagerholm 2009 LarsmoIF 8,48 23. Elin Lillhonga GamlakIF 8,60 24. Jemina Lepola 2009 LarsmoIF 8,63 25. Sanni Finnilä 2009 GamlakIF 8,71 26. Saga Finnilä 2009 LarsmoIF 8,75 27. Noomi Häggblom 2009 GamlakIF 8,92 Ellen Nyberg 2008 IFÅsarna DNS Siri Ahlskog 2009 IFÅsarna DNS Minea Snellman LarsmoIF DNS

F9 Spjut
1. Emilia Holmlund 2008 IFÅsarna 17,23 2. Ellen Nyberg 2008 IFÅsarna 10,02 3. Isabella Flocco 2009 GamlakIF 8,82 4. Elin Österholm 2008 LarsmoIF 8,42 5. Linn Björkskog 2008 LarsmoIF 8,03 6. Emma Kaikkonen 2009 GamlakIF 7,38 7. Olivia Härtull 2009 LarsmoIF 7,06 8. Lea Sundelin 2008 LarsmoIF 6,98 9. Ines Piispanen 2009 GamlakIF 6,78 10. Julia Lindell 2009 IFÅsarna 6,76 11. Nellie Granholm LarsmoIF 6,18 12. Jemina Lepola 2009 LarsmoIF 6,06 13. Melida Hakala 2009 GamlakIF 6,00 14. Matilda Sandström 2009 IFÅsarna 5,80 15. Viivi Fagerudd LarsmoIF 5,62 16. Melwa Fagerholm 2009 LarsmoIF 5,35 17. Nea Ersta 2008 GamlakIF 5,34 18. Thilde Sundqvist LarsmoIF 5,26 19. Izabelle Viitasalo 2009 IFÅsarna 5,19 20. Saga Finnilä 2009 LarsmoIF 4,72 21. Elsa Takanen 2009 GamlakIF 4,64 22. Emilia Granqvist LarsmoIF 4,54 23. Sanni Finnilä 2009 GamlakIF 4,20 24. Tessa Kastrén 2009 GamlakIF 4,10 25. Daniela Lindholm 2008 GamlakIF 3,60 26. Noomi Häggblom 2009 GamlakIF 3,00 Milla Suomela 2009 GamlakIF DNS Siri Ahlskog 2009 IFÅsarna DNS Minea Snellman LarsmoIF DNS.

F11 60 m
1. Vilma Björkskog 2006 LarsmoIF 9,18 2. Malva Brännbacka 2006 LarsmoIF 9,29 3. Veronica Raikula 2007 GamlakIF 9,41 4. Wilma Nyberg 2006 IFÅsarna 9,47 5. Nellie Byggmästar 2007 LarsmoIF 9,54 6. Angelina Lauren 2007 IFÅsarna 9,58 7. Mathilda Parkkinen 2007 LarsmoIF 9,64 8. Sigrid Karlström 2007 IFÅsarna 9,66 9. Josefina Kackur 2006 LarsmoIF 9,69 10. Lina Svenlin 2007 LarsmoIF 9,87 11. Felicia Ena 2007 LarsmoIF 9,89 12. Venla Vikström 2007 LarsmoIF 10,01 13. Matilda Snellman 2007 LarsmoIF 10,05 14. Ronja Ljungberg 2007 IFÅsarna 10,06 15. Ester Granholm 2006 LarsmoIF 10,28 16. Ella Eriksson 2007 GamlakIF 10,30 17. Vilma Hahtokari 2007 IFÅsarna 10,32 18. Ninni Kähkölä GamlakIF 10,37 19. Ellen Ainasoja 2006 IFÅsarna 10,43 20. Emma Wiik 2006 LarsmoIF 10,62 21. Alva Svenlin 2007 IFÅsarna 10,64 22. Vanessa Hästbacka 2007 LarsmoIF 10,66 23. Sointu Finnilä 2007 GamlakIF 10,84 24. Elsie Björkfors 2007 IFÅsarna 10,88 25. Meyah Thylin 2007 LarsmoIF 10,90 26. Tilde Eden LarsmoIF 11,06 27. Cecilia Flocco 2007 GamlakIF 11,22 28. Emmi Svenlin LarsmoIF 11,34 29. Vera Cainberg 2007 IFÅsarna 11,93 30. Emma Hägglund 2007 GamlakIF 11,97.

F11 Längd
1. Vilma Björkskog 2006 LarsmoIF 4,14 2. Felicia Ena 2007 LarsmoIF 3,97 3. Malva Brännbacka 2006 LarsmoIF 3,76 4. Nellie Byggmästar 2007 LarsmoIF 3,74 5. Wilma Nyberg 2006 IFÅsarna 3,69 6. Josefina Kackur 2006 LarsmoIF 3,68 7. Mathilda Parkkinen 2007 LarsmoIF 3,55 8. Sigrid Karlström 2007 IFÅsarna 3,53 9. Matilda Snellman 2007 LarsmoIF 3,45 10. Ronja Ljungberg 2007 IFÅsarna 3,44 10. Lina Svenlin 2007 LarsmoIF 3,44 12. Alva Svenlin 2007 IFÅsarna 3,43 13. Angelina Lauren 2007 IFÅsarna 3,42 14. Ellen Ainasoja 2006 IFÅsarna 3,32 15. Elsie Björkfors 2007 IFÅsarna 3,30 16. Veronica Raikula 2007 GamlakIF 3,29 17. Ester Granholm 2006 LarsmoIF 3,28 18. Vilma Hahtokari 2007 IFÅsarna 3,12 19. Emma Wiik 2006 LarsmoIF 3,03 20. Venla Vikström 2007 LarsmoIF 2,95 21. Sointu Finnilä 2007 GamlakIF 2,88 21. Ninni Kähkölä GamlakIF 2,88 23. Tilde Eden LarsmoIF 2,86 24. Emmi Svenlin LarsmoIF 2,77 25. Meyah Thylin 2007 LarsmoIF 2,65 26. Cecilia Flocco 2007 GamlakIF 2,53 27. Vanessa Hästbacka 2007 LarsmoIF 2,51 28. Vera Cainberg 2007 IFÅsarna 2,35 29. Vilma Lindqvist 2007 IFÅsarna 2,26 30. Ella Eriksson 2007 GamlakIF 2,23 31. Emma Hägglund 2007 GamlakIF 2,13.

F11 Kula
1. Malva Brännbacka 2006 LarsmoIF 8,10 2. Wilma Nyberg 2006 IFÅsarna 7,98 3. Ronja Ljungberg 2007 IFÅsarna 6,88 4. Amanda Holmlund 2006 IFÅsarna 6,83 5. Vilma Björkskog 2006 LarsmoIF 6,77 6. Josefina Kackur 2006 LarsmoIF 6,57 7. Alva Svenlin 2007 IFÅsarna 6,01 8. Venla Vikström 2007 LarsmoIF 5,92 9. Emmi Svenlin LarsmoIF 5,90 10. Elsie Björkfors 2007 IFÅsarna 5,61 11. Emma Wiik 2006 LarsmoIF 5,58 11. Angelina Lauren 2007 IFÅsarna 5,58 13. Sigrid Karlström 2007 IFÅsarna 5,34 14. Ester Granholm 2006 LarsmoIF 5,16 15. Tilde Eden LarsmoIF 4,90 16. Ella Eriksson 2007 GamlakIF 4,76 17. Mathilda Parkkinen 2007 LarsmoIF 4,62 18. Emma Hägglund 2007 GamlakIF 4,51 19. Matilda Snellman 2007 LarsmoIF 4,46 20. Sointu Finnilä 2007 GamlakIF 4,32 21. Veronica Raikula 2007 GamlakIF 4,29 22. Felicia Ena 2007 LarsmoIF 4,23 23. Vanessa Hästbacka 2007 LarsmoIF 4,17 24. Nellie Byggmästar 2007 LarsmoIF 4,04 25. Ninni Kähkölä GamlakIF 4,02 26. Vilma Lindqvist 2007 IFÅsarna 3,79 27. Meyah Thylin 2007 LarsmoIF 3,44 28. Cecilia Flocco 2007 GamlakIF 3,20 29. Vera Cainberg 2007 IFÅsarna 3,00 Vilma Hahtokari 2007 IFÅsarna DNS.

F13 60 m
1. Charlotta Sandkulla 2004 IFÅsarna 8,74 2. Emma Haglund 2004 LarsmoIF 9,12 3. Noomi Korkatti 2004 GamlakIF 9,15 4. Neah Nyman 2004 IFÅsarna 9,19 5. Hanna Hagnäs 2005 LarsmoIF 9,36 6. Malin Svenlin 2004 LarsmoIF 9,42 7. Elin Jakobsson 2005 IFÅsarna 9,53 8. Vilhelmina Sjölind 2005 IFÅsarna 9,64 9. Felicia Vikström 2004 LarsmoIF 9,66 10. Fanny Saarinen 2004 IFÅsarna 9,74 10. Adriana Dalhem 2005 IFÅsarna 9,74 12. Wilma Häggblom 2005 GamlakIF 9,83 13. Nicolina Björkskog 2005 LarsmoIF 9,98 14. Wilma Snellman 2005 LarsmoIF 10,20 15. Wilma Kainberg 2005 IFÅsarna 10,21 16. Adéle Zittra 2005 IFÅsarna 10,40 17. Sofia Björk 2005 GamlakIF 11,25.

F13 Längd
1. Emma Haglund 2004 LarsmoIF 4,23 2. Charlotta Sandkulla 2004 IFÅsarna 3,97 3. Neah Nyman 2004 IFÅsarna 3,96 4. Hanna Hagnäs 2005 LarsmoIF 3,92 5. Noomi Korkatti 2004 GamlakIF 3,89 6. Elin Jakobsson 2005 IFÅsarna 3,87 7. Adriana Dalhem 2005 IFÅsarna 3,65 8. Wilma Snellman 2005 LarsmoIF 3,58 9. Wilma Häggblom 2005 GamlakIF 3,42 10. Fanny Saarinen 2004 IFÅsarna 3,37 11. Nicolina Björkskog 2005 LarsmoIF 3,36 12. Wilma Kainberg 2005 IFÅsarna 3,21 13. Fanny Hongell 2005 IFÅsarna 2,97 14. Sofia Björk 2005 GamlakIF 2,82.

F13 Kula
1. Charlotta Sandkulla 2004 IFÅsarna 9,70 2. Nicolina Berg 2004 IFÅsarna 7,43 3. Linnea Kackur 2005 LarsmoIF 6,24 4. Noomi Korkatti 2004 GamlakIF 6,19 5. Neah Nyman 2004 IFÅsarna 5,98 6. Adriana Dalhem 2005 IFÅsarna 5,94 7. Sofia Björk 2005 GamlakIF 5,73 8. Wilma Häggblom 2005 GamlakIF 5,66 9. Felicia Vikström 2004 LarsmoIF 5,64 10. Nicolina Björkskog 2005 LarsmoIF 5,25 11. Fanny Hongell 2005 IFÅsarna 5,21 12. Wilma Kainberg 2005 IFÅsarna

8 x 50 m
1. Larsmo If 1 1.07,37
(Vilda Liljekvist Victor Ena Linn Björkskog Villy Hiltunen Vilma Björkskog Anton Svenlin Emma Haglund Sel Dway)
2. Gamlakarleby If 1 1.07,44
(Melina Ollfat Emma Kaikkonen Aron Hägglund Elias Åkerlund Veronica Raikula Noomi Korkatti Anton Furu)
3. If Åsarna 1 1.08,90
(Ellinor Ollqvist Axel Lauren Edwina Björk Christian Lövsund Angelina Lauren Emil Forsström Charlotta Sandkulla Lucas Hansen)
4. Larsmo If 2 1.12,42
(Adriana Riska Liam Sundqvist Olivia Härtull Vilgot Backlund Malva Brännbacka Måns Finholm Malin Svenlin Viggo Hiltunen)
5. Gamlakarleby If 2 1.16,43
(Inka Kähkölä William Lerbacka Tessa Kastrén Aron Åkerlund Ninni Kähkölä Niklas Sällinen Wilma Häggblom)
6. If Åsarna 2 1.20,00
(Silja Pulkkinen Pawat Nyman Izabelle Viitasalo Hugo Karlström Sigrid Karlström Eelian Berg Neah Nyman Anton Forsström)

 

Final i föreningscupen 2017, kilo-klassen, Säkylä 2.9.2017

Slutresultat

1. Pihtiputaan Tuisku 346,5 poäng
2. Kaustisen Pohjan-Veikot 340 poäng
3. Larsmo IF 307 poäng

F11 150m 1)  Malva Brännbacka 22,58  

F11 1000m 1) Vilma Björkskog 3.48,19    

F11 Längd 2) Nellie Byggmästar 3.88

F11 Spjut 6)  Emma Wiik 12.63  

F13 60 m häck 6) Emma Haglund 11,38   

F13 1000m 15) Ester Granholm 4.17,57   

F13 Höjd 8) Amanda Parkkinen 120    

F13 Slägga 7) Josefina Kackur 22.87

F15 80m Häck 5) Nora Finholm 15,83   

F15 2000m 8) Malin Svenlin 8.49,39  

F15 Stav 3) Felicia Vikström 230   

F15 Kula 12) Jasmine Vikström 7.38   

D17 200m 7) Liza Pajunen 30,39  

D17 Kula 8) Jenny Asplund 9.86  

D17 Längd 7) Nadja Björkskog 4.13  

 

P11 150m 1) Paul Hjulfors 22,83   

P11 1000m 2) Linus Liljekvist 3.36,00  

P11 Längd 2) Anton Svenlin 4.07

P11 Spjut 10) Måns Finholm 14.33    

P13 60 m Häck 3) Sel Dway 10,71 

P13 1000m 2) Roberto Hagman 3.06,66   

P13 Höjd 6)  Adrian Björkman 125

P13 Slägga 5) Viggo Hiltunen 21.95     

P15 100m Häck 5) Anton Ljung 18,25  

P15 Kula 11) Vincent Ljung 7.26     

H17 200m 1) Tha Ta 23,19  

H17 Kula 13) Benjamin Haglund 7.04

 

F 1000m gång 4) Linnea Kackur 5.41,97    

Stafett 16x60m 1) Larsmo IF 2.22,50   

   

LIF Serietävling II, Idrottsparken 15.8.2017

F7 150 m
1) Vilda Liljekvist 33.20 2) Cassandra Dahllund 33.61 3) Adriana Riska 34.78 4) Amelina Fagerholm 35.40 5) Maja Kivilehto 36.35 6) Emilia Härmälä 54.09.

F7 hinderbana
1) Cassandra Dahllund 29.18 2) Adriana Riska 33.23 3) Vilda Liljekvist 35.30 4) Amelina Fagerholm 36.20 5) Maja Kivilehto 39.93 6) Emilia Härmälä 42.46.

F7 bollkastning
1) Amelina Fagerholm 10.42 2) Cassandra Dahllund 9.03 3) Emilia Härmälä 8,46 4) Adriana Riska 8.24 5) Vilda Lilkekvist 7.20 6) Maja Kivilehto 4.40.

P7 150 m
1) Victor Ena 32.08 2) Alfons Lindgren 32.09 3) Liam Sundkvist 34.07 4) Roni Sjölund 35.18 5) Melvin Vikström 36.40 6) Oliwer Nygård 36.62 7) Theo Riska 37.09.

P7 hinderbana
1) Victor Ena 29,82 2) Oliwer Nygård 33.01 3) Liam Sundkvist 33.02 4) Alfons Lindgren 33.38 5) Melvin Vikström 34.99 6) Theo Riska 37.71 7) Roni Sjölund 38.42.

P7 bollkastning
1) Liam Sundkvist 18.00 2) Victor Ena 12.29 3) Alfons Lindgren 9.87 4) Roni Sjölund 9.29 5) Theo Riska 8.67 6) Oliwer Nygård 8.58 7) Melvin Vikström 6.72.

F9 150 m
1) Linn Björkskog 27.05 2) Olivia Härtull 29.19 3) Thilde Sundkvist 29.40 4) Nellie Granholm 30.15 5) Elin Österholm 30.90 6) Viivi Fagerudd 31.23 7) Emilia Granqvist 32.34 8) Nova Sandberg 32.83 9) Melwa Fagerholm 33.80 10) Saga Finnilä 36.15 11) Annemo Kronqvist 37.15 12) Minea Snellman 37.58 13) Hilde Päivärinta 37.65.  

F9 höjd
1) Olivia Härtull 095 2) Linn Björkskog 095 3) Nellie Granholm 090 4) Viivi Fagerudd 085 5) Elin Österholm 085 6) Thilde Sundkvist 085 7) Melwa Fagerholm 080 8) Emilia Granqvist 080 9) Annemo Kronqvist 080 10) Saga Finnilä 080 11) Hilde Päivärinta 070.

F9 spjut
1) Linn Björkskog 9.06 2) Elin Österholm 7.23 3) Olivia Härtull 6.64 4) Nellie Granholm 6.41 5) Emilia Granqvist 5.39 6) Viivi Fagerudd 5.09 7) Thilde Sundkvist 5.00 8) Melwa Fagerholm 4.86 9) Nova Sandberg 4.38 10) Saga Finnilä 4.32 11) Hilde Päivärinta 4.28 12) Annemo Kronqvist 3.98 13) Minea Snellman 3.70.

P9 150 m
1) Villy Hiltunen 27.38 2) Vilgot Backlund 27.46 3) Emil Saarman 27.87 4) Emil Lindgren 29.21 5) Oskar Raudasoja 29.90 6) Colin Dahllund 31.20 7) Benjamin Ford 32.03.

P9 höjd
1) Villy Hiltunen 095 2) Emil Lindgren 095 3) Colin Dahllund 090 4) Vilgot Backlund 090 5) Emil Saarman 075 6) Benjamin Ford 075.

P9 spjut
1) Villy Hiltunen 9.73 2) Emil Saarman 9.33 3) Emil Lindgren 8.61 4) Vilgot Backlund 7.67 5) Oskar Raudasoja 6.87 6) Benjamin Ford 5.78 7) Colin Dahllund 4.76.

F11 150 m
1) Malwa Brännbacka 23.56 2) Vilma Björkskog 24.06 3) Nellie Byggmästar 24.49 4) Venla Vikström 25.36 5) Mathilda Parkkinen 25.54 6) Josefina Kackur 25.58 7) Matilda Snellman 26.16 8) Felicia Ena 26.81 9) Lina Svenlin 27.14 10) Lina Brännbacka 27.76 12) Emma Wiik 28.02 13) Rebecca Sandberg 28.40 14) Tilde Edén 29.28.

F11 höjd
1) Vilma Björkskog 128 2) Josefina Kackur 120 3) Nellie Byggmästar 115 4) Malwa Brännbacka 115 5) Mathilda Parkkinen 105 5) Felicia Ena 105 5) Venla Vikström 105 8) Ester Granholm 105 9) Tilde Edén 100 10) Rebecca Sandberg 100 11) Lina Svenlin 95 12) Matilda Snellman 85 13) Lina Brännbacka 80.

F11 spjut
1) Vilma Björkskog 16.40 2) Malwa Brännbacka 11.70 3) Emma Wiik 11.50 4) Matilda Snellman 11.30 5) Josefina Kackur 10.75 6) Venla Vikström 10.20 7) Lina Svenlin 9.20 8) Felicia Ena 8.90 9) Mathilda Parkkinen 8.80 10) Vanessa Hästbacka 8.40 11) Nellie Byggmästar 8.30 12) Tilde Edén 8.00 13) Ester Granholm 7.10 14) Rebecca Sandberg 6.40.

P11 150 m
1) Måns Finholm 26.22.

P11 höjd
1) Måns Finholm 100.

P11 spjut
1) Måns Finholm 12.30.

F13 200m
1) Emma Haglund 32.38 2) Malin Svenlin 33.27 3) Felicia Vikström 34.41 4) Amanda Parkkinen 34.47 5) Linnea Kackur 35.47 6) Elida Nilsen 36.58.

F13 höjd
1) Emma Haglund 135 2) Amanda Parkkinen 130 3) Felicia Vikström 125 4) Wilma Snellman 115 5) Elida Nilsen 115.

F13 spjut
1) Amanda Parkkinen 14.08 2) Emma Haglund 13.50 3) Felicia Vikström 13.11 4) Linnea Kackur 11.11 5) Malin Svenlin 9.88 6) Elida Nilsen 9.45 7) Wilma Snellman 8.71.

P13 200 m
1) Viggo Hiltunen 34.47 2) Mico Sjölund 38.84.

P13 höjd
1) Viggo Hiltunen 115.

P13 spjut
1) Viggo Hiltunen 32.90 2) Mico Sjölund 14.78.

F15 200 m
1) Nadja Björkskog 30.85 2) Nora Finholm 31.03.

F15 höjd
1) Nadja Björkskog 135 2) Nora Finholm 130.

​F15 spjut
1) Nadja Björkskog 13.97 2) Nora Finholm 13.07.

 

12-13.08.2017 Sfim i borgå

H spjut  8) Linus Ljung 55,75

H17 100m  4) Ta Nay Tha 11,53

H17 200m  3) Ta Nay Tha 22,98

D spjut   1) Rebecca Ljung  45,73

D stav 1) Alina strömberg  3,60

D 100m  2) Alina Strömberg 11,93  9) Jennifer Roos 12,86

D 200m 12) Jennifer Roos 26,87

 

kaleva spelen i seinäjoki 20-23.07 2017

D spjut  15) Rebecca Ljung  46,36

D stav 2) Alina Strömberg 405

 

Rt i nedervetil 12.07.2017

D 200m 2) Alina Strömberg 25,35

H 17 100m 1) Tha Ta  11,28

P 11 60m 10) Måns Finholm 10,40

F 11 60m 3) Vilma Björkskog  9,24 5) Nellie Byggmästar  9,46 6) Josefina Kackur 9,60 12) Emma Wiik 10,38

F11 600m 1) Vilma Björkskog 2.03,244) Nellie Byggmästar  2.15,2013) Josefina Kackur  2.33,71

F11 höjd 3) Vilma Björkskog  124 5) Josefina Kackur 121

F 13 kula 7) Linnea Kackur  6,53

F15 längd  5) Nadja Björkskog  4,35

 

stafett fm i tammerfors 8-9.07.2017

D19 4x100m försök 12) LIF  Jennifer Roos, Alina Strömberg, Anni Salminen, Ida Martin 50,68

 

RT i jakobstad 26.6.2017

H 100m

1) Tha Nay Ta 11,43

H 400m

2) Tha Nay Ta 52,38

P13 60m

1) Sel Ber Dway 8,24

D17 Stav

6) Felicia Vikström 235

8) Jasmine Vikström 185

D17 100m

1) Jenny Asplund 13,03

F15 Höjd

3) Nadja Björkskog 130

8) Emma Haglund 125

F15 100m

6) Nadja Björkskog 14,22

F13 Slägga

6) Josefina Kackur 21,56

11) Linnea Kackur 14,98

F13 Längd

10) Amanda Parkkinen 3,80

14) Josefina Kackur 3,63

F13 60m

7) Emma Haglund 9,10

24) Linnea Kackur 10,17

F11 Spjut

6) Vilma Björkskog 16,46

F11 Längd

1) Vilma Björkskog 4,02

5) Nellie Byggmästar 3,81

13) Mathilda Parkkinen 3,48

18) Venla Vikström 3,37

26) Vanessa Hästbacka 2,82

F11 60m

2) Vilma Björkskog 9,43

5) Josefina Kackur 9,76

8) Nellie Byggmästar 9,88

18) Felicia Ena 10,44

25) Vanessa Hästbacka 10,96

F9 Längd

10) Olivia Härtull 2,85

F9 40m

12) Olivia Härtull 7,55

 

81. JUHANNUSKISAT SAARIJÄRVI 21.6.2017

D 100m 6) Jenny Asplund 12,57

 

NUORTEN ELIITTIKISAT ESPOO/LE 20.6.2017

D19 stav 1) Alina Strömberg 3,95

 

LIF Serietävling I - Idrottsparken 20.6.2017

F7 40 m
1) Vilda Liljekvist 8.84 2) Adriana Riska 9.29 3) Lovis Ahlvik 9.40 4) Cassandra Dahllund 9.65 5) Maja Kivilehto 10.35 6) Amanda Ahola 10.53 7) Emilia Härmälä 10.59.

F7 längd
1) Vilda Liljekvist 2.36 2) Cassandra Dahllund 2.29 3) Adriana Riska 2.21 4) Lovis Ahlvik 1.80 5) Maja Kivilehto 1.74 6) Amanda Ahola 1.39 7) Emilia Härmälä 1.17.

F7 kula
1) Cassandra Dahllund 2.28 2) Lovis Ahlvik 2.22 3) Maja Kivilehto 2.03 4) Vilda Liljekvist 1.94 5) Amanda Ahola 1.77 6) Adriana Riska 1.57 7) Emilia Härmälä 1.26.

P7 40 m
1) Viktor Ena 8.02 2) Jasper Pitkäkangas 8.87 3) Theo Riska 9.11 4) Melwin Vikström 9.34 5) Aron Sandvik 10.65.

P7 längd
1) Viktor Ena 2.37 2) Melwin Vikström 2.27 3) Jasper Pitkäkangas 1.65 4) Birk Liljekvist 1.57 5) Theo Riska 1.52 6) Aron Sandvik 1.49.

P7 kula
1) Viktor Ena 3.16 2) Jasper Pitkäkangas 3.02 3) Aron Sandvik 2.98 4) Melwin Vikström 2.56 5) Theo Riska 2.28 6) Birk Liljekvist 2.05.

F9 40 m
1) Linn Björkskog 7.08 2) Gry Flink 7.76 3) Nellie Granholm 7.77 4) Wilma Pitkäkangas 7.91 5) Viivi Fagerudd 8.00 6) Elin Österholm 8.46 7) Emilia Granqvist 8.49 9) Nova Sandberg 8.77 10) Wilma Gustafsson 8.90.

F9 längd
1) Nellie Granholm 2.44 2) Elin Österholm 2.43 3) Wilma Pitkäkangas 2.42 4) Viivi Fagerudd 2.41 5) Emilia Granqvist 2.28 6) Wilma Gustafsson 2.10 7) Jemina Lepola 1.81 8) Nova Sandberg 1.60.

F9 kula
1) Elin Österholm 4.07 2) Nellie Granholm 3.26 3) Emilia Granqvist 3.00 4) Nova Sandberg 2.70 5) Jemina Lepola 2.42 6) Wilma Gustafsson 2.10.

P9 40 m
1) Villy Hiltunen 7.71 2) Oskar Raudasoja 7.84 3) Benjamin Ford 7.90 4) Colin Dahllund 8.27 5) Isak Svenfelt 8.28.

P9 längd
1) Villy Hiltunen 2.77 2) Isak Svenfelt 2.48 3) Colin Dahllund 2.06 4) Benjamin Ford 2.03 5) Oskar Raudasoja 1.63.

P9 kula
1) Colin Dahllund 3.61 2) Oskar Raudasoja 3.53 3) Isak Svenfelt 3.20 4) Villy Hiltunen 3.12 5) Benjamin Ford 2.42.

F11 60 m
1) Vilma Björkskog 9.03, 2) Felicia Ena 9.59, 3) Mathilda Parkkinen 9.65 4) Venla Vikström 9.72 5) Nellie Byggmästar 9.83 6) Josefina Kackur 9.92 7) Matilda Snellman 10.36 8) Rebecca Sandberg 10.83, Emma Wiik 10.83 10) Ester Granholm 10.96 11) Elicia Björkman 11.09 12) Tilde Edén 11.19 13) Vanessa Hästbacka 11.27 14) Meyah Thylin 11.43. 

F11 längd
1) Vilma Björkskog 3.79 2) Nellie Byggmästar 3.61 3) Josefina Kackur 3.60 4) Mathilda Parkkinen 3.26, 5) Matilda Snellman 3.17 6) Ester Granholm 3.14 7) Emma Wiik 3.05 8) Elicia Björkman 2.99 9) Venla Vikström 2.95 10) Tilde Edén 2.83 11) Felicia Ena 2.78 12) Vanessa Hästbacka 2.69 13) Rebecca Sandberg 2.61 14) Meyah Thylin 2.41.

F11 kula
1) Vilma Björkskog 7.14 2) Josefina Kackur 6.80 3) Venla Vikström 5.76 4) Emma Wiik 4.85 5) Tilde Edén 4.74 6) Elicia Björkman 4.65, Nellie Byggmästar 4.65 8) Ester Granholm 4.61 9) Mathilda Parkkinen 4.46 10) Matilda Snellman 4.38 11) Felicia Ena 4.17 12) Vanessa Hästbacka 4.11 13) Rebecca Sandberg 4.01 14) Meyah Thylin 3.44.

P11 60 m
1) Måns Finholm 9.90.

P11 längd
1) Måns Finholm 3.29.

P11 kula
1) Måns Finholm 4.85.

F13 60 m
1) Tanja Nyfelt 9.34 2) Amanda Parkkinen 9.37 3) Felicia Vikström 9.39 4) Linnea Kackur 9.91 5) Wilma Snellman 10.20.

F13 längd
1) Amanda Parkkinen 3.58 2) Felicia Vikström 3.42 3) Wilma Snellman 3.36 4) Linnea Kackur 3.24 5) Tanja Nyfelt 3.24.

F13 kula
1) Felicia Vikström 6.87 2) Linnea Kackur 6.30 3) Tanja Nyfelt 6.17 4) Amanda Parkkinen 5.34 5) Wilma Snellman 4.16.

P13 60 m
1) Sel Ber Dway 8.16 2) Viggo Hiltunen 8.91 3) Emil Nyfelt 9.52.

P13 längd
1) Sel Ber Dway 4.62 2) Viggo Hiltunen 3.79 3) Emil Nyfelt 3.38.

P13 kula
1) Viggo Hiltunen 8.91 2) Sel Ber Dway 8.29 3) Emil Nyfelt 6.70.

F15 60 m
1) Nadja Björkskog 8.53.

F15 längd
1) Nadja Björkskog 3.98.

F15 kula
1) Nadja Björkskog 5.67.

 

ELIITTIKISAT KUORTANE 17.6.2017

D stav   4) Alina Strömberg 3,82

 

regionmästerskapen i stafett i ähtäri 16.06.2017

D19 4x100m 1) LIF Ida Martin,Alina Strömbeg,Anni Salminen,Jenny Asplund 49,44

 

rt i smedsby 7-13 år 15.6.2017

F11 150m

1) Vilma Björkskog 23,23

F11 Höjd

3) Vilma Björkskog 120

F11 Spjut

3) Vilma Björkskog 14,31

 

GREEN GAMES, ETELÄ-POHOJALAANEN TIMANTTILIIGA 2 ILMAJOKI 14.6.2017

D17 100m 2) Jenny Asplund 12,87

 

RT i bennäs 13.6.2017

P13 60m

7) Emil Nyfelt 9,65

P11 60m

3) Anton Svenlin 9,83

D 100m

5) Anni Salminen 13,86

D 1500m

4) Julia Hiltunen 5.04, 07

D Spjut

1) Rebecca Ljung 47,83

F15 Höjd

1) Nadja Björkskog 135

F15 100m

4) Semina Kozic h14,4

8) Nadja Björkskog 14,57

F13 Slägga

4) Josefina Kackur 22,20

F13 Kula

5) Linnea Kackur 6,51

F13 60m

3) Semina Kozic 9,20

7) Malin Svenlin 9,73

13) Tanja Nyfelt 9,93

16) Linnea Kackur 10,27

F11 60m

6) Josefina Kackur 10,04

 

07.06.2017 Tomatspelen Närpes

H17 100m 5) Ta Nay Tha 11,47

D stav 1)  Alina Strömberg  3,60

D17 100m 2) Jenny Asplund  12,62

 

Föreningscup deltävling 1, nykarleby 6.6.2017

H17 200m

1) Th Nay Tha 23,02

P15 Kula

5) Vincent Ljung 7,73

P15 Stav

2) Anton Ljung 250

P15 2000m

11) Fred Svenlin 8.18,17

P15 100m

4) Philip Johansson 12,84

P13 60m

8) Emil Nyfelt 9,15

P13 1000m

1) Roberto Hagman 3.26,69

P13 Höjd

1) Sel Ber Dway 145

P13 Spjut

2) Viggo Hiltunen 27,15 9) Mico Sjölund 16,62

P13 4x100m

2) Larsmo IF Lag 1   56,20

P11 60m

7) Paul Hjulfors 9,74

P11 1000m

3) Linus Liljekvist 3.41,78 8) Noel Granholm 3.48,33

P11 Längd

2) Anton Svenlin 405

P11 Diskus

2) Felix Sundelin 17,10

P11 4x50m

3) Larsmo IF Lag 1   31,69

D17 200m

2) Jenny Asplund 26,20

D17 Kula

6) Ida Martin 6,87

F15 100m

5) Nadja Björkskog 14,05

F15 2000m

8) Malin Svenlin 8.44,31

F15 Stav

4) Felicia Vikström 225

F15 Kula

11) Jasmine Vikström 6,99

F15 4x100m

6) Larsmo IF, Lag 1  58,85

F13 Spjut

9) Emma Wiik 11,77

F13 60m

2) Semina Kozic 8.89 13) Tanja Nyfelt 9,29

F13 Höjd

1) Emma Haglund 140 11) Linnea Kackur 095

F13 4x100m

6) Larsmo IF Lag 1 59,28

F11 60m

1) Vilma Björkskog 9,41 5) Nellie Byggmästar 9,64 8) Venla Vikström och Felicia Ena 9,92 11) Lina Svenlin 10,03 20) Rebecca Sandberg 10,69 25) Meyah Thylin 11,42

F11 1000m

6) Matilda Snellman 3.55,65 15) Ester Granholm 4.18,56

F11 Längd

8) Josefina Kackur 359 13) Mathilda Parkkinen 339

F11 Diskus

7) Elicia Björkman 12,93 8) Tilde Ede´n 12,60

F11 4x50m

1) Larsmo IF Lag 1     31,78

14) Larsmo IF Lag 3   35,62

15) Larsmo IF Lag 2   35,93

 

RT I SLÄGGA I NEDERVETIL 25.5.2017

F11

2) Josefina Kackur 16,40

 

RT I NYKARLEBY 24.5.2017

H19 Spjut

1) Linus Ljung 58,00

P13 60m

3) Emil Nyfelt, 9,07

P11 60m

1) Måns Finholm, 9,82

P11 600m

4) Måns Finholm, 2.18,15

P11 Längd

4) Måns Finholm, 330

P11 Diskus

3) Måns Finholm, 12,60

F15 100m

2) Nadja Björkskog 13,86. 6) Nora Finholm 14,59

F15 Höjd

3) Nora Finholm 130

F13 60m

2) Semina Kozic 8,79 5) Emma Haglund 9,00 10) Tanja Nyfelt 9,38 12) Linnea Kackur 9,90 13) Diana Grankulla 10,43

F13 Längd

3) Emma Haglund 409 5) Amanda Parkkinen 387

F11 60m

2) Vilma Björkskog 9,27 4) Josefina Kackur 9,59 5) Nellie Byggmästar 9,65 6) Felicia Ena 9,86 7) Mathilda Parkkinen 9,93 8) Matilda Snellman 10,21 10) Emma Wiik 10,36 14) Rebecca Sandberg 10,64 15) Tilde Ede´n 10,96

F11 600m

1) Vilma Björkskog 2.08,21 4) Matilda Snellman 2.17,41 5) Felicia Ena 2.22,34 7) Mathilda Parkkinen 2.24,66 8) Nellie Byggmästar 2.24,78 10) Emma Wiik 2.31,13

F11 Längd

3) Vilma Björkskog 381 4) Josefina Kackur 365 5) Matilda Snellman 347 7) Nellie Byggmästar 339 8) Mathilda Parkkinen 332 10) Emma Wiik 323 14) Elicia Björkman 302 15) Tilde Ede´n 290 17) Rebecca Sandberg 287 18) Felicia Ena 286

F11 Diskus

3) Elicia Björkman 14,29 4) Tilde Ede´n 13,95 8) Felicia Ena 9,41

F9 60m

16) Nova Sandberg 11,93

 

Terrängcupen 2017

F7 - 1 km

1. Vilda Liljekvist (5,36, 5,06, 5,18)
2. Adriana Riska (5,50, 6,01, 5,24)
3. Venla Hjulfors (6,00, 5,59, 5,52)
Agnes Thylin (6,53, 5,57, 5,38), Cassandra Dahllund (5,57, 6,00, 6,08), Ella Thylin (6,55, 6,07, 5,53), Amelina Fagerholm (6,14, 6,16, 7,14), Lovis Ahlvik (7,11, 6,55, 6,22), Emilia Härmälä (7,56, 7,05, 6,51), Agnes Slussnäs (8,39, 7,08, 6,53), Leya Fagerholm (7,02, 6,58), Liv Fontich (6,54, 7,18), Liv Ahlvik (7,25, 7,14), Pinja Riska (7,12, 7,33), Freja Snellman (8,47, 8,51), Signe Svenlin (5,34), Freja LIljekvist (8,31), Maja-Lotta Finnilä (9,15). 

P7 - 1 km

1. Ivar Hjulfors (5,11, 4,56, 5,07)
2. Elias Liljekvist (5,58, 4,57, 5,00)
3. Liam Sundkvist (5,59, 5,02, 4,55)
Eliah Granholm (5,37, 5,31, 5,34), Oliwer Nygård (5,35, 5,44, 5,58), Elias Österholm (6,17, 5,49, 5,35), Noa Thylin (6,41, 5,45, 5,42), Alfons Lindgren (6,48, 6,05, 5,26), Jasper Pitkäkangas (6,52, 6,18, 6,21), Edvin Österholm (7,02, 6,29, 6,10), Melvin Vikström (6,37, 7,59, 7,23), Joa Lillqvist (7,14, 7,15, 7,37), Theo Riska (7,46, 8,06, 7,20), Viktor Ena (4,55, 4,42), Roni Sjölund (5,40, 5,34), William Kronholm (5,53, 5,33), Elis Hjulfors (6,12, 6,08), Albin Snellman (6,37, 6,39), Adas Stonkos (7,52, 8,02).

F9 - 1 km

1. Lea Sundelin (4,34, 4,19, 4,12)
2. Olivia Härtull (4,35, 4,30, 4,23)
3. Tilde Sundkvist (4,49, 4,20, 4,22)
Viivi Fagerudd (4,51, 4,46, 4,42), Nellie Granholm (5,01, 4,33, 4,22), Alva Slussnäs (5,37, 5,03, 4,53), Filippa Snellman (5,00, 5,22, 5,10), Melwa Fagerholm (5,35, 5,02, 5,00), Alva Finnäs (5,07, 5,17, 5,55), Milja Sundelin (6,10, 5,20, 5,09), Elin Österholm (6,11, 5,24, 5,17), Emilia Grankvist (6,44, 6,04, 5,59), Wilma Gustafsson (7,44, 5,46, 5,47), Vilma Pitkäkangas (7,40, 5,43, 6,12), Saga Finnilä (6,25, 7,15, 6,41), Linn Björkskog (4,26, 4,22), Etel Thylin (5,17, 5,03), Miranda Svenfors (5,21, 5,10), Jemina Lepola (5,25, 5,19), Nova Sandberg (6,17, 6,02), Elsa Nyfors (6,37, 5,57), Minea Snellman (6,17, 7,45), Ebba Asplund (5,08), Nelia Östman (6,08), Annemo Kronkvist (6,58).

P9 - 1 km

1. Eddie Granholm (4,38, 4,31, 4,24)
2. Mille Björklund (4,40, 4,32, 4,29)
3. Morgan Slussnäs (4,39, 4,43, 4,28)
Alfons Snellman (4,37, 4,42, 4,47), Jakob Hjulfors (4,59, 4,48, 4,45), Villy Hiltunen (5,20, 5,00, 4,35), Colin Dahllund (5,14, 5,12, 5,07), Melwin Nygård (5,57, 5,34, 4,59), Jimmy Grankulla (5,24, 5,19, 5,15), Jona Björkskog (5,16, 5,07), Emil Lindgren (4,48), Wilmer Flink (4,52), Vilgot Backlund (4,58), Eli Esberg (5,40), Elis Svenlin (5,45).

F11 - 2 km

1. Vilma Björkskog (8,35, 8,19, 8,16)
2. Matilda Snellman (9,01, 9,02, 8,43)
3. Ester Granholm (9,12, 9,24, 8,45)
Nellie Byggmästar (9,21, 9,26, 9,09), Felicia Ena (9,41, 9,39, 9,26), Matilda Parkkinen (9,25, 9,35, 9,10), Erika Gäddnäs (9,52, 9,54, 9,41), Irene Gäddnäs (9,54, 9,57, 9,42), Alice Granholm (9,56, 9,56, 9,44), Ennie Östman (9,40, 9,40, 10,35), Rebecca Sandberg (10,22, 9,43, 10,02), Emma Wiik (10,21, 10,25, 9,45), Lina Brännbacka (11,02, 10,17, 10,07), Lina Svenlin (11,01, 10,16, 10,10), Sofia Wiklund (10,11, 9,49), Josefina Kackur (10,24, 9,55), Emmi Sundelin (10,11, 10,15), Edtih Hjulfors (10,33, 9,57), Frida Svenfors (9,44, 11,34), Venla Vikström (11,02, 11,01), Meja Thylin (11,39, 12,06), Tilde Edén (12,37, 11,42), Elwa Esberg (12,12, 12,12), Thilda Niemi (12,56, 12,11), Enny Esberg (13,06, 12,07), Ella Björkskog (DNF).

P11 - 2 km

1. Linus Liljekvist (8,03, 8,02, 7,53)
2. Anton Svenlin (8,28, 8,11, 8,02)
3. Paul Hjulfors (8,35, 8,24, 8,04)
Jeremias Granholm (8,29, 8,25, 8,31), Noel Granholm (9,26, 8,16, 8,07), Axel Finnilä (9,07, 9,00, 9,01), Måns Finholm (9,18, 9,05, 8,57), Felix Sundelin (9,42, 9,27, 9,29), Jasper Lillqvist (11,07, 10,23, 10,15), Tobias Finnäs (14,29, 14,29, 12,32), Emil Nyfors (8,57, 8,32), Noah Granholm (8,15), Emil Grankulla (9,13), Oliver Snellman (9,14), Amos Byggmästar (9,14), Melwin Thylin (11,14).

F13 - 2 km

1. Malin Svenlin (8,59, 8,59, 8,59)
2. Emma Haglund (9,14, 9,09, 9,02)
3. Wilma Snellman (9,15, 9,36, 9,12)
Lina Gäddnäs (8,45, 8,12), Jennifer Granholm (8,45, 8,12), Emilia Gäddnäs (9,33, 9,11), Amanda Parkkinen (9,32, 10,19), Ester Hjulfors (10,28, 10,04), Tanja Nyfelt (12,32, 15,20), Elida Nilsen (10,22), Lea Wiklund (11,43), Nora Keränen (11,53), Diana Grankulla (DNF).

P13 - 2 km

1. Roberto Hagman (7,26, 6,59, 7,19)
2. Eddie Sundelin (7,43, 7,28, 7,37)
3. Viggo Hiltunen (8,58, 8,57, 8,15)
Mico Sjölund (9,31, 8,38, 8,14), Emil Nyfelt (10,02, 9,58, 9,50), Roni Björkskog (8,22).

F15 - 2 km

1. Nora Finholm (8,36, 8,19).

P15 - 2 km

1. Fred Svenlin (8,10, 8,03, 7,39)
2. Paulus Byggmästar (8,11, 8,02, 7,47)
3. Felix Svenfelt (8,40, 8,09, 7,59)
Otto Sjölund (7,27, 7,34), Elias Blomqvist (7,15, 8,45), Adam Sundelin (6,54), Noah Björkskog (7,33), Linus Lindgren (11,19).

 

24-26.02.2017 Hall FM 17,19 och 22 åringar i Åbo

H17 60m    försök heat 3      1) Ta Nay Tha 7,23                                                                                                                                                                                 semi final 2        1) Ta nay Tha 7,23                                                                                                                                                                                           Final           5 )  Ta nay Tha

H 300m          DQ)  Tha Nay Ta

D 19 stav         2) Alina Strömberg  3,95

D 60m  försök heat 1    4)Jennifer Roos  8,22

D 200m heat 6             3)Jennifer Roos    27,60  PB

D17 60m heat 10          1)Jenny Asplund    8,15                                                                                                                                                                         semi final 2        4)Jenny Asplund     8,06

 

19.02.2017  VIRKIÄN HELMIKUUN HALLIKISAT  LAPUA

D 60m      1)Jenny Asplund      8,08

F11 60m   3)Vilma Björkskog     9,50  PB

F11 längd  2) Vilma Björkskog    3,99 PB

F11 kula    4) Vilma Björkskog    6,36PB

 

18-19.02.2017 SM-HALLIKILPAILUT JYVÄSKYLÄ 

D stav 3) Alina Strömberg  4,00  SB

H 800m  3)Simon Haglund     IKFalken    1.55,47

 

18.02.2017 KEIHÄÄN SM-HALLIKILPAILUT TAMPERE

D22 spjut  4)  Rebecca Ljung    42,35    PB   (ka 67.)

 

 04.02.2017 Öppna Hall-DM-EP-ÖID

H 60m     3) Tha Nay Ta       7,22

H 200m   7) Tha Nay Ta      23,51

D 60m     4) Jennifer Roos    8,12

D 200m  6) Jennifer Roos    26,82

 

02.02.2017 Botnia Games i korsholm

H 60m  A-final  6) Tha Nay Ta  7,28

D 60m  B-final   2) Jennifer Roos    8,21

D 200m  4) Jennifer Roos       27,27

D stav    2) Alina Strömberg    375

 

28.01.2017 BOTNIA juniorgames i korsholm

H19 60m     2) Ta Nay Tha       7,18    PB

H19 200m   3) Tha Nay Tha     23,31   PB

P13 60m      2) Sel Ber Dway     8,50    PB

P13 längd    2)  Sel Ber Dway     4,73   PB

D19 stav      1) Alina Strömberg  3,60

 

17.01.2017 idrotts gymnasiernas hallmästerskap i korsholm

D 19 stav  1) Alina Strömberg 380

D19 60m  9) Jennifer Roos    8,15

D19 800m  4) Julia Hiltunen 2.24,14

 

14.01.2017 VINTER STAV KARNEVALEN I PAJULAHTI

D stav   6) Alina Strömberg  3,85

 

8.1.2017 POHJANMAAN HALLIKILPAILUT 1 KUORTANE 

D19 stav  1)Alina Strömberg  3,90   SB

 

10-11.12.2016 JOULUHALLIT ULEÅBORG

D17 60m  2) Jenny Asplund 8,04

 

6.12.2016 HALLIKILPAILUT KORSHOLM

 H17 60m  1) Tha Nay Ta      7,45

D17 stav   1) Alina Strömberg  3,73  kk   kk19

 

KLUBBKAMP GIF-LIF-ÅSARNA 2016 NEDERVETIL IDROTTSPLAN 7.9.2016

1. IF Åsarna 176 p
2. Larsmo IF 98 p
3. Gamlakarleby IF 62 p

P7 40 m
1. Ted Söderström 2009 IFÅsarna 7,48 2. William Lerbacka 2010 GamlakIF 7,81 3. Hugo Karlström IFÅsarna 8,05 4. Vilgot Backlund 2009 LarsmoIF 8,10 5. Alex Ljungberg 2009 IFÅsarna 8,12 6. Melwin Nygård Larsmo IF 8,14 7. Alex Furu GamlakIF 8,18 8. William Koivusalo IFÅsarna 8,20 9. Emil Lindgren 2009 LarsmoIF 8,22 10. Elias Åkerlund 2010 GamlakIF 8,28 11. Viktor Ena Larsmo IF 8,40 12. Elias Häggblom GamlakIF 8,41 13. Axel Laurén IFÅsarna 8,57 14. Aapo Paananen 2009 GamlakIF 8,72 15. Tobias Björk 2010 GamlakIF 8,97 16. Alfons Lindgren Larsmo IF 9,07 17. Liam Sundqvist 2010 LarsmoIF 9,48 18. Jooa Ersta 2011 GamlakIF 9,53 18. Filip Libäck 2010 IFÅsarna 9,53 20. Pawat Nyman IFÅsarna 9,93 21. Walter Svenfors Larsmo IF 9,95 22. Elmer Sandbacka 2011 GamlakIF 10,44 23. Einar Björkfors IFÅsarna 10,87 24. William Kainberg IFÅsarna 10,95 25. Evert Sandbacka 2011 GamlakIF 11,08 Kasper Siekkinen IFÅsarna DNS Erä 1 Tuuli: +3,8 1. Alex Furu GamlakIF 8,18 2. Viktor Ena Larsmo IF 8,40 3. Elias Häggblom GamlakIF 8,41 4. Tobias Björk 2010 GamlakIF 8,97 5. Alfons Lindgren Larsmo IF 9,07 6. Pawat Nyman IFÅsarna 9,93 7. Einar Björkfors IFÅsarna 10,87 Erä 2 Tuuli: +1,8 1. Vilgot Backlund 2009 LarsmoIF 8,10 2. Liam Sundqvist 2010 LarsmoIF 9,48 3. Filip Libäck 2010 IFÅsarna 9,53 4. Elmer Sandbacka 2011 GamlakIF 10,44 5. William Kainberg IFÅsarna 10,95 6. Evert Sandbacka 2011 GamlakIF 11,08 Erä 3 Tuuli: NWND 1. Ted Söderström 2009 IFÅsarna 7,48 2. Melwin Nygård Larsmo IF 8,14 3. William Koivusalo IFÅsarna 8,20 4. Elias Åkerlund 2010 GamlakIF 8,28 5. Aapo Paananen 2009 GamlakIF 8,72 6. Walter Svenfors Larsmo IF 9,95 Kasper Siekkinen IFÅsarna DNS Erä 4 Tuuli: +3,3 1. William Lerbacka 2010 GamlakIF 7,81 2. Hugo Karlström IFÅsarna 8,05 3. Alex Ljungberg 2009 IFÅsarna 8,12 4. Emil Lindgren 2009 LarsmoIF 8,22 5. Axel Laurén IFÅsarna 8,57 6. Jooa Ersta 2011 GamlakIF 9,53

P7 Boll
1. Ted Söderström 2009 IFÅsarna 24,30 24,30 2. Hugo Karlström IFÅsarna 18,41 18,41 3. Alex Ljungberg 2009 IFÅsarna 18,10 18,10 4. Elias Åkerlund 2010 GamlakIF 17,17 17,17 5. Vilgot Backlund 2009 LarsmoIF 16,42 16,42 6. Liam Sundqvist 2010 LarsmoIF 15,59 15,59 7. Elias Häggblom GamlakIF 15,55 15,55 8. Emil Lindgren 2009 LarsmoIF 14,16 14,16 9. William Koivusalo IFÅsarna 13,78 13,78 10. William Lerbacka 2010 GamlakIF 13,58 13,58 11. Melwin Nygård Larsmo IF 13,09 13,09 12. Viktor Ena Larsmo IF 12,50 12,50 13. Alex Furu GamlakIF 12,41 12,41 14. Einar Björkfors IFÅsarna 11,23 11,23 15. Filip Libäck 2010 IFÅsarna 11,06 11,06 16. Evert Sandbacka 2011 GamlakIF 10,41 10,41 17. Pawat Nyman IFÅsarna 9,92 9,92 18. Alfons Lindgren Larsmo IF 9,87 9,87 19. Walter Svenfors Larsmo IF 9,44 9,44 20. William Kainberg IFÅsarna 9,25 9,25 21. Tobias Björk 2010 GamlakIF 8,96 8,96 22. Jooa Ersta 2011 GamlakIF 8,55 8,55 23. Aapo Paananen 2009 GamlakIF 8,27 8,27 24. Axel Laurén IFÅsarna 8,08 8,08 25. Elmer Sandbacka 2011 GamlakIF 7,00 7,00 26. Theo Holmlund IFÅsarna 6,06 6,06 Kasper Siekkinen IFÅsarna DNS Liam Mäkinen GamlakIF DNS

P9 60 m
1. Joar Laakso 2008 IFÅsarna 10,32 2. Emil Forsström 2007 IFÅsarna 10,43 3. Måns Finholm 2007 LarsmoIF 10,57 4. Christian Lövsund 2008 IFÅsarna 10,59 5. Evert Biskop 2008 GamlakIF 10,64 6. Herman Sandbacka 2008 GamlakIF 11,17 7. William Strandvall 2008 IFÅsarna 11,18 8. Anton Libäck 2007 IFÅsarna 11,42 9. Edvin Pulkkinen 2008 IFÅsarna 11,72 10. Benjamin Björk 2007 GamlakIF 12,09 11. Colin Dahllund 2008 LarsmoIF 12,18 12. Tobias Finnäs 2007 LarsmoIF 12,25 Eelian Berg 2007 IFÅsarna DNS Björn Forsell 2008 IFÅsarna DNS Erä 1 Tuuli: +2,6 1. Joar Laakso 2008 IFÅsarna 10,32 2. Evert Biskop 2008 GamlakIF 10,64 3. Herman Sandbacka 2008 GamlakIF 11,17 4. Anton Libäck 2007 IFÅsarna 11,42 5. Edvin Pulkkinen 2008 IFÅsarna 11,72 6. Colin Dahllund 2008 LarsmoIF 12,18 Eelian Berg 2007 IFÅsarna DNS Erä 2 Tuuli: +2,5 1. Emil Forsström 2007 IFÅsarna 10,43 2. Måns Finholm 2007 LarsmoIF 10,57 3. Christian Lövsund 2008 IFÅsarna 10,59 4. William Strandvall 2008 IFÅsarna 11,18 5. Benjamin Björk 2007 GamlakIF 12,09 6. Tobias Finnäs 2007 LarsmoIF 12,25 Björn Forsell 2008 IFÅsarna DNS

P9 Spjut
1. Emil Forsström 2007 IFÅsarna 13,88 12,76 13,88 13,62 2. Måns Finholm 2007 LarsmoIF 13,37 12,06 11,30 13,37 3. Joar Laakso 2008 IFÅsarna 11,87 11,87 8,49 9,72 4. Christian Lövsund 2008 IFÅsarna 10,80 10,76 10,80 8,01 5. Benjamin Björk 2007 GamlakIF 9,77 9,77 8,88 9,14 6. Tobias Finnäs 2007 LarsmoIF 8,21 8,21 7,92 7,94 7. Anton Libäck 2007 IFÅsarna 7,92 7,40 7,92 7,54 8. Edvin Pulkkinen 2008 IFÅsarna 6,67 6,67 5,55 5,78 9. Evert Biskop 2008 GamlakIF 5,99 4,68 4,35 5,99 10. Colin Dahllund 2008 LarsmoIF 5,52 4,16 4,34 5,52 11. William Strandvall 2008 IFÅsarna 4,90 X 4,90 4,09 12. Herman Sandbacka 2008 GamlakIF 4,84 3,28 4,12 4,84 Aron Åkerlund 2008 GamlakIF DNS Eelian Berg 2007 IFÅsarna DNS

P11 60 m
1. Nante Korkatti 2005 GamlakIF 9,32 2. Benjamin Holmbäck 2005 IFÅsarna 9,59 3. Kasper Biskop 2005 GamlakIF 9,60 4. Isac Söderström 2005 IFÅsarna 9,64 5. Anton Forsström 2005 IFÅsarna 9,67 6. Aron Skog 2005 IFÅsarna 9,71 7. Aatu Paananen 2005 GamlakIF 9,74 8. Aaron Ollqvist 2005 IFÅsarna 9,83 9. Anton Svenlin Larsmo IF 9,88 10. Davin Flocco 2005 GamlakIF 10,03 11. Alex Lövsund 2006 IFÅsarna 10,13 12. Viktor Store 2005 GamlakIF 10,36 12. Hannes Laakso 2005 IFÅsarna 10,36 14. Mico Sjölund 2005 LarsmoIF 10,43 15. Miro Heikkilä GamlakIF 10,58 16. Jimi Rousu 2005 GamlakIF 10,65 17. Artur Anttila 2005 GamlakIF 11,00 Axel Lerbacka 2005 GamlakIF DNS Erä 1 Tuuli: +2,0 1. Isac Söderström 2005 IFÅsarna 9,64 2. Davin Flocco 2005 GamlakIF 10,03 3. Alex Lövsund 2006 IFÅsarna 10,13 4. Mico Sjölund 2005 LarsmoIF 10,43 5. Miro Heikkilä GamlakIF 10,58 Axel Lerbacka 2005 GamlakIF DNS Erä 2 Tuuli: +2,7 1. Anton Forsström 2005 IFÅsarna 9,67 2. Aaron Ollqvist 2005 IFÅsarna 9,83 3. Viktor Store 2005 GamlakIF 10,36 3. Hannes Laakso 2005 IFÅsarna 10,36 5. Jimi Rousu 2005 GamlakIF 10,65 6. Artur Anttila 2005 GamlakIF 11,00 Erä 3 Tuuli: +0,7 1. Nante Korkatti 2005 GamlakIF 9,32 2. Benjamin Holmbäck 2005 IFÅsarna 9,59 3. Kasper Biskop 2005 GamlakIF 9,60 4. Aron Skog 2005 IFÅsarna 9,71 5. Aatu Paananen 2005 GamlakIF 9,74 6. Anton Svenlin Larsmo IF 9,88

P11 Längd
1. Kasper Biskop 2005 GamlakIF 4,01 3,70 4,01 3,94 2. Nante Korkatti 2005 GamlakIF 3,87 3,58 3,87 3,83 3. Anton Forsström 2005 IFÅsarna 3,82 3,82 3,78 3,73 4. Aatu Paananen 2005 GamlakIF 3,75 3,75 3,57 3,60 5. Davin Flocco 2005 GamlakIF 3,68 3,68 3,66 3,36 6. Aaron Ollqvist 2005 IFÅsarna 3,68 3,68 3,48 3,34 7. Alex Lövsund 2006 IFÅsarna 3,63 3,29 3,63 3,35 8. Mico Sjölund 2005 LarsmoIF 3,55 3,55 X 3,38 9. Anton Svenlin Larsmo IF 3,51 3,23 3,46 3,51 10. Benjamin Holmbäck 2005 IFÅsarna 3,49 3,49 3,25 3,42 11. Isac Söderström 2005 IFÅsarna 3,49 3,41 X 3,49 12. Hannes Laakso 2005 IFÅsarna 3,47 3,42 3,47 3,11 13. Viktor Store 2005 GamlakIF 3,34 3,34 3,16 2,94 14. Miro Heikkilä GamlakIF 3,33 X 3,29 3,33 15. Jimi Rousu 2005 GamlakIF 3,26 3,21 3,26 3,20 16. Aron Skog 2005 IFÅsarna 3,16 X X 3,16 17. Artur Anttila 2005 GamlakIF 3,00 2,94 2,86 3,00 18. Eljas Enlund 2006 IFÅsarna 2,16 2,06 2,16 2,07 Axel Lerbacka 2005 GamlakIF DNS

P11 Kula
1. Benjamin Holmbäck 2005 IFÅsarna 8,66 7,78 8,59 8,66 2. Aaron Ollqvist 2005 IFÅsarna 6,40 6,40 5,86 6,32 3. Aatu Paananen 2005 GamlakIF 6,16 6,16 6,12 5,50 4. Viktor Store 2005 GamlakIF 6,14 5,86 6,00 6,14 5. Mico Sjölund 2005 LarsmoIF 5,91 5,91 5,56 5,73 6. Kasper Biskop 2005 GamlakIF 5,90 5,32 5,90 5,28 7. Davin Flocco 2005 GamlakIF 5,75 5,46 5,71 5,75 8. Nante Korkatti 2005 GamlakIF 5,67 5,29 5,63 5,67 9. Miro Heikkilä GamlakIF 5,57 5,57 4,73 5,29 10. Aron Skog 2005 IFÅsarna 5,55 5,55 5,25 5,19 11. Isac Söderström 2005 IFÅsarna 5,45 5,20 5,31 5,45 12. Hannes Laakso 2005 IFÅsarna 5,33 5,22 5,33 3,60 13. Artur Anttila 2005 GamlakIF 5,28 5,14 5,08 5,28 14. Anton Forsström 2005 IFÅsarna 5,27 4,51 5,02 5,27 15. Jimi Rousu 2005 GamlakIF 4,96 4,92 4,96 4,20 16. Eljas Enlund 2006 IFÅsarna 4,50 3,84 4,12 4,50 Axel Lerbacka 2005 GamlakIF DNS Alex Lövsund 2006 IFÅsarna DNS

P13 60 m Tuuli: +2,4
1. Ber Dway Sel 2004 LarsmoIF 8,40 2. Valter Lerbacka 2003 GamlakIF 8,64 3. Emil Nyfelt 2004 LarsmoIF 9,11 3. Lucas Hansen 2004 IFÅsarna 9,11 5. Noah Skog 2004 IFÅsarna 9,20 Gustav Forsell 2003 IFÅsarna DNS

P13 Längd
1. Ber Dway Sel 2004 LarsmoIF 4,52 4,52 4,51 4,45 2. Noah Skog 2004 IFÅsarna 4,20 4,12 4,20 3,46 3. Valter Lerbacka 2003 GamlakIF 3,64 3,60 3,56 3,64 4. Lucas Hansen 2004 IFÅsarna 3,53 X 3,53 X 5. Emil Nyfelt 2004 LarsmoIF 3,36 3,09 3,30 3,36

P13 Kula
1. Ber Dway Sel 2004 LarsmoIF 8,40 7,73 7,85 8,40 8,10 2. Lucas Hansen 2004 IFÅsarna 7,86 7,12 7,10 7,17 7,86 3. Valter Lerbacka 2003 GamlakIF 7,17 6,68 6,14 7,17 6,95 4. Noah Skog 2004 IFÅsarna 6,87 6,57 6,87 6,75 6,07 5. Emil Nyfelt 2004 LarsmoIF 6,34 X 5,60 6,17 6,34

F7 40 m
1. Isabella Flocco 2009 GamlakIF 7,55 2. Ellinor Ollqvist 2010 IFÅsarna 7,84 3. Edwina Björk IF Åsarna 7,96 4. Olivia Härtull 2009 LarsmoIF 8,05 5. Melida Hakala 2009 GamlakIF 8,08 6. Tessa Kastrén 2009 GamlakIF 8,10 7. Izabelle Viitasalo IFÅsarna 8,15 8. Matilda Sandström IFÅsarna 8,16 9. Wilma Pitkäkangas 2009 LarsmoIF 8,18 10. Viivi Fagerudd 2009 LarsmoIF 8,28 11. Nelli Heikkilä GamlakIF 8,29 12. Julia Lindell 2009 IFÅsarna 8,65 13. Vilda Liljekvist 2010 LarsmoIF 8,76 14. Amelina Fagerholm 2010 LarsmoIF 8,96 15. Julia Strandvall IFÅsarna 9,08 16. Silja Pulkkinen 2010 IFÅsarna 9,12 17. Noomi Häggblom 2009 GamlakIF 9,34 18. Sanni Finnilä 2009 GamlakIF 9,36 19. Kajsa Siekkinen IFÅsarna 9,45 20. Hilda Sandström IFÅsarna 9,57 21. Minea Snellman Larsmo IF 9,73 22. Hilde Päivärinta Larsmo IF 9,79 23. Wilma Gustafsson 2009 LarsmoIF 9,82 24. Molly Enlund GamlakIF 10,01 25. Sofia Lapinoja GamlakIF 10,15 26. Peppi Nyberg 2011 GamlakIF 10,17 27. Thelma Kastrén 2011 GamlakIF 10,75 28. Saga Cainberg IFÅsarna 10,91 29. Frida Nyberg IFÅsarna 11,24 30. Maja Nyman IFÅsarna 12,61 31. Alma Lindqvist IFÅsarna 13,76 32. Nelly Saavalainen GamlakIF 22,99 Milla Suomela 2009 GamlakIF DNS Jennifer Holmbäck 2009 IFÅsarna DNS Saga Finnilä 2009 LarsmoIF DNS Lina Holm IFÅsarna DNS Linn Holm IFÅsarna DNS Milla Bergdal IFÅsarna DNS Astrid Karlström IFÅsarna DNS Alexandra Nyman IFÅsarna DNS Erä 1 Tuuli: +4,7 1. Melida Hakala 2009 GamlakIF 8,08 2. Wilma Pitkäkangas 2009 LarsmoIF 8,18 3. Amelina Fagerholm 2010 LarsmoIF 8,96 4. Nelly Saavalainen GamlakIF 22,99 Jennifer Holmbäck 2009 IFÅsarna DNS Milla Bergdal IFÅsarna DNS Alexandra Nyman IFÅsarna DNS Erä 2 Tuuli: +2,5 1. Julia Strandvall IFÅsarna 9,08 2. Peppi Nyberg 2011 GamlakIF 10,17 3. Thelma Kastrén 2011 GamlakIF 10,75 4. Maja Nyman IFÅsarna 12,61 5. Alma Lindqvist IFÅsarna 13,76 Saga Finnilä 2009 LarsmoIF DNS Erä 3 Tuuli: +4,8 1. Edwina Björk IF Åsarna 7,96 2. Izabelle Viitasalo IFÅsarna 8,15 3. Noomi Häggblom 2009 GamlakIF 9,34 4. Kajsa Siekkinen IFÅsarna 9,45 5. Saga Cainberg IFÅsarna 10,91 Milla Suomela 2009 GamlakIF DNS Erä 4 Tuuli: +2,5 1. Viivi Fagerudd 2009 LarsmoIF 8,28 2. Vilda Liljekvist 2010 LarsmoIF 8,76 3. Silja Pulkkinen 2010 IFÅsarna 9,12 4. Sanni Finnilä 2009 GamlakIF 9,36 5. Hilda Sandström IFÅsarna 9,57 6. Sofia Lapinoja GamlakIF 10,15 Astrid Karlström IFÅsarna DNS Erä 5 Tuuli: +2,5 1. Isabella Flocco 2009 GamlakIF 7,55 2. Olivia Härtull 2009 LarsmoIF 8,05 3. Julia Lindell 2009 IFÅsarna 8,65 4. Minea Snellman Larsmo IF 9,73 5. Molly Enlund GamlakIF 10,01 6. Frida Nyberg IFÅsarna 11,24 Linn Holm IFÅsarna DNS Erä 6 Tuuli: +1,8 1. Ellinor Ollqvist 2010 IFÅsarna 7,84 2. Tessa Kastrén 2009 GamlakIF 8,10 3. Matilda Sandström IFÅsarna 8,16 4. Nelli Heikkilä GamlakIF 8,29 5. Hilde Päivärinta Larsmo IF 9,79 6. Wilma Gustafsson 2009 LarsmoIF 9,82 Lina Holm IFÅsarna DNS

F7 Boll
1. Julia Lindell 2009 IFÅsarna 13,41 13,41 2. Isabella Flocco 2009 GamlakIF 12,46 12,46 3. Wilma Pitkäkangas 2009 LarsmoIF 10,74 10,74 4. Tessa Kastrén 2009 GamlakIF 10,64 10,64 5. Peppi Nyberg 2011 GamlakIF 10,23 10,23 6. Jennifer Holmbäck 2009 IFÅsarna 10,12 10,12 7. Edwina Björk IF Åsarna 9,69 9,69 8. Melida Hakala 2009 GamlakIF 9,64 9,64 9. Nelly Saavalainen GamlakIF 9,60 9,60 10. Viivi Fagerudd 2009 LarsmoIF 9,39 9,39 11. Amelina Fagerholm 2010 LarsmoIF 9,17 9,17 12. Izabelle Viitasalo IFÅsarna 9,13 9,13 13. Olivia Härtull 2009 LarsmoIF 8,47 8,47 14. Silja Pulkkinen 2010 IFÅsarna 8,38 8,38 15. Nelli Heikkilä GamlakIF 8,17 8,17 16. Ellinor Ollqvist 2010 IFÅsarna 7,75 7,75 17. Minea Snellman Larsmo IF 7,57 7,57 18. Wilma Gustafsson 2009 LarsmoIF 7,47 7,47 19. Thelma Kastrén 2011 GamlakIF 7,30 7,30 20. Saga Cainberg IFÅsarna 6,84 6,84 21. Vilda Liljekvist 2010 LarsmoIF 6,64 6,64 22. Kajsa Siekkinen IFÅsarna 6,32 6,32 23. Matilda Sandström IFÅsarna 6,28 6,28 24. Sanni Finnilä 2009 GamlakIF 6,20 6,20 25. Maja Nyman IFÅsarna 6,16 6,16 26. Hilde Päivärinta Larsmo IF 5,76 5,76 27. Sofia Lapinoja GamlakIF 5,52 5,52 28. Hilda Sandström IFÅsarna 5,29 5,29 29. Noomi Häggblom 2009 GamlakIF 5,05 5,05 30. Frida Nyberg IFÅsarna 4,69 4,69 31. Julia Strandvall IFÅsarna 3,25 3,25 32. Molly Enlund GamlakIF 3,12 3,12 Milla Suomela 2009 GamlakIF DNS Saga Finnilä 2009 LarsmoIF DNS Alma Lindqvist IFÅsarna DNS Lina Holm IFÅsarna DNS Linn Holm IFÅsarna DNS Milla Bergdal IFÅsarna DNS Astrid Karlström IFÅsarna DNS Alexandra Nyman IFÅsarna DNS Miranda Svenfors Larsmo IF DNS

F9 60 m
1. Angelina Laurén 2007 IFÅsarna 9,94 2. Sigrid Karlström 2007 IFÅsarna 10,13 3. Venla Vikström 2007 LarsmoIF 10,16 4. Felicia Ena 2007 LarsmoIF 10,46 5. Lina Svenlin 2007 LarsmoIF 10,52 5. Abigail Byskata 2007 IFÅsarna 10,52 7. Ronja Ljungberg 2007 IFÅsarna 10,58 8. Alva Svenlin IFÅsarna 10,60 9. Linn Björkskog 2008 LarsmoIF 10,68 10. Lea Sundelin 2008 LarsmoIF 10,74 11. Mathilda Parkkinen 2007 LarsmoIF 10,85 12. Elsie Björkfors 2007 IFÅsarna 11,00 12. Matilda Snellman Larsmo IF 11,00 14. Sarah Tissarinen 2007 GamlakIF 11,17 15. Ines Kangas 2008 IFÅsarna 11,18 16. Wilma Svenfors Larsmo IF 11,27 17. Vilma Lindqvist 2007 IFÅsarna 11,29 18. Vanessa Hästbacka 2007 LarsmoIF 11,36 19. Ellen Nyberg 2008 IFÅsarna 11,45 20. Thilde Sundqvist 2008 LarsmoIF 11,55 21. Nea Ersta 2008 GamlakIF 11,59 22. Emilia Holmlund 2008 IFÅsarna 11,60 23. Cecilia Flocco 2007 GamlakIF 11,73 24. Alva Finnäs 2008 LarsmoIF 11,77 25. Sointu Finnilä 2007 GamlakIF 11,86 26. Vera Cainberg 2007 IFÅsarna 11,89 27. Thilda Niemi 2007 LarsmoIF 12,02 28. Emilia Grankvist Larsmo IF 12,40 29. Noelle Kaitajärvi 2008 IFÅsarna 12,45 30. Nova Sandberg 2008 LarsmoIF 12,62 31. Elsa Nyfors Larsmo IF 12,72 Nellie Byggmästar 2007 LarsmoIF DNS Nelia Östman 2008 LarsmoIF DNS Daniela Lindholm 2008 GamlakIF DNS Elin Holm 2007 IFÅsarna DNS Erä 1 Tuuli: +1,4 1. Vilma Lindqvist 2007 IFÅsarna 11,29 2. Alva Finnäs 2008 LarsmoIF 11,77 3. Sointu Finnilä 2007 GamlakIF 11,86 4. Thilda Niemi 2007 LarsmoIF 12,02 5. Noelle Kaitajärvi 2008 IFÅsarna 12,45 6. Nova Sandberg 2008 LarsmoIF 12,62 Nelia Östman 2008 LarsmoIF DNS Erä 2 Tuuli: +0,9 1. Ronja Ljungberg 2007 IFÅsarna 10,58 2. Alva Svenlin IFÅsarna 10,60 3. Wilma Svenfors Larsmo IF 11,27 4. Ellen Nyberg 2008 IFÅsarna 11,45 5. Thilde Sundqvist 2008 LarsmoIF 11,55 6. Cecilia Flocco 2007 GamlakIF 11,73 Nellie Byggmästar 2007 LarsmoIF DNS Erä 3 Tuuli: +2,1 1. Lina Svenlin 2007 LarsmoIF 10,52 2. Linn Björkskog 2008 LarsmoIF 10,68 3. Vanessa Hästbacka 2007 LarsmoIF 11,36 4. Vera Cainberg 2007 IFÅsarna 11,89 5. Elsa Nyfors Larsmo IF 12,72 Daniela Lindholm 2008 GamlakIF DNS Elin Holm 2007 IFÅsarna DNS Erä 4 Tuuli: +1,5 1. Angelina Laurén 2007 IFÅsarna 9,94 2. Felicia Ena 2007 LarsmoIF 10,46 3. Abigail Byskata 2007 IFÅsarna 10,52 4. Mathilda Parkkinen 2007 LarsmoIF 10,85 5. Matilda Snellman Larsmo IF 11,00 6. Nea Ersta 2008 GamlakIF 11,59 7. Emilia Holmlund 2008 IFÅsarna 11,60 Erä 5 Tuuli: +1,7 1. Sigrid Karlström 2007 IFÅsarna 10,13 2. Venla Vikström 2007 LarsmoIF 10,16 3. Lea Sundelin 2008 LarsmoIF 10,74 4. Elsie Björkfors 2007 IFÅsarna 11,00 5. Sarah Tissarinen 2007 GamlakIF 11,17 6. Ines Kangas 2008 IFÅsarna 11,18 7. Emilia Grankvist Larsmo IF 12,40

F9 Spjut
1. Abigail Byskata 2007 IFÅsarna 13,42 12,34 13,42 12,97 2. Ronja Ljungberg 2007 IFÅsarna 11,21 11,13 9,20 11,21 3. Emilia Holmlund 2008 IFÅsarna 11,19 8,95 9,87 11,19 4. Sarah Tissarinen 2007 GamlakIF 9,43 8,04 9,40 9,43 5. Sigrid Karlström 2007 IFÅsarna 9,39 7,55 9,21 9,39 6. Alva Svenlin IFÅsarna 9,13 9,13 8,50 8,83 7. Elsie Björkfors 2007 IFÅsarna 8,49 6,25 8,49 7,05 8. Lina Svenlin 2007 LarsmoIF 8,28 8,28 7,95 6,96 9. Venla Vikström 2007 LarsmoIF 8,05 7,86 7,73 8,05 10. Matilda Snellman Larsmo IF 8,03 7,92 6,33 8,03 11. Cecilia Flocco 2007 GamlakIF 7,90 5,79 7,90 5,03 12. Ellen Nyberg 2008 IFÅsarna 7,72 6,08 7,08 7,72 13. Linn Björkskog 2008 LarsmoIF 7,44 6,87 7,44 7,02 14. Mathilda Parkkinen 2007 LarsmoIF 6,53 4,87 4,79 6,53 15. Angelina Laurén 2007 IFÅsarna 6,51 6,51 5,35 5,51 16. Vera Cainberg 2007 IFÅsarna 6,43 2,76 6,43 3,95 17. Elsa Nyfors Larsmo IF 6,42 6,17 6,42 X 18. Vanessa Hästbacka 2007 LarsmoIF 6,19 5,14 6,19 5,05 19. Sointu Finnilä 2007 GamlakIF 6,03 6,03 4,14 4,35 20. Vilma Lindqvist 2007 IFÅsarna 5,89 4,96 4,35 5,89 21. Lea Sundelin 2008 LarsmoIF 5,58 5,58 5,45 5,50 22. Nea Ersta 2008 GamlakIF 5,37 4,09 4,65 5,37 23. Alva Finnäs 2008 LarsmoIF 5,13 4,50 3,37 5,13 24. Felicia Ena 2007 LarsmoIF 5,07 4,34 5,07 5,07 25. Wilma Svenfors Larsmo IF 4,63 4,63 4,07 2,29 26. Thilda Niemi 2007 LarsmoIF 4,49 4,47 4,42 4,49 27. Nova Sandberg 2008 LarsmoIF 4,20 X 2,67 4,20 28. Emilia Grankvist Larsmo IF 3,33 2,58 3,33 2,50 29. Thilde Sundqvist 2008 LarsmoIF 3,10 3,10 2,62 2,73 Nellie Byggmästar 2007 LarsmoIF DNS Nelia Östman 2008 LarsmoIF DNS Daniela Lindholm 2008 GamlakIF DNS Elin Holm 2007 IFÅsarna DNS

F11 60 m
1. Wilma Nyberg 2006 IFÅsarna 9,36 2. Vilma Björkskog 2006 LarsmoIF 9,43 3. Amanda Parkkinen 2005 LarsmoIF 9,50 4. Adriana Dalhem 2005 IFÅsarna 9,63 5. Vilhelmina Sjölind 2005 IFÅsarna 9,68 6. Elin Jakobsson 2005 IFÅsarna 9,77 7. Wilma Häggblom GamlakIF 9,83 8. Josefina Kackur 2006 LarsmoIF 10,01 9. Linnea Kackur 2005 LarsmoIF 10,13 10. Amanda Grahn 2005 IFÅsarna 10,15 11. Wilma Snellman 2005 LarsmoIF 10,18 12. Eva-Lotta Österbacka 2005 IFÅsarna 10,42 13. Tanja Nyfelt 2005 LarsmoIF 10,43 14. Diana Grankulla 2005 LarsmoIF 10,66 15. Rebecca Sandberg 2006 LarsmoIF 10,77 16. Ester Granholm 2006 LarsmoIF 10,90 17. Sofia Björk 2005 GamlakIF 11,21 18. Elin Päivärinta 2006 LarsmoIF 11,39 Fanny Hongell 2005 IFÅsarna DNS Marion Forsell 2005 IFÅsarna DNS Erä 1 Tuuli: +2,0 1. Vilma Björkskog 2006 LarsmoIF 9,43 2. Vilhelmina Sjölind 2005 IFÅsarna 9,68 3. Wilma Snellman 2005 LarsmoIF 10,18 4. Diana Grankulla 2005 LarsmoIF 10,66 5. Sofia Björk 2005 GamlakIF 11,21 6. Elin Päivärinta 2006 LarsmoIF 11,39 Marion Forsell 2005 IFÅsarna DNS Erä 2 Tuuli: +4,4 1. Amanda Parkkinen 2005 LarsmoIF 9,50 2. Adriana Dalhem 2005 IFÅsarna 9,63 3. Wilma Häggblom GamlakIF 9,83 4. Tanja Nyfelt 2005 LarsmoIF 10,43 5. Rebecca Sandberg 2006 LarsmoIF 10,77 6. Ester Granholm 2006 LarsmoIF 10,90 Fanny Hongell 2005 IFÅsarna DNS Erä 3 Tuuli: +3,0 1. Wilma Nyberg 2006 IFÅsarna 9,36 2. Elin Jakobsson 2005 IFÅsarna 9,77 3. Josefina Kackur 2006 LarsmoIF 10,01 4. Linnea Kackur 2005 LarsmoIF 10,13 5. Amanda Grahn 2005 IFÅsarna 10,15 6. Eva-Lotta Österbacka 2005 IFÅsarna 10,42

F11 Längd
1. Amanda Parkkinen 2005 LarsmoIF 3,89 3,85 3,80 3,89 2. Wilma Nyberg 2006 IFÅsarna 3,87 3,78 3,80 3,87 3. Vilma Björkskog 2006 LarsmoIF 3,82 3,53 3,65 3,82 4. Elin Jakobsson 2005 IFÅsarna 3,69 3,69 3,49 3,60 5. Adriana Dalhem 2005 IFÅsarna 3,59 3,54 3,59 3,39 6. Josefina Kackur 2006 LarsmoIF 3,45 3,37 3,24 3,45 7. Vilhelmina Sjölind 2005 IFÅsarna 3,44 3,21 3,44 3,30 8. Wilma Snellman 2005 LarsmoIF 3,42 3,22 3,25 3,42 9. Wilma Häggblom GamlakIF 3,38 3,35 3,38 3,33 10. Wilma Kainberg 2005 IFÅsarna 3,32 3,32 3,25 3,32 11. Amanda Grahn 2005 IFÅsarna 3,28 3,28 2,98 3,09 12. Ester Granholm 2006 LarsmoIF 3,16 3,12 3,05 3,16 13. Linnea Kackur 2005 LarsmoIF 3,15 3,07 2,93 3,15 14. Fanny Hongell 2005 IFÅsarna 3,05 3,03 2,85 3,05 15. Diana Grankulla 2005 LarsmoIF 2,97 2,97 2,79 2,88 16. Tanja Nyfelt 2005 LarsmoIF 2,93 2,88 2,93 2,87 17. Eva-Lotta Österbacka 2005 IFÅsarna 2,90 2,62 2,80 2,90 18. Sofia Björk 2005 GamlakIF 2,89 2,65 2,85 2,89 19. Rebecca Sandberg 2006 LarsmoIF 2,86 2,42 2,86 2,85 20. Elin Päivärinta 2006 LarsmoIF 2,77 2,77 2,46 2,62 21. Amanda Holmlund 2006 IFÅsarna 2,18 2,18 2,02 2,11

F11 Kula
1. Wilma Nyberg 2006 IFÅsarna 7,25 6,83 6,80 7,25 2. Linnea Kackur 2005 LarsmoIF 6,88 6,62 6,88 6,64 3. Amanda Parkkinen 2005 LarsmoIF 6,66 6,59 6,58 6,66 4. Eva-Lotta Österbacka 2005 IFÅsarna 6,37 6,37 6,16 6,32 5. Tanja Nyfelt 2005 LarsmoIF 5,93 4,67 5,93 5,04 6. Adriana Dalhem 2005 IFÅsarna 5,92 5,84 5,92 5,34 7. Wilma Häggblom GamlakIF 5,85 5,85 5,69 5,67 8. Vilma Björkskog 2006 LarsmoIF 5,79 5,79 5,04 5,52 9. Josefina Kackur 2006 LarsmoIF 5,70 5,34 5,70 5,41 10. Amanda Holmlund 2006 IFÅsarna 5,61 5,61 5,57 5,33 11. Sofia Björk 2005 GamlakIF 5,60 5,60 5,57 5,33 12. Elin Jakobsson 2005 IFÅsarna 5,45 5,30 5,45 5,08 13. Vilhelmina Sjölind 2005 IFÅsarna 5,28 4,60 5,28 4,91 14. Fanny Hongell 2005 IFÅsarna 5,24 4,91 5,11 5,24 15. Wilma Kainberg 2005 IFÅsarna 4,99 4,75 4,17 4,99 16. Amanda Grahn 2005 IFÅsarna 4,93 4,78 3,41 4,93 17. Diana Grankulla 2005 LarsmoIF 4,87 4,19 4,52 4,87 18. Ester Granholm 2006 LarsmoIF 4,65 4,65 X 4,50 19. Wilma Snellman 2005 LarsmoIF 4,11 4,08 4,11 3,51 20. Rebecca Sandberg 2006 LarsmoIF 3,66 3,66 3,66 3,17 21. Elin Päivärinta 2006 LarsmoIF 3,60 3,55 3,60 X

F13 60 m
1. Ana Ciornei 2003 IFÅsarna 8,88 2. Nadja Björkskog 2003 LarsmoIF 8,96 3. Semina Kozic 2004 LarsmoIF 9,02 4. Malin Svenlin 2004 LarsmoIF 9,24 5. Elsa Grannabba 2004 IFÅsarna 9,25 6. Emma Vikman 2003 IFÅsarna 9,27 7. Amanda Nyberg Larsmo IF 9,28 8. Vera Ståhlstedt 2004 IFÅsarna 9,29 9. Emma Haglund 2004 LarsmoIF 9,30 10. Charlotta Sandkulla 2004 IFÅsarna 9,34 11. Noomi Korkatti 2004 GamlakIF 9,75 12. Neah Nyman 2004 IFÅsarna 9,89 13. Amanda Bexar 9,92 14. Nora Finholm 2003 LarsmoIF 10,32 Erä 1 Tuuli: +1,9 1. Ana Ciornei 2003 IFÅsarna 8,88 2. Semina Kozic 2004 LarsmoIF 9,02 3. Elsa Grannabba 2004 IFÅsarna 9,25 4. Amanda Nyberg Larsmo IF 9,28 5. Emma Haglund 2004 LarsmoIF 9,30 6. Charlotta Sandkulla 2004 IFÅsarna 9,34 7. Neah Nyman 2004 IFÅsarna 9,89 Erä 2 Tuuli: +1,5 1. Nadja Björkskog 2003 LarsmoIF 8,96 2. Malin Svenlin 2004 LarsmoIF 9,24 3. Emma Vikman 2003 IFÅsarna 9,27 4. Vera Ståhlstedt 2004 IFÅsarna 9,29 5. Noomi Korkatti 2004 GamlakIF 9,75 6. Amanda Bexar 9,92 7. Nora Finholm 2003 LarsmoIF 10,32

F13 Längd
1. Emma Haglund 2004 LarsmoIF 4,28 4,28 4,07 X 2. Semina Kozic 2004 LarsmoIF 4,20 X 4,20 X 3. Nadja Björkskog 2003 LarsmoIF 4,11 4,11 3,94 X 4. Ana Ciornei 2003 IFÅsarna 4,08 3,44 4,08 4,01 5. Emma Vikman 2003 IFÅsarna 3,92 3,72 3,92 3,69 6. Charlotta Sandkulla 2004 IFÅsarna 3,82 3,78 3,82 3,69 7. Noomi Korkatti 2004 GamlakIF 3,70 X 3,70 3,67 8. Amanda Bexar 3,68 3,68 3,60 X 9. Vera Ståhlstedt 2004 IFÅsarna 3,63 2,98 3,63 3,44 10. Malin Svenlin 2004 LarsmoIF 3,62 3,62 3,58 X 11. Elsa Grannabba 2004 IFÅsarna 3,60 3,60 X X 12. Neah Nyman 2004 IFÅsarna 3,34 3,34 X X 13. Amanda Nyberg Larsmo IF 3,10 2,54 3,10 2,99 14. Nora Finholm 2003 LarsmoIF 3,08 3,08 2,67 3,00

F13 Kula
1. Charlotta Sandkulla 2004 IFÅsarna 8,54 7,58 7,14 8,54 8,33 2. Nicolina Berg 2004 IFÅsarna 6,83 6,32 6,83 6,04 6,77 3. Sofia Träisk 2003 IFÅsarna 6,83 6,70 6,50 6,52 6,83 4. Nora Finholm 2003 LarsmoIF 6,57 5,93 6,45 6,57 6,08 5. Ana Ciornei 2003 IFÅsarna 6,54 6,22 5,93 6,54 6,51 6. Elsa Grannabba 2004 IFÅsarna 6,36 6,03 5,88 6,36 6,09 7. Vivi Granlund 2004 IFÅsarna 6,24 6,24 5,46 5,42 5,56 8. Malin Svenlin 2004 LarsmoIF 6,04 X 6,04 5,50 5,80 9. Semina Kozic 2004 LarsmoIF 5,96 5,54 5,72 5,96 5,77 10. Sandra Hongell 2004 IFÅsarna 5,67 5,67 5,32 5,32 5,56 11. Neah Nyman 2004 IFÅsarna 5,58 5,58 5,00 5,57 4,91 12. Emma Haglund 2004 LarsmoIF 5,58 5,58 5,36 4,73 5,53 13. Noomi Korkatti 2004 GamlakIF 5,55 5,50 5,55 4,63 4,72 14. Vera Ståhlstedt 2004 IFÅsarna 5,26 5,14 5,22 5,26 4,98 15. Amanda Bexar 5,22 5,22 4,11 4,67 4,62 16. Amanda Nyberg Larsmo IF 4,24 3,91 4,06 4,24 X Nadja Björkskog 2003 LarsmoIF DNS

Stafett 8x50 m F/P 7-13
1. IF Åsarna 1 1 1.07,15 Edwina Björk Ted Söderström Angelina Laurén Joar Laakso Wilma Nyberg Benjamin Holmbäck Ana Ciornei Lucas Hansen 2. Larsmo IF 1 1 1.09,73 Viivi Fagerudd Emil Lindgren Venla Vikström Måns Finholm Vilma Björkskog Anton Svenlin Malin Svenlin Ber Dway Sel 3. IF Åsarna 2 2 1.09,75 Izabelle Viitasalo Hugo Karlström Sigrid Karlström Emil Forsström Adriana Dalhem Isac Söderström Elsa Grannabba Noah Skog 4. Larsmo IF 2 2 1.14,34 Olivia Härtull Melwin Nygård Mathilda Parkkinen Colin Dahllund Amanda Parkkinen Mico Sjölund Nadja Björkskog Emil Nyfelt 5. Gamlakarleby IF 1 1 1.14,99 Isabella Flocco William Lerbacka Sarah Tissarinen Evert Biskop Wilma Häggblom Nante Korkatti Noomi Korkatti Valter Lerbacka 6. Gamlakarleby IF 2 2 1.17,44 Melida Hakala Alex Furu Nea Ersta Herman Sandbacka Sofia Björk Kasper Biskop Cecilia Flocco Aatu Paananen

 

        6.9.2016 RT I KARLEBY OCH ÖID-KP KAMP (15-17)

H19 400m 1) Ta Nay Tha 52,46 PB

H17 100m 3) Ta Nay Tha 11,62

P15 spjut 2) Anton Ljung 35,90

D17 100m 2) Jennifer Roos 13,49

F11 60m 3) Vilma Björkskog 9,54

F11 600m 2) Vilma Björkskog 2.02,59 PB

F11 höjd 2) Vilma Björkskog 125 PB

F9 40m 11) Linn Björkskog 7,56

 

  19-21.08.2016 16-17 ÅRINGARNAS FM I KAJAANI

H16 100m försök heat 2  1)  Ta Nay Tha 11,61

H16 100m final 7) Ta Nay Tha   11,56

H16 200m försök heat 2   2) Ta Nay Tha  23,50

H16 200m final 8) Ta Nay Tha 23,27

D17 100m försök heat 2  2) Jennifer Roos 13,04  heat 3  2) Alina Strömberg 12,85

D17 100m final   4) Alina Strömberg 12,49   8) Jennifer Roos 13,11

D17 stav  1) Alina Strömberg  3,90

D17 200m försök  heat 4  4) Jennifer Roos 27,23

D17 200m semi final  heat 2  7) Jennifer Roos 27,30

D16 100m försök   heat  4   2) Jenny Asplund  13,11

D16  100m semi final  heat 2   4) Jenny Asplund  12,83

D16 100m final  4) Jenny Asplund  12,69

D16  200m försök  heat 3  2) Jenny Asplund 27,16

D16 200m semi final heat 3 3) Jenny Asplund 26,37

D16 200m final  8) Jenny Asplund 26,14

 

16-17.08.2016  DM I NÄRPES

D spjut  1)  Rebecca Ljung  49,37  PB

 

SERIETÄVLING II - 16.8.2016

F7 - 150 meter

1) Olivia Härtull 31.78, 2) Viivi Fagerudd 32.19, 3) Wilma Pitkäkangas 34.90, 4) Vilda Liljekvist 35.28, 5) Melwa Fagerholm 35.44, 6) Amelina Fagerholm 36,96, 7) Wilma Gustavsson 39.47, 8) Annemo Kronqvist 39.59, 9) Saga Finnilä  41.21, 10) Maja Kivilehto 41.50, 11) Minea Snellman 42,50.

F7 - bollkastning

1) Wilma Pitkäkangas 10.89, 2) Olivia Härtull 9.19, 3) Annemo Kronqvist 8.58, 4) Amelina Fagerholm 8.29, 5) Melwa Fagerholm 7.60, 6) Wilma Gustavsson 7.56, 7) Vilda Liljekvist 7.49, 8) Maja Kivilehto 7.30, 9) Viivi Fagerudd 7.20, 10) Saga Finnilä 6.37, 11) Minea Snellman 6.36.

F7 - hinderbana

1) Wilma Pitkäkangas 15.96, 2) Viivi Fagerudd 16.33, 3) Olivia Härtull 17.59, 4) Melwa Fagerholm 18.52, 5) Annemo Kronqvist 19.28, 6) Amelina Fagerholm19.34, 7) Wilma Gustavsson 20.90, 8) Vilda Liljekvist 21.77, 9) Saga Finnilä 21.96, 10) Maja Kivilehto 23.34, 11) Minea Snellman 25.46.

P7 - 150 meter

1) Emil Lindgren 32.93, 2) Viktor Ena 34.18, 3) Benjamin Ford 36.60, 4) Liam Sundkvist 36.46, 5) Alfons Lindgren 37.09, 6) Walter Svenfors 41.59.

P7 - bollkastning

1) Liam Sundkvist 14.90, 2) Emil Lindgren 13.60, 3) Walter Svenfors 11.30, 4) Benjamin Ford 8.90, 5) Alfons Lindgren 8.40, 6) Viktor Ena 6.80. 

P7 - hinderbana

1) Emil Lindgren 14.84, 2) Walter Svenfors 18.59, 3) Viktor Ena 20.34, 4) Benjamin Ford 21.65, 5) Liam Sundkvist 21.77, 6) Alfons Lindgren 24.09.

F9 - 150 meter

1) Venla Vikström 25.40, 2) Matilda Parkkinen 26.09, 3) Felicia Ena 26.80, 4) Matilda Snellman 27.09, 5) Linn Björkskog 27.64, 6) Lea Sundelin 27.65, 7) Vanessa Hästbacka 27.71, 8) Lina Svenlin 28.24, 9) Thilde Sundkvist 28.87, 10) Thilda Niemi 30.21, 11) Alva Finnäs 30.56, 12) Meja Enlund 30.62, 13) Nelia Nyman 31.46, 14) Nelia Östman 31.52, 15) Elsa Nyfors 34.20, 16) Wilma Svenfors 32.21, 17) Elin Österholm 32.90, 18) Emilia Grankvist 33.00, 19) Nova Sandberg 34.00.

F9 - spjut

1) Felicia Ena 8.54, 2) Matilda Snellman 7.18, 3) Venla Vikström 6.71, 4) LInn Björkskog 6.67, 5) Thilde Sundkvist 6.40, 6) Lea Dundelin 6.22, 7) Vanessa Hästbacka 6.06, 8) Lina Svenlin 5.66, 9) Matilda Parkkinen 5.48, 10) Nelia Östman 5.44, 11) Thilda Niemi 5.36, 12) Alva Finnäs 5.40, 13) Emilia Grankvist 5.27, 14) Wima Svenfors 5.23, 15) Nova Sandberg 4.97, 16) Nelia Nyman 4.16, 17) Meja Enlund 4.10, 18) Elin Österholm 4.00, 19) Elsa Nyfors 3.90.

F9 - höjd

1) Venla Vikström 95, Matilda Snellman 95, 3) Lea Sundelin 90, Matilda Parkkinen 90, 5) Vanessa Hästbacka 85, Lina Svenlin 85, Meja Enlund 85, 8) Wilma Svenfors 80, Thilde Sundkvist 80, Emilia Grankvist 80, Felicia Ena 80, 12) Elin Österholm 75, Nelia Nyman 75, 14) Linn Björkskog 70, Elsa Nyfors 70, Thilda Niemi 70, Alva Finnäs 70.

P9 - 150 meter

1) Måns Finholm 27.37, 2) Colin Dahllund 30.15, 3) Tobias Finnäs 32.34.

P9 - spjut

1) Måns Finholm 13.13, 2) Tobias Finnäs 8.61, 3) Colin Dahllund 3.92.

P9 - höjd

1) Måns Finholm 95, 2) Colin Dahllund 80, 3) Tobias Finnäs 75.

F11 - 150 meter

1) Vilma Björkskog 23.78, 2) Amanda Parkkinen 24.46, 3) Wilma Snellman 25.15, 4) Tanja Nyfelt 25.38, 5) Josefina Kackur 26.00, 6) Ennie Östman 26.58, 7) Linnea Kackur 26.80, 8) Rebecca Sandberg 27.15, 9) Ester Granholm 27.25, 10) Frida Svenfors 29.00, 11) Nora Keränen 30.77, 12) Vieno Toivanen 32.70. 

F11 - spjut

1) Vilma Björkskog 12.58, 2) Emma Wiik 9.53, 3) Tanja Nyfelt 9.34, 4) Linnea Kackur 8.91, 5) Nora Keränen 8.46, 6) Amanda Parkkinen 8.43, 7) Wilma Snellman 7.81, 8) Josefina Kackur 7.80, 9) Frida Svenfors 7.14, 10) Vieno Toivanen 7.08, 11) Ester Granholm 5.69, 12) Ennie Östman 5.40, 13) Rebecca Sandberg 5.09.

F11 - höjd

1) Vilma Björkskog 1.10, Amanda Parkkinen 1.10, 3) Wilma Snellman 1.05, 4) Tanja Nyfelt 1.00, 5) Josefina Kackur 0.95, 6) Vieno Toivanen 0.90, Linnea Kackur 0.90, Emma Wiik 0.90, Frida Svenfors 0.90, Ester Granholm 0.90, 11) Rebecca Sandberg 0.85, 12) Nora Keränen 0.80, Ennie Östman 0.80.

P11 - 200 meter

1) Mico Sjölund 26.60.

P11 - spjut

1) Mico Sjölund 16.65.

P11 - höjd

1) Mico Sjölund 85.

F13 - 200 meter

1) Semina Kozic 33.26, 2) Emma Haglund 33.52, 3) Malin Svenlin 33.93, 4) Nora Finholm 34.32, 5) Felicia Vikström 35.20, 6) Amanda Nyberg 35.50.

F13 - spjut

1) Emma Haglund 15.70, 2) Felicia Vikström 11.77, 3) Semina Kozic 11.28, 4) Nora Finholm 11.12, 5) Malin Svenlin 10.43, 6) Amanda Nyberg 7.67.

F13 - höjd

1) Nora Finholm, 1.20, Semina Kozic 1.20, Emma Haglund 1.20, 4) Felicia Vikström 1.15, 5) Malin Svenlin 0.95.

P13 - 200 meter

1) Sel Ber Dway 31.87.

P13 - spjut

1) Vincent Ljung 22.27, 2) Sel Ber Dway 13.43.

P13 - höjd

1) Sel Ber Dway 1.20.

F15 - 200 meter

1) Jasmine Vikström 34.47.

F15 - spjut

1) Jasmine Vikström 16.63.

F15 - höjd

1) Jasmine Vikström 1.20.

 

14.08.2016 KARLEBY RT

H 100m 4) Ta Nay Tha 11,48

D 100m  1) Jenny Asplund  12,76      2) Jennifer Roos  12,91

 

13.08.2016 STJÄRNTÄVLINGARNA I KAUHAVA

D stav   1) Alina Strömberg  3,55

D spjut  5) Rebecca Ljung  44,87

 

        6-7.8.2016 KNATTEFINALEN 9-13 ÅR, NÄRPES

F13 60m 9) Nadja Björkskog 9,30

F13 längd 8) Nadja Björkskog 3,85

F12 stav 2) Felicia Vikström 210

F10 60m 1) Vilma Björkskog 9,44

F10 150m 2) Vilma Björkskog 24,46

F10 höjd 1) Vilma Björkskog 115

F10 längd 1) Vilma Björkskog 3,69

F9 40m 3) Venla Vikström 7,15 12) Linn Björkskog 7,51

F9 höjd 3) Venla Vikström 105

F9 längd 11) Linn Björkskog 2,89

F9 kula 20) Linn Björkskog 3,23

F9 minikamp 40m/höjd 2) Venla Vikström 384 (7,04/105)

F9 minikamp kula/längd 10) Linn Björkskog 227 (3.23/2,89)

 

    02.08.2016 RT I SMEDSBY

F11 600m 10) Amanda Parkkinen 2.24,29

F11 längd 4) Amanda Parkkinen 3,77

F11 kula 9) Amanda Parkkinen 5,40

 

29-30.07.2016  RM I NEDERVETIL  

H17 100m  2) Ta Nay Tha 11,28       PB

H17 200m  4) Ta Nay Tha   23,25     PB

D 19 100m  2) Anni Salminen  12,81

D 19 200m  5) Anni Salminen  26,85     PB

D 19 800m  2) Julia Hiltunen 2.25,02

D 17 100m  2) Jenny Asplund  12,85

D17 200m  3) Jenny Asplund   26,45      15) Jennifer Roos  28,11

D17 stav  1) Alina strömberg  4,00

 

         25.7.2016 RT I ORAVAIS

H17 100m 1) Ta Nay Tha 11,45

F11 60m 1) Vilma Björkskog 9,47 7) Josefina Kackur 10,21 10) Linnea Kackur 10,40

F11 höjd 5) Vilma Björkskog 120 12) Josefina Kackur 105 PB

F11 kula 4) Amanda Parkkinen  6,74 PB 7) Vilma Björkskog 6,26 9) Linnea Kackur 6,12 PB 17) Josefina Kackur 5,10

F9 40m 7) Mathilda Parkkinen 7,29 PB

F9 längd 8) Mathilda Parkkinen 2,88

 

12-18.07.2016 EM I TBILIS GEORGIEN

D17 stav 1) Alina Strömberg  415  PB

 

16-17.07.2016 SFIM I ESBO

H 200m försök: 15) Rickard Nylund  23,47

H 17 200m försök: 7) Ta Nay Tha   23,19

H17 200m final: 7) Ta Nay Tha 23,24 

H17 100m försök: 4) Ta Nay Tha  11,56

H17 100m final: 3) Ta Nay Tha  11,42  PB

P 15 stav 2) Anton Ljung  230  PB

D 100m försök: 6) Anni Salminen  12,79  PB   17) Rebecca Ljung  14,14

D100m final: 6) Anni Salminen  12,91

D 400m  11) Julia Hiltunen 1.03,23

D spjut 1) Rebecca Ljung 45,80   PB

D kula  7) Rebecca Ljung 10,62

D 800m  7) Julia Hiltunen 2.26,13

D17 200m försök: 2) Jenny Asplund 25,88    8) Jennifer Roos 26,61

D17 200m final: 2) Jenny Asplund  25,87   PB

D17 100m försök: 2) Jenny Asplund 12,79    5) Jennifer Roos 12,95

D17 100m final: 2) Jenny Asplund 12,71   3) Jennifer Roos 12,73   PB

 

    12.07.2016 RT I JAKOBSTAD

H 400m 3) Rickard Nylund 50,44

H17 100m 1)Ta Nay Tha 11,42 PB

P13 60m 4) Sel Ber Dway 8,81 7) Emil Nyfelt 9,12

D 100m 1) Jenny Asplund 12,73

D spjut 1) Rebecca Ljung 44,11

D17 stav 7) Felicia Vikström 220  8) Jasmine Vikström 170

F15 100m 13) Nadja Björkskog 14,72

F13 60m 17) Emma Haglund 9,47

F13 längd 5) Emma Haglund 3,99 7) Nadja Björkskog 3,95

F11 60m 4) Vilma Björkskog 9,46 14) Tanja Nyfelt 10,48 17) Rebecca Sandberg 10,80

F11 längd 4) Vilma Björkskog 3,88 15) Rebecca Sandberg 3,03

F11 spjut 7) Vilma Björkskog 13.32

F9 40m 7) Venla Vikström 7,21 12) Nellie Byggmästar 7,57 15) Linn Björkskog 7,68 16) Vanessa Hästbacka 7,75

F9 längd 8) Nellie Byggmästar 3,07 13) Linn Björkskog 2,91 18) Vanessa Hästbacka 2,63

F9 kula 8) Venla Vikström 4,22 16) Vanessa Hästbacka 3,61 21) Linn Björkskog 3,35 24) Nellie Byggmästar 3,01

 

 

10.07.2016  SPRINTKARNEVALEN I JÄMSÄNKOSKI

H 400m  10) Rickard Nylund  50,40 PB

H19 200m 14) Ta Nay Tha  23,86

H17 100m  8) Ta Nay Tha  11,46 PB

D 19 200m  8) Jenny Asplund 26,43 PB

D17 100m  10) Jenny Asplund  12,99   14) Jennifer Roos 13,15 SB

 

09-10.07.2016 KNATTEMÅNGKAMPS DM BENNÄS

Dag 1

P9 3-kamp (40m, längd, kula) 9) Tobias Finnäs ( 8,40    1,86    5,93) 362 poäng

F11 3-kamp (60m, längd, kula) 11) Linnea Kackur (10,77    2,99    5,80) 522 poäng

F10 3-kamp (60m, längd, kula) 3) Vilma Björkskog ( 9,57    3,80    5,46) 741 poäng 5) Josefina Kackur (10,16    3,26    4,84) 559 poäng 11) Rebecca Sandberg (10,89    2,99    3,59) 403 poäng 13) Elicia Björkman (11,46    2,78    4,54) 393 poäng 14) Tilde Eden (12,01    2,60    4,79) 364 poäng

Dag 2

P11 3-kamp (60m, längd, kula) 6) Mico Sjölund (10,69    3,35    5,87) 575 poäng

F12 4-kamp (60mh, längd, kula, 800m) 6) Emma Haglund (12,48    3,56    6,06 3.08,51) 903 poäng

F9 3-kamp (40m, längd, kula) 8) Nellie Byggmästar (7,25    3,07    3,55) 459 poäng 22) Linn Björkskog (7,75    2,63    3,18) 334 poäng 25) Vanessa Hästbacka (7,83    2,42    3,29) 313 poäng 27) Alva Finnäs (8,13    2,31    3,43) 286 poäng
   

 

      06.07.2016 XXXIV KNATTEKARNEVALEN

F10 4-kamp spjut 5) Vilma Björkskog 11,05

F10 spjut 4) Emma Wiik 9,27

F10 4-kamp höjd 1) Vilma Björkskog 120

F10 höjd 3) Emma Wiik 090

F10 4-kamp 60m häck 1) Vilma Björkskog 12,14

F10 60m häck 2) Emma Wiik 15,42

F10 4-kamp 800m 1) Vilma Björkskog 2.52,64

F10 4-kamp 1) Vilma Björkskog 887

F09 40m 2) Linn Björkskog 7,61

 

     05.07.2016 RT I NEDERVETIL

H17 100m 1) Tha Nay Tha 11,49

F11 60m 1) Vilma Björkskog 9,32 7) Josefina Kackur 10,01 17) Linnea Kackur 10,55 18) Emma Wiik 10,82

F11 spjut 11) Vilma Björkskog 11,80 15) Emma Wiik 10,48

F11 kula 12) Vilma Björkskog 5,12 14) Linnea Kackur 5,06 21) Josefina Kackur 4,43 22) Emma Wiik 4,40

F9 40m 1) Nellie Byggmästar 7,05 7) Linn Björkskog 7,63

F9 längd 1) Nellie Byggmästar 3,17 7) Linn Björkskog 2,81

 

  02.07 STAFETT FM I H.FORS

H19 4x100m  kval heat 3      5) LIF: Max Hellström, Linus Ljung,Markus Forsman, Ta Nay Tha 46,03

D19 4x100m  final            6) LIF: Jennifer Roos, Alina Strömberg, Anni Salminen, Jenny Asplund 49,07

 

   28.06 RT I BENNÄS

H19 Kula 3) Linus Ljung 11,22

H17 Längd 1) Tha Nay Tha 5,77 2) Sel Dway Ber 4,24

P15 100m, utanför tävlan Tha Nay Tha 11,77

P11 60m 2) Emil Nyfelt  9,30

F15 Stav 5) Felicia Vikström 220 6) Jasmine Vikström 160

F13 Höjd 4) Nadja Björkskog 130

F13 60m 6) Nadja Björkskog 9,24 10) Emma Haglund 9,64

F11 Kula 6) Linnea Kackur 5,79 7) Vilma Björkskog 5,47 10) Josefina Kackur 4,70

F11 Längd 2) Vilma Björkskog 3,86 11) Wilma Snellman 3,43 13) Josefina Kackur 3,22 15) Rebecca Sandberg 3,06 16) Linnea Kackur 3,00 20) Emma Wiik 2,85

F11 60m 2) Vilma Björkskog 9,51 9) Wilma Snellman 10,07 13) Josefina Kackur 10,24 15) Tanja Nyfelt 10,49 16) Linnea Kackur 10,68 19) Rebecca Sandberg 10,82 21) Emma Wiik 11,16

 

27.06  NUORTEN ELIITTIKISAT VASA

H19 100m  5) Linus Ljung 12,32

H19 längd  4) Linus Ljung 5,73

H17 100m  3) Ta Nay Tha  11,59

H17 200m  3) Ta Nay Tha 23,52

D19 800m  1) Julia Hiltunen  2.24,92

D17 100m  1) Jenny Asplund 12,90    7) Jennifer Roos 13,29

 

26.06.   80. JUHANNUSKISAT SAARIJÄRVI 

H 400m  6)  Rickard Nylund    50,72  PB

D spjut  9)   Rebecca Ljung    41,77

 

25-26.06   23RD BAUHAUS JUNIORENGALA MANNHEIM GERMANY

D20 stav  5) Alina Strömberg 4,00

 

22.06.   JYVÄSKYLÄ GAMES JYVÄSKYLÄ

H 400m  7) Rickard Nylund  50,79 PB

D stav    2)  Alina Strömberg    3,95

 

SERIETÄVLING I - 21.6.2016

F7  - 40 meter

1) Viivi Fagerudd 8.96, 2) Melwa Fagerholm 9.09, 3) Olivia Härtull 9.34, 4) Vilda Liljekvist 9.39, 5) Lovis Björklund 9.70, 6) Miranda Svenfors 9.72, 7) Hilde Päivärinta 9.90, 8) Amelina Fagerholm 10.09, 9) Annemo Kronqvist 10.18, 10) Wilma Gustavsson 10.21, 11) Wilma Pitkäkangas 10.39, 12) Saga Finnilä 10.89, 13) Lovis Ahlvik 11.20.

F7 - längd

1) Melwa Fagerholm 2.31, 2) Lovis Björklund 2.25, 3) Olivia Härtull 2.04, 4) Vilda Liljekvist 2.02, 5) Viivi Fagerudd 2.00, 6)  Miranda Svenfors 1.88, 7) Anemo Kronqvist 1.81, 8) Saga Finnilä 1.70, 9) Wilma Gustavsson 1.69, 10) Amelina Fagerholm 1.66, 11) Wilma Pitkäkangas 1.61, 12) Adriana Riska 1.54, 13) Hilde Päivärinta 1.45, 14) Lovis Ahlvik 1,32.

F7 - kula

1) Wilma Pitkäkangas 3.57, 2) Olivia Härtull 3.14, 3) Lovis Björklund 2.77, 4) Annemo Kronqvist 2.47, 5) Viivi Fagerudd 2.39, 6) Saga Finnilä 2.33, 7) Wilma Gustavsson 2.31, 8) Melwa Fagerholm 2.24, 9) Vilda Liljekvist 2.21, 10) Hilde Päivärinta 2.09, 11) Miranda Svenfors 1.98, 12) Amelina Fagerholm 1.87, 13) Adriana Riska 1.64, 14) Lovis Ahlvik -

P7 - 40 meter

1) Melwin Nygård 7.90, 2) Emil Lindgren 8.28, 3) Victor Ena 8.95, Benjamin Ford 8.95, 5) Alfons Lindgren 9.42, 6) Liam Sundqvist 10.05.

P7 - längd

1) Emil Lindgren 2.69, 2) Melwin Nygård 2.30, 3) Benjanin Ford 2.16, 4) Alfons Lindgren 2.08, 5) Vicor Ena 2.04, 6) Liam Sundqvist 1.88.

P7 - kula

1) Emil Lindgren 3.55, 2) Benjamin Ford 3.47, 3) Alfons Lindgren 2.49, 4) Victor Ena 2.31, 5) Liam Sundqvist 2.30, 6) Melwin Nygård 2.21.

F9 - 40 meter

1) Nellie Byggmästar 7.21, 2) Venla Vikström 7.53, 3) Felicia Ena 7.54, 4) Lea Sundelin 7.57,  5) Matilda Snellman 7.59, 6) Ella Björkskog 7.64, 7) Mathilda Parkkinen 7.88, 8) Linn Björkskog 7.95, 9) Elwa Björkskog 8.06, 10) Vanessa Hästbacka 8.07, 11) Thilda Niemi 8.08,  12) Tea Sågfors 8.09, 13) Thilde Sundqvist 8.23, 14) Nelia Östman 8.38, 15) Meja Enlund 8.41, 16) Alva Finnäs 8.56, 17) Nelia Nyman 8.78, 18) Elsa Nyfors 9.01, 19) Emilia Granqvist 9.10, 20) Nova Sandberg 9.23.

F9 - längd 

1) Nellie Byggmästar 2.92, 2) Mathilda Parkkinen 2.85, 3) Lea Sundelin 2.76, 4) Matilda Snellman 2.75, 5) Thilde Sundkvist 2.68, 6) Linn Björkskog 2.65, 7) Venla Vikström 2.63, 8) Felicia Ena 2.59, 9) Ella Björkskog 2.58, 10) Tea Sågfors 2.51, 11) Nelia Östman 2.49, 12) Vanessa Hästbacka 2.45, 13) Elwa Björkskog 2.33, Thilda Niemi 2.33, 15) Meja Enlund 2.30, 16) Nelia Nyman 2.28, 17) Alva Finnäs 2.19, 18) Elsa Nyfors 1.96, 19) Emilia Granqvist 1.88.

F9 - kula

1) Venla Vikström 4.63, 2) Ella Björkskog 4.21, 3) Matilda Snellman 4.12, 4) Ella Björkskog 3.80, 5) Felicia Ena 3.63, 6) Tea Sågfors 3.61, 7) Vanessa Hästbacka 3.42, 8) Lea Sundelin 3.38, 9) Linn Björkskog 3.28, 10) Thilda Niemi 3.27, 11) Mathilda Parkkinen 3.23, 12) Alva Finnäs 3.00, 13) Meja Enlund 2.99, 14) Thilde Sundkvist 2.95, 15) Nelia Nyman 2.84, 16) Elsa Nyfors 2.75, 17) Nellie Byggmästar 2.56, 18) Emilia Granqvist 2.55, 19) Nelia Östman 2.50, 20) Nova Sandberg 1.71.

P9 - 40 meter

1) Måns Finholm 7.35, 2) Colin Dahllund 8.28, 3)Tobias Finnäs 8.35.

P9 - längd

1) Måns Finholm 3.03, 2) Colin Dahllund 2.01, 3) Tobias Finnäs 2.00.

P9 - kula

1) Tobias Finnäs 5,97, 2) Måns Finholm 4.96, 3) Colin Dahllund 3.37.

F11 - 60 meter

1) Vilma Björkskog 9.46, 2) Amanda Parkkinen 9.99, 3) Wilma Snellman 10.21, 4) Ennie Östman 10.75, 5) Rebecc Sandberg 11.03, 6) Emma Wiik 11.09, 7) Ester Granholm 11.27, 8) Elin Päivärinta 11.46, 9) Nora Keränen 11.78, 10) Frida Svenfors 12.03, 11) Tilde Eden 12.43.

F11 - längd

1) Vilma Björkskog 3.68, 2) Amanda Parkkinen 3.62, 3) Wilma Snellman 3.17, 4) Rebecca Sandberg 2.87, 5) Ennie Östman 2.80, 6) Este Granholm 2.77, 7) Frida Svenfors 2.73, 8) Nora Keränen 2.57, Emma Wiik 2.57, 10) Elin Päivärinta 2.51, 11) Tilde Eden 2.48.

F11 - kula

1) Vilma Björkskog 5.74, 2) Tilde Eden 4.85, 3) Amanda Parkkinen 4.80, 4) Emma Wiik 4.54, 5) Frida Svenfors 4.40, 6) Elin Päivärinta 4.36, 7) Ester Granholm 4.10, 8) Nora Keränen 3.92, 9) Wilma Snellman 3.58, 10) Rebecca Sandberg 3.50, 11) Ennie Östman 2.76.

P11 - 60 meter

1) Mico Sjölund 11.00.

P11 - längd

1) Mico Sjölund 3.13.

P11 - kula

1) Mico Sjölund 5.78.

F13 - 60 meter

1) Nadja Björkskog 9.18, 2) Malin Svenlin 9.34, 3) Felicia Vikström 9.80, Emma Haglund 9.80.

F13 - längd

1) Nadja Björkskog 3.79, 2) Malin Svenlin 3.48, 3) Felicia Vikström 3.35, Emma Haglund 3.35.

F13 - kula

1) Emma Haglund 6.65, 2) Malin Svenlin 6.17, 3) Nadja Björkskog 5.88, 4) Felicia Vikström 5.82.

P13 - 60 meter

1) Sel Ber Dway 9.32.

P13 - längd 

1) Sel Ber Dway 4.13.

P13 - kula

1) Sel Ber Dway 8.02.

F15 - 60 meter

1) Jasmine Vikström 10.27.

F15 - längd

1) Jasmine Vikström 3.20.

F15 - kula

1) Jasmine Vikström 7.55.

 

20.06 REGIONMÄSTERSKAPEN I STAFETT I SAARIJÄRVI

H 19 4x100m  1) LIF  Max Hellström, Linus Ljung, Markus Forsman, Ta Nay Tha  46,35  

D 19 4x100    1) LIF Jennifer Roos,Alina Strömberg,Anni Salminen,Jenny Asplund 48,32

 

18.06. KANSALLISET KILPAILUT ALAVUS

H 200m  3)Rickard Nylund  23,1h  SB

 

 

18.06 NUORTEN ELIITTIKISAT JANAKKALA 

D17 100m   3) Jenny Asplund 12,77

D17 200m   9) Jenny Asplund  26,80

 

16.6. RT I KORSHOLM

D spjut 1)  Rebecca Ljung   45,55

 

   15.6 RT I NEDERVETIL

H19 stav 3) Linus Ljung 370

D17 stav 1) Alina Strömberg 395

F13 höjd 5) Nadja Björkskog 130

F13 60m 6) Nadja Björkskog 9,00 8) Semina Kozic 9,06

F11 60m 3) Vilma Björkskog 9,37 13) Rebecca Sandberg 10,79 15) Tilde Ede´n 11,93

F11 600m 2) Vilma Björkskog 2.03,66

F11 kula 4) Vilma Björkskog 6,44 9) Tilde Ede´n 5,11

F9 40m 6) Linn Björkskog 7,69 15) Nova Sandberg 8,89

 

13.6 RT MALAX

D17 100m  2) Jenny Asplund 12,70

F15 100m 4) Josefine Asplund 14,43

 

11.6 KANSALLISET KILPAILUT KURIKKA 

H 400m  3) Rickard Nylund 51,40

 

LARSMOLÄNKEN 2016

Resultaten finns på startsidan.

 

  10-12.6 YOUTH ATHLETIC GAMES (YAG) ESBO

F10 60 kval heat 4/9, 1) Vilma Björkskog 9,59

F10 längd kvalgrupp 1/2, 5) Vilma Björkskog 3,78

F10 B-final, 3) Vilma Björkskog 9,43 PB

F10 1000m final, 6) Vilma Björkskog 3.41,05 PB

F10 längd final, 7) Vilma Björkskog 4,00 PB

 

8.6.2016 NUORTEN ELIITTIKISAT KAUHAVA 

H17 100m  1) Ta Nay Tha   11,88

H17 200m   1) Ta Nay Tha  24,28

D19  100m   3) Anni Salminen  13,09

D19 200m   3) Anni Salminen   27,80    PB

D17 100m   2) Jenny Asplund  13,23    5) Jennifer Roos  13,72

D17 200m  1) Jenny Asplund   27,06

 

 

    7.6.2016 RT I KARLEBY

H Spjut  3) Linus Ljung 50,95 PB

H 19 400m, utanför tävlan Rickard Nylund 51,26

H 17 Spjut 1) Max Hellström 42,70 PB

D 17 100m 1) Alina Strömberg 12,60 SB 2) Jenny Asplund 12,94

D 15 100m 2) Josefine Asplund 14,59 PB

F 13 Längd 10) Emma Haglund 370 PB

F 13 600m 6) Nadja Björkskog 2.08,52 PB

F 13 100m 3) Nadja Björkskog 14,72 PB 8) Emma Haglund 15,36 PB

F11 Längd 2) Vilma Björkskog 3,69 8) Emma Wiik 2,87 PB 9) Tilde Ede´n 2,70 PB

F11 600m 2) Vilma Björkskog 2.05,66 PB 9) Rebecca Sandberg 2.31,22 PB

F11 60m 1) Vilma Björkskog 9,52 PB 8) Rebecca Sandberg 10,93 PB 9) Emma Wiik 10,96 PB

 

    01.06.2016 NUORTEN ELIITTIKISAT VALKEAKOSKI 

D 17 stav  1) Alina Strömberg    4,00

 

28.05.2016 PIKAJUOKSUOLYMPIALAISET JA EP-TIMANTTILIIGA VAASA 

H 100 m   6) Ta Nay Tha   11,69

H 200m   4) Rickard Nylund  23,20

D 100m  4) Anni Salminen  13,03  PB

D17 100m 1) Jenny Asplund  12,93  2) Jennifer Roos  13,25

D 17 200m  2) Jenny Asplund   26,86  PB

F 11 60m  7) Vilma Björkskog  9,60   PB

F11 150m 4) Vilma Björkskog 23,53  PB

F11 längd 6) Vilma Björkskog   3,78  PB

F9 40m  7) Linn Björkskog    7,95  PB

 

ÄREVARVET 2016

Slutresultatet för årets ärevarv landade på 16148 euro. 65 löpare deltog. De bästa samlarna var:

1. Victor Westö 3445 euro
2. Tomas Nylund 2 634 euro
3. Alina Strömberg 1300 euro
4. Amanda Parkkinen 1150 euro
5. Ida Martin 1090 euro

 

24.05.2016 RT NYKARLEBY

H17 100m  2) Ta Nay Tha  11,49  PB

 

24.05.2016 K J MUISTOKISAT SEINÄJOKI

H 400 m) 1 Rickard Nylund  51,37  PB

 

TERRÄNGCUPEN 2016

Totalt 112 deltagare. De tre första i varje klass är numrerade, resten kommer utan inbördes ordning. Tiderna inom parentes.

P7 - 1 km
1. Liam Sundqvist (6.13, 5.38, 5.32)
2. Melwin Nygård (6.04, 6.53, 4.55)
3. Roni Sjölund (6.31, 6.31, 5.36)
Valter Svenfors (6.31, 6.02, 6.24), Viktor Ena (5.42, 4.43), Morgan Slussnäs (5.15, 4.27), Jakob Penttilä (6.26, 5.35), William Kronholm (5.48, 6.00), Alex Liljekvist (7.16, 6.21), Alfons Lindgren (6.05, 5.32), Vilgot Backlund (4.56), Emil Lindgren (4.57).

F7 - 1 km
1. Milja Sundelin (6.17, 5.35, 4.54)
2. Miranda Svenfors (6.15, 7.00, 5.57)
3. Saga Finnilä (6.56, 6.58, 6.39)
Vilda Liljekvist (6.31, 6.07), Lovis Ahlvik (7.03, 7.13), Agnes Thylin (6.28, 6.11), Emilia Härmälä (8.03, 8.55), Hilde Päivärinta (7.01, 6.06), Annemo Kronqvist (6.41, 6.30), Wilma Pitkäkangas (5.18, 5.16 ), Olivia Härtull (5.17), Lovis Björklund (5.58), Mattea Solin (5.27), Amelina Fagerholm (8.07), Cassandra Dahllund (5.42), Wilma Gustafsson (6.23), Minea Snellman (5.56).

P9 - 1 km
1. Paul Hjulfors (3.53, 4.01, 3.50)
2. Måns Finholm (3.53, 4.02, 3.52) 
3. Elias Härmälä (4.23, 4.14, 3.55)
Max Laitinen (5.25, 5.21, 5.23), Colin Dahllund (5.15, 4.51, 4.43), Ivar Svenfelt (4.47, 4.14, 4.13), Tobias Finnäs (6.16, 6.29, 6.33), Felix Sundelin (4.28, 4.10, 4.01), Jasper Lillqvist (5.09, 4.49, 4.46), Felix Björkskog (5.27, 5.04), Måns Hannula (5.35, 5.51), Elias Häggblom (4.46), Emil Saarman (4.32).

F9 - 1 km
1. Matilda Snellman (4.22, 4.01, 3.50)
2. Lea Sundelin (4.39, 4.09, 4.09)
3. Nellie Byggmästar (4.34, 4.11, 4.13)
Ella Björkskog (5.36, 5.09, 4.44), Elwa Björkskog (5.43, 5.37, 5.09), Wilma Svenfors (5.10, 4.54, 4.53), Linn Björkskog (4.43, 4.20, 4.14), Matilda Parkkinen (4.47, 4.18, 4.16), Izabell Lindgren (5.54, 6.17, 5.40), Lovisa Mäenpä (5.56, 6.01, 4.56), Nelia Nyman (5.44, 5.20, 5.30), Elin Österholm (5.36, 5.00, 4.47), Lina Svenlin (5.35, 5.09, 4.44), Emilia Grankvist (6.52, 6.58, 5.46), Thilde Sundqvist (4.45, 4.27, 4.28), Alva Finnäs (5.03, 4.48), Elsa Nyfors (6.27, 6.07), Venla Vikström (4.49, 4.45), Nova Sandberg (7.12. 6.21), Felicia Ena (4.23, 4.16), Lydia Svenfelt (5.38, 4.48), Nelia Östman (5.39, 4.54), Ebba Asplund (4.58).

P11 - 2 km
1. Mico Sjölund (8.09, 7.44)
2. Linus Saarman (8.17, 8.03)
3. Oliver Snellman (8.55, 8.25)
Noa Granholm (8.47, 8.50), Emil Nyfors (8.42), Jeremias Granholm (7.59), Hugo Gäddnäs (8.52).

F11 - 2 km
1. Vilma Björkskog (8.49, 7.58, 7.25)
2. Ennie Östman (9.13, 8.44, 8.10)
3. Rebecca Sandberg (9.02, 8.58, 8.36)
Ester Granholm (9.08, 10.23, 8.21), Josefina Kackur (10.18, 8.58, 8.42), Emma Wiik (10.19, 10.51, 8.53), Wilma Snellman (9.57, 8.48), Amanda Parkkinen (10.00, 8.53), Linnea Kackur (10.58, 9.12), Frida Svenfors (9.59, 8.30), Tilde Edén (11.33, 9.34), Elin Päivärinta (15.37, 9.21), Elicia Björkman (10.23), Alice Liljekvist (11.00).

P13 - 2 km
1. Adam Sundelin (6.53, 6.34, 6.20)
2. Joas Granholm (7.21, 7.27, 6.46)
3. Eddie Sundelin (7.34, 7.53, 6.51)
Otto Sjölund (8.02, 6.54), Fred Svenlin (8.44, 7.56), Felix Svenfelt (8.00, 6.52), Tobias Wiik (8.40, 7.49), Paulus Byggmästar (8.30, 9.32), Linus Lindgren (11.01), Jeremias Björkskog (10.39), Josef Nielsen (9.58), Vincent Ljung (8.59), William Åkerlund (7.28), Herman Lolax (8.52).

F13 - 2 km
1. Nora Finholm (8.10, 7.58, 7.07)
2. Malin Svenlin (8.55, 8.21, 7.43)
3. Semina Kozic (8.50, 8.37, 7.36)
Emma Haglund (9.08, 8.22), Nadja Björkskog (8.35, 8.00), Jennifer Granholm (8.07, 7.29), Felicia Vikström (8.45), Lina Gädddnäs (8.02).

P15 - 2 km
1. Joel Björnvik (6.34, 6.30, 6.01)
Ayam Rahmati (7.28), Abel Nielsen (8.33), Anton Ljung (7.20), Filip Liljekvist (7.57).

 

KLUBBKAMP GIF-LIF-ÅSARNA, NEDERVETIL IDROTTSPLAN 2.9.2015


IF Åsarna                183,0 p
Larsmo IF               112,5 p
Gamlakarleby IF       40,5 p


P7 40 m

  1. Joar Laakso, 2008 IFÅs, 7,88
  2. Christian Lövsund, 2008 IFÅs, 8,04
  3. Otto Kamunen, IFÅsarna, 8,06
  4. Evert Biskop, 2008 GIF, 8,15
  5. Ted Söderström, 2009 IFÅs, 8,30
  6. Topias Meriläinen, GamlakIF, 8,36
  7. Vilgot Backlund, LarsmoIF, 8,47
  8. William Strandvall, IFÅsarna, 8,63
  9. William Koivusalo, IFÅsarna, 8,69
 10. Colin Dahllund, LarsmoIF, 8,94
 11. Emil Lindgren, LarsmoIF, 9,06
 11. Alex Ljungberg, IFÅsarna, 9,06
 13. Alex Furu, 2010 GIF, 9,07
 14. William Lerbacka, 2010 GIF, 9,36
 15. Lucas Ånäs, 2008 GIF, 9,40
 16. Ermo Isohanni, IFÅsarna, 9,66
 17. Elias Häggblom, GIF, 9,83
 18. Max Laitinen, LarsmoIF, 10,07
 19. Jonas Granlund, 2009 IFÅsarna, 10,27
 20. Jerry Kotkamaa, IFÅsarna, 10,34
 21. Tobias Björk, GamlakIF, 11,98
     Alex Åkerblom, 2008 GIF, DNS


P7 Boll

  1. Otto Kamunen, IFÅsarna, 22,66
  2. Joar Laakso, 2008 IFÅs, 22,26
  3. Topias Meriläinen, GamlakIF, 19,80
  4. Ted Söderström, 2009 IFÅs, 16,93
  5. Christian Lövsund, 2008 IFÅs, 15,76
  6. Alex Ljungberg, IFÅsarna, 13,82
  7. Evert Biskop, 2008 GIF, 13,32
  8. William Strandvall, IFÅsarna, 13,25
  9. Vilgot Backlund, LarsmoIF, 12,74
 10. Emil Lindgren, LarsmoIF, 12,61
 11. Max Laitinen, LarsmoIF, 11,71
 12. Elias Häggblom, GIF, 10,74
 13. Ermo Isohanni, IFÅsarna, 8,60
 14. William Koivusalo, IFÅsarna, 8,54
 15. Lucas Ånäs, 2008 GIF, 8,25
 16. Colin Dahllund, LarsmoIF, 8,16
 17. Jonas Granlund, 2009 IFÅsarna, 7,47
 18. William Lerbacka, 2010 GIF, 7,26
 19. Jerry Kotkamaa, IFÅsarna, 6,98
 20. Alex Furu, 2010 GIF, 6,44
 21. Tobias Björk, GamlakIF, 6,30
     Alex Åkerblom, 2008 GIF, DNS


P9 40 m

  1. Alex Lövsund, 2006 IFÅs, 7,30
  2. Måns Finholm, 2007 LaIF, 7,66
  3. Elias Grannabba, IFÅsarna, 7,70
  4. Eelian Berg, 2007 IFÅs, 7,75
  5. Anton Furu, 2007 GIF, 7,87
  6. Eetu Lämsä, 2006 GIF, 7,90
  7. Emil Forsström, 2007 IFÅsarna, 7,95
  8. Aron Furu, 2006 GIF, 8,25
  9. Ruben Widjeskog, 2007 IFÅsarna, 8,27
 10. Tobias Finnäs, 2007 LaIF, 8,41
 11. Anton Libäck, IFÅsarna, 8,53
 12. Benjamin Björk, GamlakIF, 8,62
 13. Elias Härmälä, 2007 LaIF, 8,66
 14. Lucas Elvkulla, 2007 GIF, 8,82
 15. Oliver Elvkulla, 2007 GIF, 8,85
 16. Nico Nykänen, 2007 IFÅs, 8,90
     Alfons Emet, 2007 IFÅs, DNS
     Liam Björk, 2007 IFÅs, DNS
     Aron Finell, IFÅsarna, DNS
     Eddie Kotkamaa, IFÅsarna, DNS


P9 Knattespjut

  1. Elias Härmälä, 2007 LaIF, 9,95
  2. Joar Laakso, 2008 IFÅs, 9,34
  3. Alex Lövsund, 2006 IFÅs, 8,75
  4. Ruben Widjeskog, 2007 IFÅsarna, 8,63
  5. Eljas Enlund, 2006 IFÅs, 8,40
  6. Eelian Berg, 2007 IFÅs, 8,31
  7. Måns Finholm, 2007 LaIF, 8,16
  8. Anton Furu, 2007 GIF, 8,07
  9. Elias Grannabba, IFÅsarna, 7,88
 10. Anton Libäck, IFÅsarna, 7,84
 11. Aron Furu, 2006 GIF, 7,68
 12. Tobias Finnäs, 2007 LaIF, 7,67
 13. Emil Forsström, 2007 IFÅsarna, 7,33
 14. Eetu Lämsä, 2006 GIF, 6,93
 15. Benjamin Björk, GamlakIF, 6,92
 16. Alfons Emet, 2007 IFÅs, 6,75
 17. Nico Nykänen, 2007 IFÅs, 3,63
Liam Björk, 2007 IFÅs, DNS
Aron Finell, IFÅsarna, DNS
Eddie Kotkamaa, IFÅsarna, DNS


P11 60 m

  1. Lucas Hansén, 2004 IFÅsarna, 9,51
  2. Jani Mäenpää, 2005 GIF, 9,57
  3. Sel Ber Dway, LarsmoIF, 9,66
  4. Noah Skog, 2004 IFÅs, 9,69
  5. Matias Åberg, 2005 GIF, 9,70
  6. Nante Korkatti, 2005 GIF, 9,89
  7. Kasper Biskop, 2005 GIF, 9,99
  8. Benjamin Holmbäck, 2005 IFÅs, 10,02
  9. Isac Söderström, 2005 IFÅs, 10,14
 10. Kevin Enfors, 2005 IFÅs, 10,17
 11. Anton Forsström, 2005 IFÅsarna, 10,19
 12. Aaron Ollqvist, 2005 IFÅsarna, 10,49
 13. Viktor Store, 2005 GIF, 10,55
 13. Aron Skog, 2005 IFÅs, 10,55
 15. Ivar Emet, 2005 IFÅs, 10,58
 16. Hannes Laakso, 2005 IFÅs, 10,59
 17. Mico Sjölund, 2005 LaIF, 11,12
 18. Axel Lerbacka, 2005 GIF, 11,24
 19. Jimi Rousu, 2005 GIF, 11,41
 20. Artur Anttila, 2005 GIF, 11,43
Wilhelm Sandbacka, IFÅsarna, DNS


P11 Längd

  1. Sel Ber Dway, LarsmoIF, 4,02
          4,02  3,99  3,87
  2. Kasper Biskop, 2005 GIF,3,86
          3,86  3,26  3,62
  3. Jani Mäenpää, 2005 GIF, 3,83
          3,80  3,83  3,73
  4. Lucas Hansén, 2004 IFÅsarna, 3,69
          3,63  3,59  3,69
  5. Noah Skog, 2004 IFÅs, 3,52
          3,50  3,52  3,44
  6. Anton Forsström, 2005 IFÅsarna, 3,50
          3,28  3,29  3,50
  7. Matias Åberg, 2005 GIF, 3,47
          3,36  3,47  3,36
  8. Nante Korkatti, 2005 GIF, 3,45
          3,37  3,45  3,44
  9. Aaron Ollqvist, 2005 IFÅsarna, 3,37
          3,37  3,21  3,02
 10. Benjamin Holmbäck, 2005 IFÅs, 3,37
          3,13     X  3,37
 11. Isac Söderström, 2005 IFÅs, 3,36
          3,36  3,22  3,20
 12. Viktor Store, 2005 GIF, 3,28
          3,28  3,16  3,22
 13. Kevin Enfors, 2005 IFÅs, 3,24
          3,19  3,24  3,21
 14. Wilhelm Sandbacka, IFÅsarna, 3,22
             X  3,22  3,22
 15. Aron Skog, 2005 IFÅs, 3,20
          3,20  2,78  3,08
 16. Hannes Laakso, 2005 IFÅs, 3,18
          2,93     X  3,18
 17. Mico Sjölund, 2005 LaIF, 3,15
          3,15  3,11  3,11
 18. Ivar Emet, 2005 IFÅs, 3,08
          3,08  2,90  3,02
 19. Jimi Rousu, 2005 GIF, 3,07
          2,93  2,93  3,07
 20. Artur Anttila, 2005 GIF, 2,87
          2,83  2,82  2,87
 21. Axel Lerbacka, 2005 GIF, 2,83
             X  2,83  2,75


P11 Kula

  1. Benjamin Holmbäck, 2005 IFÅs, 7,18
           7,18   6,75   7,13
  2. Lucas Hansén, 2004 IFÅsarna, 7,10
           7,10   7,05      X
  3. Sel Ber Dway, LarsmoIF, 7,07
           6,73   5,88   7,07
  4. Noah Skog, 2004 IFÅs, 6,92
           6,43   6,92   5,80
  5. Matias Åberg, 2005 GIF, 6,71
           6,71   6,42      X
  6. Jani Mäenpää, 2005 GIF, 5,85
           5,82   5,72   5,85
  7. Viktor Store, 2005 GIF, 5,40
           5,25   5,40   5,29
  8. Nante Korkatti, 2005 GIF, 5,32
           4,72   5,32   5,32
  9. Mico Sjölund, 2005 LaIF, 5,22
           4,76   4,94   5,22
 10. Artur Anttila, 2005 GIF, 5,07
           5,07   4,50      X
 11. Kevin Enfors, 2005 IFÅs, 5,03
           5,03      X   3,81
 12. Kasper Biskop, 2005 GIF, 5,00
              X   5,00      X
 13. Isac Söderström, 2005 IFÅs, 4,97
              X   4,97   4,67
 14. Ivar Emet, 2005 IFÅs, 4,54
           3,73   4,14   4,54
 15. Axel Lerbacka, 2005 GIF, 4,50
           4,39   4,32   4,50
 16. Hannes Laakso, 2005 IFÅs, 4,47
           3,76   4,05   4,47
 17. Aaron Ollqvist, 2005 IFÅsarna, 4,23
              X   4,23   4,22
 18. Jimi Rousu, 2005 GIF, 4,10
           4,10   3,62      X
     Wilhelm Sandbacka, IFÅsarna, DNS


P13 60 m

Vind: NWND

  1. Samuel Uusitalo, IFÅsarna, 8,37
  2. Jonatan Enfors, 2002 IFÅs, 8,79
  3. Fredrik Björkqvist, 2002 IFÅs, 8,96
  4. Vincent Ljung, 2003 LaIF, 9,77
  5. Anton Ljung, 2002 LaIF, 9,92
  6. Onni Lerbacka, 2003 GIF, 9,98
  7. Nico Mäenpää, 2002 GIF, 10,08
  8. Valter Lerbacka, 2003 GIF, 10,20


P13 Längd

  1. Samuel Uusitalo, IFÅsarna, 4,54
          4,41  4,54  4,30
  2. Jonatan Enfors, 2002 IFÅs, 4,22
          4,22  4,18  4,16
  3. Fredrik Björkqvist, 2002 IFÅs, 4,14
          3,16  3,85  4,14
  4. Anton Ljung, 2002 LaIF, 3,60
          3,46  3,39  3,60
  5. Vincent Ljung, 2003 LaIF, 3,25
             X     X  3,25
  6. Onni Lerbacka, 2003 GIF, 3,21
          2,97  3,21  2,98
  7. Nico Mäenpää, 2002 GIF, 3,10
          3,10  2,91  2,87
  8. Valter Lerbacka,2003 GIF, 3,09
          3,06  3,09  3,09


P13 Kula

  1. Jonatan Enfors, 2002 IFÅs, 10,33
          10,33   9,94  10,20
  2. Anton Rönnqvist, 2002 LaIF, 9,41
           9,09   8,92   9,41
  3. Samuel Uusitalo, IFÅsarna, 9,21
           8,15   8,94   9,21
  4. Vincent Ljung, 2003 LaIF, 7,70
           7,70   7,64   6,91
  5. Anton Ljung, 2002 LaIF, 7,49
           7,43   7,49   6,85
  6. Fredrik Björkqvist, 2002 IFÅs, 7,09
           6,38   7,09      -
  7. Tobias Wiik, 2003 LaIF, 6,10
           6,10   6,03   5,83
  8. Nico Mäenpää, 2002 GIF, 5,90
           5,90   5,87   5,75
  9. Onni Lerbacka, 2003 GIF, 4,98
           4,94   4,80   4,98
 10. Valter Lerbacka, 2003 GIF, 4,34
           4,28   4,34   4,32

F7 40 m

  1. Edvina Björk, IFÅsarna, 8,2
  2. Alva Finnäs, 2008 LaIF, 8,2
  2. Isabella Flocco, 2009 GIF, 8,2
  4. Ellinor Ollqvist, IFÅsarna, 8,3
  5. Ines Kangas, IFÅsarna, 8,4
  6. Thilde Sundqvist, 2008 LaIF, 8,4
  7. Daniela Lindholm, 2008 GIF, 8,5
  8. Emilia Holmlund, 2008 IFÅs, 8,5
  8. Ellen Nyberg, 2008 IFÅs, 8,5
 10. Tessa Kastrén, 2009 GIF, 8,7
 11. Nelia Östman, LarsmoIF, 8,9
 12. Elin Österholm, LarsmoIF, 9,0
 13. Nelli Heikkilä, GamlakIF, 9,1
 14. Julia Lindell, IFÅsarna, 9,2
 15. Nova Sandberg, 2008 LaIF, 9,3
 16. Emilia Granqvist, LarsmoIF, 9,6
 17. Noomi Häggblom, 2009 GIF, 9,9
     Minea Östman, LarsmoIF, DNS
     Meja Björk, IFÅsarna, DNS
     Isabelle Viitasalo, IFÅsarna, DNS


F7 Boll

  1. Emilia Holmlund, 2008 IFÅs, 13,38
  2. Isabella Flocco, 2009 GIF, 13,28
  3. Edvina Björk, IFÅsarna, 12,08
  4. Ellen Nyberg, 2008 IFÅs, 11,03
  5. Tessa Kastrén, 2009 GIF, 9,90
  6. Julia Lindell, IFÅsarna, 9,84
  7. Alva Finnäs, 2008 LaIF, 8,71
  8. Thilde Sundqvist, 2008 LaIF, 8,02
  9. Ines Kangas, IFÅsarna, 7,90
 10. Elin Österholm, LarsmoIF, 7,82
 11. Isabelle Viitasalo, IFÅsarna, 7,78
 12. Ellinor Ollqvist, IFÅsarna, 7,32
 13. Daniela Lindholm, 2008 GIF, 6,83
 14. Emilia Granqvist, LarsmoIF, 6,58
 15. Nelia Östman, LarsmoIF, 5,58
 16. Nelli Heikkilä, GamlakIF, 5,08
 17. Nova Sandberg, 2008 LaIF, 4,85
 18. Noomi Häggblom, 2009 GIF, 4,23
     Minea Östman, LarsmoIF, DNS
     Meja Björk, IFÅsarna, DNS


F9 40 m

  1. Wilma Nyberg, 2006 IFÅs, 7,01
  2. Josefina Kackur, 2006 LaIF, 7,08
  3. Venla Vikström, 2007 LaIF, 7,37
  4. Angelina Laurén, 2007 IFÅs, 7,62
  5. Mathilda Parkkinen, 2007 LaIF, 7,77
  6. Rebecca Sandberg, 2006 LaIF, 7,88
  7. Ronja Ljungberg, 2007 IFÅs, 7,96
  8. Vilma Lindqvist, 2007 IFÅs, 7,97
  9. Emma Wiik, 2006 LaIF, 8,00
 10. Elin Päivärinta, 2006 LaIF, 8,08
 11. Sarah Tissarinen, 2007 GIF, 8,23
 12. Elicia Björkman, 2006 LaIF, 8,32
 13. Tilde Ede´n, 2006 LaIF, 8,42
 14. Elsie Björkfors, IFÅsarna, 8,46
 15. Amanda Holmlund, 2006 IFÅs, 8,74


F9 Knattespjut

  1. Elicia Björkman, 2006 LaIF, 9,21
  2. Amanda Holmlund, 2006 IFÅs, 7,94
  3. Sarah Tissarinen, 2007 GIF, 7,71
  4. Emma Wiik, 2006 LaIF, 7,67
  5. Tilde Ede´n, 2006 LaIF, 7,57
  6. Ronja Ljungberg, 2007 IFÅs, 7,51
  7. Elsie Björkfors, IFÅsarna, 7,06
  8. Elin Päivärinta, 2006 LaIF, 6,55
  9. Venla Vikström, 2007 LaIF, 5,76
 10. Rebecca Sandberg, 2006 LaIF, 5,20
 11. Josefina Kackur, 2006 LaIF, 4,68
 12. Vilma Lindqvist, 2007 IFÅs, 3,92
 13. Mathilda Parkkinen, 2007 LaIF, 3,68
 14. Angelina Laurén, 2007 IFÅs, 3,67
     Wilma Nyberg, 2006 IFÅs, DNS


F11 60 m

  1. Noomi Korkatti, 2004 GIF, 9,44
  2. Semina Kozic, 2004 LaIF, 9,52
  3. Emma Haglund, 2004 LaIF, 9,74
  4. Vera Ståhlstedt, IFÅsarna, 9,87
  5. Charlotta Sandkulla, 2004 IFÅs, 10,02
  6. Elin Jakobsson, 2005 IFÅs, 10,14
  7. Felicia Vikström, 2004 LaIF, 10,19
  8. Amanda Parkkinen, 2005 LaIF, 10,33
  9. Vilhelmina Sjölind, 2005 IFÅs, 10,34
 10. Wilma Häggblom, 2004 GIF, 10,46
 11. Neah Nyman, 2004 IFÅs, 10,53
 12. Linnea Kackur, 2005 LaIF, 10,78
 13. Amanda Grahn, IFÅsarna, 11,18
 14. Sofia Björk, GamlakIF, 12,29
 15. Vieno Toivanen, LarsmoIF, 13,04
     Daniela Prest, 2005 GIF, DNS
     Elsa Grannabba, 2004 IFÅsarna, DNS


F11 Längd

  1. Semina Kozic, 2004 LaIF, 4,14
          4,14  3,89  3,95
  2. Emma Haglund, 2004 LaIF, 4,04
          4,04  3,91  4,02
  3. Noomi Korkatti, 2004 GIF, 3,80
         3,70  3,66  3,80
  4. Charlotta Sandkulla, 2004 IFÅs, 3,78
         3,72  3,78  3,70
  5. Vera Ståhlstedt, IFÅsarna, 3,70
          3,61  3,70  3,54
  6. Neah Nyman, 2004 IFÅs, 3,66
          3,66  3,49  3,48
  7. Wilma Nyberg, 2006 IFÅs, 3,58
          3,58  3,52  3,55
  8. Amanda Parkkinen, 2005 LaIF, 3,55
          3,55  3,46  3,39
  9. Felicia Vikström, 2004 LaIF, 3,42
          3,35  3,42  3,31
 10. Vilhelmina Sjölind, 2005 IFÅs, 3,39
          3,39  3,23  3,38
 11. Wilma Häggblom, 2004 GIF, 3,20
          3,15  3,20  2,98
 12. Nicolina Berg, 2004 IFÅs, 3,13
          3,13  2,74  3,08
 13. Elin Jakobsson, 2005 IFÅs, 3,13
          2,75  3,07  3,13
 14. Linnea Kackur, 2005 LaIF, 2,96
          2,75  2,96  2,93
 15. Amanda Grahn, IFÅsarna, 2,89
          2,85  2,86  2,89
 16. Vieno Toivanen, LarsmoIF, 2,60
          2,22  2,22  2,60
 17. Sofia Björk, GamlakIF, 2,56
          2,25  2,38  2,56
     Daniela Prest, 2005 GIF, DNS
     Elsa Grannabba, 2004 IFÅsarna, DNS


F11 Kula

  1. Charlotta Sandkulla, 2004 IFÅs, 8,15
           8,15   7,52   7,80
  2. Nicolina Berg, 2004 IFÅs, 7,30
           7,05   7,30   6,63
  3. Emma Haglund, 2004 LaIF, 6,22
           6,22   5,72   5,63
  4. Semina Kozic, 2004 LaIF, 6,13
           6,13   6,09   5,26
  5. Amanda Parkkinen, 2005 LaIF, 5,39
           5,39   4,75      X
  6. Felicia Vikström, 2004 LaIF, 5,17
           4,28   4,62   5,17
  7. Neah Nyman, 2004 IFÅs, 5,08
           5,08   4,87   4,69
  8. Linnea Kackur, 2005 LaIF, 4,99
           3,63   4,99      X
  9. Wilma Häggblom, 2004 GIF, 4,84
           4,48   4,48   4,84
 10. Vieno Toivanen, LarsmoIF, 4,55
           4,49   4,55      X
 11. Noomi Korkatti, 2004 GIF, 4,52
           4,52   4,36   4,14
 12. Sofia Björk, GamlakIF, 4,27
           3,91   4,27   4,01
 13. Amanda Grahn, IFÅsarna, 3,72
           3,72   3,66   3,68
     Daniela Prest, 2005 GIF, DNS
     Elsa Grannabba, 2004 IFÅsarna              DNS


F13 60 m

Vind: NWND

  1. Josefine Asplund, 2002 LaIF, 8,96
  2. Linn Skuthälla, IFÅsarna, 9,04
  3. Nadja Björkskog, 2003 LaIF, 9,45
  4. Anni Vikström, 2002 LaIF, 10,22
  5. Jasmine Vikström, 2002 LaIF, 10,24
  6. Nora Finholm, 2003 LaIF, 10,30


F13 Längd

  1. Linn Skuthälla, IFÅsarna, 3,98
             X     X  3,98
  2. Nadja Björkskog, 2003 LaIF, 3,80
          3,60  3,80  3,74  3,74
  3. Nora Finholm, 2003 LaIF, 3,30
             X  3,30  3,06
  4. Jasmine Vikström, 2002 LaIF, 3,18
          3,17  3,13  3,18
  5. Sofia Träisk, 2003 IFÅs, 2,60
             X     X  2,60


F13 Kula

  1. Josefin Träisk, 2002 IFÅs, 9,27
           9,27   9,01   8,40
  2. Linn Skuthälla, IFÅsarna, 7,44
           7,44   6,45   7,24
  3. Semra Kozic, 2002 LaIF, 7,33
           6,98   7,33   6,63
  4. Jasmine Vikström, 2002 LaIF, 6,82
           6,34   6,82   6,79
  5. Anni Vikström, 2002 LaIF, 6,31
           6,08   6,31   6,19
  6. Sofia Träisk, 2003 IFÅs, 6,26
           5,78   5,95   6,26
  7. Nora Finholm, 2003 LaIF, 6,08
           6,08   5,96   5,59
  8. Nadja Björkskog, 2003 LaIF, 5,21
           4,99   5,21   4,12


MIXED 7-13  8 x 50 m


  1. IF Åsarna 1, 1.07,75
        Edvina Björk
        Joar Laakso
        Wilma Nyberg
        Alex Lövsund
        Vera Ståhlstedt
        Lucas Hansén
        Linn Skuthälla
        Samuel Uusitalo

  2. Larsmo IF 1, 1.10,38
        Thilde Sundqvist
        Vilgot Backlund
        Josefina Kackur
        Måns Finholm
        Semina Kozic
        Sel Ber Dway
        Nadja Björkskog
        Anton Rönnqvist

  3. Larsmo IF 2, 1.14,66
        Nelia Östman
        Emil Lindgren
        Venla Vikström
        Elias Härmälä
        Emma Haglund
        Mico Sjölund
        Vincent Ljung

  4. IF Åsarna 2, 1.15,45
        Ellinor Ollqvist
        Christian Lövsund
        Angelina Laurén
        Elias Grannabba
        Charlotta Sandkulla
        Noah Skog
        Sofia Träisk
        Jonatan Enfors

  5. Gamlakarleby IF 1, 1.16,12
        Isabella Flocco
        Sarah Tissarinen
        Noomi Korkatti
        Wilma Häggblom
        Evert Biskop
        Eetu Lämsä
        Jani Mäenpää
        Valter Lerbacka

  6. Gamlakarleby IF 2, 1.27,23
        Tessa Kastrén
        Nelli Heikkilä
        Sofia Björk
        Matias Åberg
        Elias Häggblom
        Anton Furu
        Kasper Biskop
        Onni Lerbacka

 

25-26.08 2015 DM I NÄRPES

H 3-steg  2) Linus Ljung 12,25

D spjut  1) Rebecca Ljung 41,28

D  stav  1) Alina Strömberg 3,70

D längd  1) Julia Hiltunen  4,89

 

21-23.08.2015 16-17 ÅRINGARNAS FM I KALAJOKI

D16 100m  försök  heat 1 7) Malin Björkström 13,67    heat 4 1) Alina Strömberg 12,11

D16 stav  1) Alina Strömberg 3,80 

D17 100m  försök  heat 3   6) Anni Salminen  12,97

H17 spjut  4) Linus Ljung 59,86

 

21-23.08.2015 14-15 ÅRINGARNAS FM I ULEÅBORG

P15 100 försök 3) Tha Nay Ta 11,63                                                                                                                                                                                          final 3) Tha Nay Ta 11,39

P15 300m försök  8) Tha Nay Ta  37,59                                                                                                                                                                                      final 6) Tha nay Ta 37,74

15-16.08.2015 19 ÅRINGARNAS FM I SAVONLINNA

D19 spjut  5) Rebecca Ljung 42,24

D19 400m 19) Julia Hiltunen  63,49

D19 800m 12) Julia Hiltunen 2.31,87

 

11.08.2015 LIF-SERIETÄVLING, LARSMO IDROTTSPARK

P7 150 METER

1. Vilgot Backlund 29,53 2. Colin Dahllund 32,53 3. Max Laitinen 35,84

P7 HINDERBANA

1. Vilgot Backlund 34,78 2. Colin Dahllund 42,25 3. Max Laitinen 51,71

P7 KULA

1. Colin Dahllund 3,20 2. Max Laitinen 2,64 3. Vilgot Backlund 2,12

P9 400 METER

1. Måns Finholm 1,26,13 2. Emil Nyfors 1,26,59 3. Elias Härmälä 1,36,25 4. Lucas Toivanen 1,48,40 5. Tobias Finnäs 1,50,44

P9 HÖJD

1. Måns Finholm 95 2. Lucas Toivanen 85 3. Emil Nyfors 80 4. Elias Härmälä 75 5. Tobias Finnäs 75

P9 KULA

1. Tobias Finnäs 5,06 2. Lucas Toivanen 4,37 3. Elias Härmälä 3,80 4. Emil Nyfors 3,72 5. Måns Finholm 3,64

P11 400 METER

1. Selber Dway 1,20,71

P11 HÖJD

1. Selber Dway 110

P11 KULA

1. Selber Dway 5,80

F7 150 METER

1. Thilde Sundqvist 29,47 2. Meja Enlund 29,65 3. Wilma Svenfors 30,03 4. Alva Finnäs 30,37 5. Elin Österholm 31,71 6. Nelia Östman 32,10 7. Minea Östman 32,12 8. Nova Sandberg 33,46 9. Emilia Granqvist 35,41 10. Jamina Lepola 36,22 11. Hilde Päivärinta 41,22

F7 HINDERBANA

1. Thilde Sundqvist 34,00 2. Meja Enlund 35,62 3. Nelia Östman 37,37 4. Wilma Svenfors 37,84 5. Elin Österholm 39,96 6. Emilia Granqvist 40,12 7. Minea Östman 40,59 8. Alva Finnäs 40,78 9. Nova Sandberg 42,18 10. Jamina Lepola 48,43 11. Hilde Päivärinta 49,25

F7 KULA

1. Wilma Svenfors 2,85 2. Meja Enlund 2,78 3. Alva Finnäs 2,70 4. Minea Östman 2,48 5. Thilde Sundqvist 2,47 6. Jamina Lepola 2,14 7. Nova Sandberg 2,03 8. Nelia Östman 2,02, Emilia Granqvist 2,02 10. Elin Österholm 1,75 11. Hilde Päivärinta 1,29

F9 400 METER

1. Vilma Björkskog 1,21,13 2. Josefina Kackur 1,24,80 3. Venla Vikström 1,24,83 4. Rebecca Sandberg 1,31,31 5. Emma Wiik 1,31,68 6. Ella Björkvik 1,31,75 7. Elicia Björkman 1,35,15 8. Elin Päivärinta 1,39,66 9. Mathilda Parkkinen 1,39,82 10. Tilde Edén 1,41,21

F9 HÖJD

1. Ella Björkvik 100 2. Venla Vikström 95 3. Josefina Kackur 95 4. Tilde Edén 90 5. Vilma Björkskog 90 6. Rebecca Sandberg 85 7. Elicia Björkman 85 8. Emma Wiik 80 9. Elin Päivärinta 80 10. Mathilda Parkkinen 75

F9 KULA

1. Vilma Björkskog 4,29 2. Venla Vikström 4,22 3. Elicia Björkman 3,88 4. Ella Björkvik 3,86 5. Tilde Edén 3,76 6. Rebecca Sandberg 2,69 7. Josefina Kackur 3,68 8. Emma Wiik 3,64 9. Elin Päivärinta 3,33 10. Mathilda Parkkinen 2,17

F11 400 METER

1. Emma Haglund 1,15,28 2. Semina Kozic 1,17,16 3. Linnéa Kackur 1,33,37 4. Vieno Toivanen 1,40,85

F11 HÖJD

1. Emma Haglund 120 2. Semina Kozic 100 3. Amanda Parkkinen 95 4. Vieno Toivanen 90 5. Linnéa Kackur 90

F11 KULA

1. Emma Haglund 7,10 2. Amanda Parkkinen 5,87 3. Semina Kozic 5,83 4. Linnéa Kackur 5,42 5. Vieno Toivanen 5,19

F13 HÖJD

1. Nora Finholm 120 2. Jasmine Vikström 110

F13 KULA

1. Jasmine Vikström 6,57 2. Anni Vikström 6,50 3. Semina Kozic 6,18 4. Nora Finholm 6,16

 

08.08.2015 REGIONMÄSTERSKAPEN I LAPPO

H17 100m 4) Ta Nay Tha  11,99

 

07.08.2015 NUORTEN ELIITTI KISAT I KAUHAVA

D17 stav 1) Alina Strömberg 3,83

 

05-06.08.2015 DM I JAKOBSTAD

P15 100m 1) Ta Nay Tha 11,65

P15 längd 1) Ta Nay Tha 6,01

P15 300m 1) Ta Nay Tha 37,82

H17 spjut 1)Linus Ljung 54,49

H17 3-steg 1) Linus Ljung 12,49

H17 100mh 1) Linus Ljung 15,86

H17 längd  1) Linus Ljung 6,05

F14 100m 8) Evelina Sundvik 14,69

D17 100m 1) Alina strömberg 12,49 5) Malin Björkström 13,98

D17 stav 1)Alina Strömberg 3,80

D17 400m 2) Malin Björkström 1.07,19

D19 100m 4) Rebecca Ljung 14,08

D19 800m 1) Julia Hiltunen 2.32,45

D19 spjut 1) Rebecca Ljung 42,38

D19 kula 1) Rebecca Ljung 9,88

 

30.07-02.08.2015 KALEVANKISAT I BJÖRNEBORG

D stav  kval 8) Alina Strömberg 3,55                                                                                                                                                                                                    final 7) Alina Strömberg 3,65

 

21.07.2015 NUORTEN ELIITTIKISAT I VASA

H17 spjut   3) Linus Ljung  57,06

H17 längd   3) Linus Ljung  5,98

D19 400m   4) Julia Hiltunen    1.03,2

D17 stav  1) Alina Strömberg  3,73

D17 100m  6) Jenny Asplund 12,82   15) Jennifer Roos  13,24

 

20.07.2015 RT I BRAHESTAD

H100m  1) Rickard Nylund 11,52

 

18.07.2015 LARSMOS 9 ÅRINGAR DUBBEL MEDALJÖRER I KNATTESTAFETT DM 

F/P9 8x40m mass  2) LIF: Vilma, Josefina, Venla, Rebecca, Matilda, Nellie, Ennie, Måns  58,9

F 9 4x400m 1) LIF1: Vilma, Nellie, Venla, Josefina 5.50,67                                                                                                                       6) LIF2: Ennie, Rebeca, Matilda, Emma  6.40,19

F11 4x50m  7) LIF: Felicia, Emma, Lotta, Amanda  32,83

F13 4x100m  9) LIF: Anni, Nora, Jasmine, Josefine  1.04,13

F15 4x100m  5) LIF: Jenny, Ida, Evelina, Miina   54,52

 

 

 

11-12.07.2015 LARSMO IF TOG HEM 9 MEDALJER FRÅN SFIM 2015

H 200m   11) Rickard Nylund 23,05

H17 längd   4) Linus Ljung 5,97

H17 spjut   1) Linus Ljung 59,61  3) Max Hellström 39,23

H17 3-steg  2) Linus Ljung 12,18

P15 100m  försök   2) Ta Nay Tha  11,77                                                                                                                                                                                          final    3) Ta Nay Tha    11,72 

P15 längd   2) Ta Nay Tha  5,63

P15 300m  5) Ta Nay Tha 37,97

P15/H17 4x100m  2) LIF: Max, Linus, Samuel, Ta Nay Tha  46,13

D spjut   2) Rebecca  Ljung  41,72

D Längd  8) Amanda Sjölund 5,13  12) Emma Sundvik  4,76

D kula  8) Rebecca Ljung 9,82

D 400m 14) Julia Hiltunen 1.04,00

D 100m försök  8) Amanda Sjölund 13,23    9) Rebecca Ljung 13,69                                                                                                                                        final  5) Amanda Sjölund  13,30

D17 100m försök  4) Anni Salminen 13,15  7) Jennifer Roos 13,22  16) Malin Björkström 13,87                                                                                           final     5) Jennifer Roos  13,11    6) Anni Salminen 13,17

D17 400m   9) Malin Björkström  1.09,89

D17 stav   1) Alina Strömberg 3,80

F15 100m  försök 1) Jenny Asplund 12,90                                                                                                                                                                                         final    3) Jenny asplund 12,69

F15 300m   14) Ida Martin 46,50

F15/D17 4x100m   DQ) LIF1: Anni, Alina, Liza, Jenny                                                                                                                                                                            DNF) LIF2: Evelina, Ida, Miina, Malin

 

 

07.07.2015 RT I BENNÄS

H 200m  3) Rickard Nylund 23.07

P9 150m 11) Måns Finholm 27,98

P9 höjd 9) Måns Finholm 0,85

P15 100m 1) Ta Nay Tha 11,78

H17 200m 4) Ta Nay Tha 24,24

D längd  1) Amanda Sjölund 5,17  2) Emma Sundvik 4,60

F9 150m  8) Venla Vikström 27,27

F11 60m  9) Emma Haglund 9,65  16) Lotta Martin 9,91  17) Felicia Vikström 9,91

F11 kula  5) Lotta Martin 6,49

F13 60m  3) Josefine Asplund 9,00  6) Nadja Björkskog 9,23  20) Anni Vikström 9,95

F13 diskus 12) Jasmine Vikström 13,69

F15 100m 1) Jenny Asplund 12,90

D17 200m  1) Liza Pajunen 27,77  3) Jennifer Roos 28,25  6) Ida Martin 29,09

D17 längd  2) Jenny Asplund

 

4-5.07.2015 STAFETT FM I SEINÄJOKI

 F15 4x100m   8 heat 8) LIF: Evelina, Ida, Josefine, Miina  56,35

D17 4x100m   försök 6) LIF: Anni, Alina, Jennifer, Jenny  49,30

D17 4x100m final 7) LIF: Anni, Alina, Jennifer, Jenny  DQ

D17 4X300m  17) LIF: Alina, Liza, Anni, Jenny  2.56,34

D19 4X100m 4 heat 1) LIF: Rebecca, Amanda, Malin, Julia  52,83

D19 4X400m  11) LIF: Julia, Amanda, Malin, Rebecca  4.22,43

H17 4x100m  DQ ) LIF: Max, Linus, Samuel, Tha Nay Ta  47,23

 

03.07.2015 STAVTÄVLING I SEINÄJOKI

D stav  6) Alina Strömberg 3,80

 

01.07.2015 RT I NEDERVETIL

D17 stav  1) Alina Strömberg  3,60

F15 längd  1) Jenny Asplund   4,97

F13 60m     5) Josefine Asplund 9,14

F9 40m   1) Vilma Björkskog  6,80

F9 600m  4) Vilma Björkskog 2.24,98

 

30.6.2015 LIF-SERIETÄVLING, LARSMO IDROTTSPARK

 

P7 40 METER

1. Max Laitinen 9,78 2. Benjamin Ford 10,06.

P7 LÄNGD

1. Benjamin Ford 1,73 2. Max Laitinen 1,58

P7 BOLLKASTNING

1. Benjamin Ford 9,70 2. Max Laitinen 9,10.

P9 60 METER

1. Måns Finholm 10,91 2. Robin Haglund 11,25 3. Tobias Finnäs 12,25 4. Lucas Toivanen 12,28 5. Elias Härmälä 12,31.

P9 LÄNGD

1.  Robin Haglund 2,86 2. Måns Finholm 2,85, 3. Lucas Toivanen 2,38 4. Elias Härmälä 2,24 5. Tobias Finnäs 1,91.

P9 BOLLKASTNING

1. Elias Härmälä 16,40 2. Måns Finholm 16,30 3. Robin Haglund 15,60 4. Tobias Finnäs 12,70, 5. Lucas Toivanen 11,90.

P11 60 METER

1. Erik Härmälä 11,13 2. Mico Sjölund 11,62.

P11 LÄNGD

1. Erik Härmälä 2,96 2. Mico Sjölund 2,61.

P11 SPJUT

1. Mico Sjölund 11,80 2. Erik Härmälä 9,70.

P13 SPJUT

1. Anton Ljung 25,50 2. Vincent Ljung 24,30.

F7 40 METER

1. Linn Björkskog 8,10 2. Thilde Sundqvist 8,62 3. Alva Finnäs 9,09 4. Meja Enlund 9,19 5. Minea Östman 9,40 6. Elin Österholm 9,66 7. Emilia Granqvist 9,87 8. Filippa Snellman 9,93 9. Nova Sandberg 10,15 10. Hilde Päivärinta 13,50.

F7 LÄNGD

1. Linn Björkskog 2,18 2. 2. Thilde Sundqvist 2,15 3. Alva Finnäs 1,97 4. Meja Enlund 1,86 5. Elin Österholm 1,77 6. Filippa Snellman 1,57 7. Minea Östman 1,50 8. Emilia Granqvist 1,44 9. Nova Sandberg 1,22.

F7 BOLLKASTNING

1. Meja Enlund 8,80 2. Elin Österholm 8,75 3. Linn Björkskog 8,65 4. Alva Finnäs 7,85 5. Filippa Snellman 6,80, Thilde Sundqvist 6,80 7. Emilia Granqvist 5,60 8. Minea Östman 5,55 9. Nova Sandberg 5,45 10. Hilde Päivärinta 4,50.

F9 60 METER

1. Vilma Björkskog 10,56 2. Josefina Kackur 10,75 3. Venla Vikström 10,78 4. Nellie Byggmästar 10,84 5. Ennie Östman 11,12 6. Felicia Ena 11,34 7. Matilda Parkkinen 11,63 8. Rebecca Sandberg 11,72 9. Elisia Björkman 11,91 10. Elin Päivärinta 12,21 11. Tilde Eden 12,41.

F9 LÄNGD

1. Vilma Björkskog 2,95 2. Venla Vikström 2,87 3. Nellie Byggmästar 2,65 4. Josefina Kackur 2,63 5. Ennie Östman 2,60, Elisia Björkman 2,60 7. Tilde Eden 2,39, Rebecca Sandberg 2,39 9. Matilda Parkkinen 2,29 10. Elin Päivärinta 2,06 11. Felicia Ena 1,93. 

F9 BOLLKASTNING

1. Vilma Björkskog 12,80 2. Elin Päivärinta 11,75 3. Rebecca Sandberg 11,60 4. Josefina Kackur 11,20 5. Elisia Björkman 11,10 6. Venla Vikström 11,00 7. Tilde Eden 10,80 8. Nellie Byggmästar 10,60 9. Matilda Parkkinen 10,20 10. Felicia Ena 9,70 11. Ennie Östman 8,35.

F11 60 METER

1. Emma Haglund 9,60 2. Felicia Vikström 9,65 3. Lotta Martin 10,09 4. Amanda Parkkinen 10,47 5. Linnea Kackur 11,06 6. Vilma Martin 11,75 7. Vieno Toivanen 13,35.

F11 LÄNGD

1. Emma Haglund 3,85 2. Felicia Vikström 3,40 3. Amanda Parkkinen 3,34 4. Lotta Martin 3,30 5. Linnea Kackur 2,76 6. Vilma Martin 2,52 7. Vieno Toivanen 2,35.

F11 SPJUT

1. Emma Haglund 10,45 2. Felicia Vikström 10,00 3. Vilma Martin 8,70 4. Amanda Parkkinen 8,10 5. Lotta Martin 8,00 6. Linnea Kackur 6,90 7. Vieno Toivanen 4,00.

F13 60 METER

1. Nadja Björkskog 9,38 2. Anni Vikström 10,28 3. Nora Finholm 10,65 4. Jasmine Vikström 10,78.

F13 LÄNGD

1. Nadja Björkskog 3,63 2. Anni Vikström 3,41 3. Nora Finholm 3,14 4. Jasmine Vikström 2,95.

F13 SPJUT

1. Jasmine Vikström 16,40 2. Nadja Björkskog 13,40 3. Anni Vikström 12,35 4. Nora Finholm 11,60.

 

25.06.2015 STAVKARNEVAL I SOMERO

D19 stav 3) Alina Strömberg 3,80

 

25.06.2015 LÄNGDKARNEVAL I JÄMSÄ

D19 längd  8) Amanda Sjölund 5,20

 

25.06.2015 SPJUTKARNEVAL I PIHTIPUDAS 

D19 spjut  5) Rebecca Ljung 40,17

 

23.06.2015 RT I JAKOBSTAD

P15 100m  1) Ta Nay Tha  11,75

H17 100m  6) Linus Ljung 12,37

H17 längd   2) Linus Ljung 5,61  3) Ta Nay Tha  5,58

F9 40m  1) Wilma Björkskog  6,75

D17 100m  1) Alina Strömberg 12,67   2) Anni Salminen 13,36   5) Malin Björkström 13,96

D17 stav 1) Alina Strömberg 3,70

 

18.06.2015 RT I BENNÄS

H 100m  3) Ta Nay Tha 11,92

H17 100m   4 ) Max Hellström 12.73

H17 400m  5) Linus Ljung  55,23

H17 längd  2) Ta Nay Tha 5,44

H17 spjut   1) Max Hellström 38,40

D spjut  2) Rebecca Ljung 37,73

D17 stav 1) Alina Strömberg 3,60

D17 100m 1) Jenny Asplund 13,11  3) Anni Salminen 13,48  4) Jennifer Roos 13,54

                       8) Malin björkström 14,21

F13 60m  2) Josefine Asplund 9,14   7) Nadja Björkskog 9,46

F13 längd  9) Nadja Björkskog 3,78

F9 40m  1) Wilma Björkskog 7,11

 

16.06.2015 REGIONMÄSTERSKAPEN I STAFETT I SEINÄJOKI  

H17 4x100m  5) LIF ( Max, Linus, Samuel, Ta Nay Tha ) 47,46

H17 4x300m  2) LIF ( Ta Nay Tha, Max, Linus, Samuel ) 2.41,08

D19 4x100m  2) LIF ( Rebecca, Amanda, Malin, Julia ) 52,87

D19 4x400m 1) LIF ( Julia, Amanda, Malin, Rebecca ) 4.28,23

D17 4x100m 1) LIF ( Anni, Alina, Jennifer, Jenny ) 50,18

 

15.06.2015 RT I ALAJÄRVI

D17 stav 1) Alina Strömberg 3,40

 

09.06.2015 RT I SMEDSBY

P15 100m  1)Ta Nay Tha 11,99

D 100m   2)Amanda Sjölund 13,68

D17 stav  1) Alina Strömberg 3,50

 

06.06.2015 RT I PARKANO

D17 100m  2)Jenny Asplund 12,96

D17 längd  5) Jenny Asplund 4,83

F13 60m   5) Josefine Asplund 9,18

 

01.06.2015 SPRINT OLYMPIADEN I VASA

D17 100m  1) Jenny Asplund 13,18   3) Jennifer Roos 13,90

D17 200m  3) Jenny asplund 27,84  4) Jennifer Roos 29,17

F13 60m  5) Josefine Asplund 9,31

 

26.05.2015 RT I NYKARLEBY

H 200m     5) Ta Nay Tha 24,21

H17 100m   2) Ta Nay Tha 11,91

H17 spjut    1) Linus Ljung 47,51     2) Max Hellström 38,80

P13 längd  3) Anton Ljung  3,81

P9 längd  4) Robin Haglund  2,83

P9 60m  5) Robin Haglund

D19 spjut  1) Rebecca Ljung 38,42

D19 100m  1) Jennifer Roos 13,58

F15 100m  1) Jenny Asplund 13,09   10) Evelina Sundvik 14,85

F13 60m  4) Josefine Asplund 9,18

F11 60m  3) Semina Kozic 9,59  6) Emma Haglund  9,85  8) Felicia Vikström 10,05

                10) Amanda Parkkinen 10,42  14) Vieno Toivonen 12,59

F11 längd  4) Emma Haglund 3,69  7) Semina Kozic 3,36  9) Amanda Parkkinen 3,21

                          13) Vieno toivonen 2,29

F11 600m   9) Felicia Vikström 2.16,81

F9 60m  7) Rebecca Sandberg 11,46  8) Emma Wiik 11,51

F9 600m  7) Rebecca Sandberg  2.48,00

 

TERRÄNGCUPEN 2015

De tre första i varje klass är numrerade, resten kommer utan inbördes ordning. Tiderna inom parentes.

P7 - 1 km

1. Emil Saarman (5.15, 5.20, 4.54)

2. Colin Dahhlund (5.32, 5.25, 5.25)

3. Benjamin Ford (6.41, 6.10)

F7 - 1 km

1. Matilda Parkkinen (5.03, 4.52, 5.05)

2. Linn Björkskog (5.29, 5.26, 5.04)

3. Thilde Sundkvist (5.30, 5.26, 5.06)

Wilhelmina Nynäs ( 5.48, 5.33), Nova Sandberg (6.17, 6.15, 6.38), Alva Finnäs (7.06, 5.44, 5.57), Miranda Svenfors (6.23, 5.45, 6.09), Elsa Nyfors (6.39, 6.03, 6.05).

P9 - 1 km

1. Emil Nyfors (4.10, 4.07, 4.19)

2. Elias Härmälä (4.22, 4.19, 4.58)

3. Tobias Finnäs (5.07, 5.27)

Måns Finholm (4.05), Lucas Toivanen (5.16).

F9 - 1 km

1. Wilma Björkskog (4.14, 4.11, 4.10)

2. Ennie Östman (4.24, 4.23, 4.27)

3. Rebecca Sandberg (4.26, 4.24, 4.32)

Vanessa Hästbacka (6.13, 6.03), Tilde Edén (6.04, 6.15, 6.19), Elin Pävärinta (6.06, 6.14, 6.15), Venla Vikström (5.22, 4.27, 4.38), Nellie Byggmästar (4.48, 4.44, 4.40), Josefina Kackur (4.47, 4.49, 4.11), Ella Björkvik (5.17, 5.26), Anna Söderlund (5.16, 4.51, 4.35), Felicia Ena (4.53, 6.33, 6.29), Emma Wiik (4.50, 4.52, 4.46), Frida Svenfors (4.37, 4.30).

P11 - 2 km

1. Linus Saarman (8.49, 8.47, 9.03)

2. Mico Sjölund (9.08, 9.48, 9.13)

3. Erik Härmälä (9.42, 9.54, 10.01)

F11 - 2 km

1. Felicia Vikström (8.51, 8.50, 8.44)

2. Lotta Martin (9.06, 8.13, 8.52)

3. Emma Haglund (9.19, 9.10)

Amanda Parkkinen (9.52, 10.00), Semina Kozic (9.16), Vieno Toivanen (15.28).

P13 - 2 km

1. Anton Ljung (7.53, 7.48)

2. Tobias Wiik (8.33, 8.30, 8.29)

F13 - 2 km

1. Nora Finholm (8.44, 8.36, 8.35)

2. Jasmine Vikström (9.17, 9.33)

 

14.03.2015 WINTERGAMES I KORSHOLM (DM P/F 15)

P9 40m  5) Måns Finholm 7,75

P9 längd  5) Måns Finholm 2,92

P9 spjut  5) måns Finholm 5,09

F9 40m 11) Agnes Andersse´n   8,14

F9 längd 12) Agnes Andersse`n 2,31

F11 60m 11) Lotta Martin 10,32

F11 1000m  8) Lotta Martin 4.17,08

F13 60m  11) Josefine Asplund 9,48   20) Nora Finholm 10,22

F13 1000m  6) Nora Finholm 4.04,82

F13 kula  10) Nora Finholm 6,00

F15 60m 1) Jenny Asplund  2) Liza Pajunen  7) Ida Martin

F15 längd  2) Jenny Asplund 5,09

 

07-08.03.2015  TAMPERE JUNIOR INDOOR GAMES 2015 I TAMMERFORS

F10 60m  Vilma Martin 11,74

F10 längd 104) Vilma Martin 2,53

F11 60m  64) Emma Haglund 10,05  67) Semina Kozic 10,09  80) Lotta Martin 10,33  

81) Felicia Vikström 10, 36

F11 längd 34) Emma Haglund  3,76  89) Felicia Vikström 3,18  92) Semina Kozic  3,10

F11 höjd  26) Emma Haglund 1,14    34) Semina Kozic  1,07

F11 kula  35) Lotta Martin  6,13

F11 60mh  43) Semina Kozic 12,27  47) Felicia Vikström 12,47  57) Emma haglund 13,05  

64) Lotta Martin 13,59

F11 4x60mh  15) LIF : Felicia V. Lotta M. Emma H. Semina K.    50,22

F11 4x100m  17) LIF :  Semina K. Lotta M. Felicia V. Emma H.    1.05,14

F12  höjd 16) Nora Finholm 1,10

F12 1000m 33) Nora Finholm 4.06,40

F13 60m   100) Josefine Asplund 9,48

F13 kula   52) Semra Kozic  6,79

F14 60m  82) Evelina Sundvik 9,14

F15 60m  10) Jenny Asplund  8,22  18) Liza Pajunen 8,32  50) Ida Martin 8,59

F15 300m  29) Ida Martin 45,73

F15 4x100m  3) LIF: Jenny A. Ida M. Evelina S. Liza P.  52.88 

P15 60m  4) Ta Nay Tha 7,50

 

27.02-01.03.2015 17-22 ÅRINGARNAS HALL FM I ÅBO 

D17  100m kval  11) Alina Strömberg  7,97                                                                                                                                                                         100m semifinal  10) Alina Strömberg 8,01

D17 stav  3) Alina Strömberg  3,83

 

 

28.02-15  HALL FM I SPJUT I TAMMERFORS

D19 spjut  4) Rebecca Ljung 40,07

H17 spjut 7) Linus Ljung 51,69

 

28.02-15  DT I TAMMERFORS

P 13 spjut  10) Anton Ljung 34,05

 

08.02-15 ÖPPNA HALL OMRÅDESMÄSTERSKAPEN I KORSHOLM

D 60m  Jennifer Roos 8,43

D längd 7) Jennifer Roos 4,29

D17 stav  1) Alina Strömberg 3,81

 

04.02-15 BOTNIAGAMES I KORSHOLM

D stav 5) Alina Strömberg 3,60 

 

01.02-15 HIPPOSHALLI I JYVÄSKYLÄ

D17 stav  1) Alina Strömberg 3,63

 

 

25.01-15 POHJANMAAN HALLIKILPAILUT I KUORTANE

P15 60m    1) Ta Nay Tha    7,71

D19  stav    2) Alina Strömberg 3.70

D19 60m  11) Emma Sundvik  8,52

D19 längd  8) Emma Sundvik  4,67

D17 60m kval   3) Liza Pajunen  8,23    8) Evelina Sundvik  9,34 

D17 60m final   3) Liza Pajunen  8,29

F15 200m    4) Liza Pajunen  27,69     8) Ida Martin  28,49

 

17.01-15 KESKI-SUOMEN JUNIORKILPAILUT I JYVÄSKYLÄ

D 60m      8) Jenny Asplund 8,08   

 

15-18.01-15 STAVHOPPSKARNEVALEN I GÖTEBORG

15.01  D stav  1) Alina Strömberg  3,70

17.01 D stav    9) Alina Strömberg 3,61

18.01 D stav   1) Alina Strömberg  3,75

 

11.01-15 POHJANMAAN HALLIKILPAILUT I KUORTANE

H17 60m   4) Ta Nay Tha 7,73

P15 200m  1) Ta Nay tha 25,19

D17 längd   5) Jennifer Roos 4,83

F15 60m   2) Liza Pajunen 8,31

 

04.01-15 BOTNIA JUNIOR GAMES

D17 stav 1) Alina Strömberg 3,60

D17 höjd 1) Jennifer Roos 1,49  2) Anni Salminen 1,49

P15 60m  1) Ta Nay Tha   försök 7,71    final  7,65  

F15 60m  1) Jenny Asplund  försök 8,21  final 8,20   16) Miina Salminen 9,25

F15 längd  2)Jenny Asplund  5,04   15) Miina Salminen 4,08

                    

06.12-14 DT I BOTNIA HALLEN

F15 60m  1) Alina Strömberg 8,13

P15 60m   1) Ta Nay Tha   7,63

 

KLUBBKAMP ?GIF - LIF - IF ÅSARNA, KYRKBACKENS SPORTPLAN 11.9.2014

Klubbkampspoängen:

1. If Åsarna 228,5 p

2. Larsmo If 57,5 p

3. Gamlakarleby If 50 p

P7 40 m

1) Elias Grannabba IFÅsarna 7,73, 2) Måns Finholm LarsmoIF 7,74, 3) Emil Forsström IFÅsarna 8,00, 4) Eelian Berg IFÅsarna 8,15, 5) Tobias Finnäs LarsmoIF 8,41, 6) Christian Lövsund IFÅsarna 8,57, 7) Joar Laakso IFÅsarna 8,58, 8) Evert Biskop GamlakIF 8,88, 9) Ted Söderström IFÅsarna 8,91, 10) Elias Härmälä LarsmoIF 8,94, 11) Nico Nykänen IFÅsarna 9,00, 12) Lucas Ånäs GamlakIF 9,01, 13) Lucas Elvkulla GamlakIF 9,04, 14) Colin Dahllund LarsmoIF 9,21, 15) Alex Lillhonga GamlakIF 9,31, 16) Alex Ljungberg IFÅsarna 9,35, 17) William Strandvall IFÅsarna 9,46, 18) Jonas Granlund IFÅsarna 11,76, 19) Alexander Furu GamlakIF 11,85, Viljam Lerbacka GamlakIF DNS, Pontus Björkvik LarsmoIF DNS. Erä 1 (NWND): 1) Måns Finholm LarsmoIF 7,74, 2) Emil Forsström IFÅsarna 8,00, 3) Ted Söderström IFÅsarna 8,91, 4) Lucas Elvkulla GamlakIF 9,04, 5) Colin Dahllund LarsmoIF 9,21, 6) Alex Lillhonga GamlakIF 9,31, 7) Alex Ljungberg IFÅsarna 9,35, Erä 2 (NWND): 1) Christian Lövsund IFÅsarna 8,57, 2) Joar Laakso IFÅsarna 8,58, 3) Nico Nykänen IFÅsarna 9,00, 4) Lucas Ånäs GamlakIF 9,01, 5) William Strandvall IFÅsarna 9,46, 6) Alexander Furu GamlakIF 11,85, Pontus Björkvik LarsmoIF DNS, Erä 3 (NWND): 1) Elias Grannabba IFÅsarna 7,73, 2) Eelian Berg IFÅsarna 8,15, 3) Tobias Finnäs LarsmoIF 8,41, 4) Evert Biskop GamlakIF 8,88, 5) Elias Härmälä LarsmoIF 8,94, 6) Jonas Granlund IFÅsarna 11,76, Viljam Lerbacka GamlakIF DNS.

P7 Bollkastning

1) Joar Laakso IFÅsarna 19,00, 2) Elias Grannabba IFÅsarna 17,44, 3) Emil Forsström IFÅsarna 17,30, 4) Måns Finholm LarsmoIF 15,34, 5) Eelian Berg IFÅsarna 14,40, 6) Elias Härmälä LarsmoIF 13,89, 7) Alex Lillhonga GamlakIF 13,45, 8) Tobias Finnäs LarsmoIF 11,94, 9) Lucas Elvkulla GamlakIF 11,27, 10) Evert Biskop GamlakIF 11,09, 11) Lucas Ånäs GamlakIF 10,14, 12) Christian Lövsund IFÅsarna 10,10, 13) Ted Söderström IFÅsarna 9,96, 14) Nico Nykänen IFÅsarna 9,44, 15) William Strandvall IFÅsarna 8,96, 16) Alex Ljungberg IFÅsarna 6,81, 17) Colin Dahllund LarsmoIF 6,32, 18) Jonas Granlund IFÅsarna 4,52, 19) Alexander Furu GamlakIF 3,39, Viljam Lerbacka GamlakIF DNS.

P9 40 m

1) Jani Mäenpää GamlakIF 7,05, 2) Kasper Biskop GamlakIF 7,19, 3) Sel Dway LarsmoIF 7,20, 4) Anton Forsström IFÅsarna 7,24, 5) Oliver Takanen GamlakIF 7,28, 6) Nante Korkatti GamlakIF 7,30, 7) Kevin Enfors IFÅsarna 7,32, 8) Isac Söderström IFÅsarna 7,36, 9) Frans Virtanen GamlakIF 7,42, 10) Aaron Ollqvist IFÅsarna 7,50, 11) Kevin Björkvik LarsmoIF 7,61, 12) Aron Skog IFÅsarna 7,74, 13) Hannes Laakso IFÅsarna 7,84, 14) Emil Kiili GamlakIF 7,85, 15) Viktor Store GamlakIF 7,89, 16) Robin Haglund LarsmoIF 8,02, 16) Alex Lövsund IFÅsarna 8,02, 18) David Flocco GamlakIF 8,10, 19) Emil Nyfors LarsmoIF 8,14, 20) Mico Sjölund LarsmoIF 8,15, 21) Alexander Stenfors GamlakIF 8,21, 21) Erik Härmälä LarsmoIF 8,21, 23) Axel Lerbacka GamlakIF 8,36, 24) Oskar Rautio GamlakIF 8,47, 25) Aleksi Suomela GamlakIF 9,89, Jimi Rousu GamlakIF DNS, Artur Anttila GamlakIF DNS, Elias Broända IFÅsarna DNS, Jona Store GamlakIF DNS. Erä 1 (NWND): 1) Kasper Biskop GamlakIF 7,19, 2) Sel Dway LarsmoIF 7,20, 3) Oliver Takanen GamlakIF 7,28, 4) Kevin Enfors IFÅsarna 7,32, 5) Kevin Björkvik LarsmoIF 7,61, 6) Hannes Laakso IFÅsarna 7,84, 7) Emil Kiili GamlakIF 7,85, Jimi Rousu GamlakIF DNS, Erä 2 (NWND): 1) Nante Korkatti GamlakIF 7,30, 2) Isac Söderström IFÅsarna 7,36, 3) Aron Skog IFÅsarna 7,74, 4) Mico Sjölund LarsmoIF 8,15, 5) Erik Härmälä LarsmoIF 8,21, 6) Axel Lerbacka GamlakIF 8,36, 7) Oskar Rautio GamlakIF 8,47, Erä 3 (NWND): 1) Jani Mäenpää GamlakIF 7,05, 2) Viktor Store GamlakIF 7,89, 3) Alex Lövsund IFÅsarna 8,02, 4) David Flocco GamlakIF 8,10, 5) Emil Nyfors LarsmoIF 8,14, 6) Aleksi Suomela GamlakIF 9,89, Elias Broända IFÅsarna DNS, Erä 4 (NWND): 1) Anton Forsström IFÅsarna 7,24, 2) Frans Virtanen GamlakIF 7,42, 3) Aaron Ollqvist IFÅsarna 7,50, 4) Robin Haglund LarsmoIF 8,02, 5) Alexander Stenfors GamlakIF 8,21, Artur Anttila GamlakIF DNS, Jona Store GamlakIF DNS.

P9 spjut

1) Viktor Store GamlakIF 15,80, 2) Aaron Ollqvist IFÅsarna 15,50, 3) Jani Mäenpää GamlakIF 15,45, 4) Kevin Björkvik LarsmoIF 15,43, 5) Nante Korkatti GamlakIF 15,14, 6) Axel Lerbacka GamlakIF 11,96, 7) Sel Dway LarsmoIF 11,92, 8) Mico Sjölund LarsmoIF 11,12, 9) David Flocco GamlakIF 10,60, 10) Kasper Biskop GamlakIF 10,31, 11) Anton Forsström IFÅsarna 9,67, 12) Frans Virtanen GamlakIF 9,45, 13) Aron Skog IFÅsarna 9,27, 14) Artur Anttila GamlakIF 8,66, 15) Erik Härmälä LarsmoIF 8,32, 16) Robin Haglund LarsmoIF 6,68, 17) Alexander Stenfors GamlakIF 6,66, 18) Oskar Rautio GamlakIF 6,54, 19) Aleksi Suomela GamlakIF 5,40, 20) Hannes Laakso IFÅsarna 5,29, 21) Elias Broända IFÅsarna 5,20, 22) Emil Kiili GamlakIF 4,13, 23) Emil Nyfors LarsmoIF 2,30, Jimi Rousu GamlakIF DNS, Isac Söderström IFÅsarna DNS, Alex Lövsund IFÅsarna DNS, Eljas Enlund IFÅsarna DNS, Jona Store GamlakIF DNS.

P11 60 m

1) Alexander Storrank IFÅsarna 9,45, 2) Isak Vidjeskog IFÅsarna 9,58, 3) Onni Lerbacka GamlakIF 9,81, 4) Benjamin Holmbäck IFÅsarna 9,86, 5) Simon Uusitalo IFÅsarna 9,93, 6) Noah Skog IFÅsarna 9,99, 7) Valter Lerbacka GamlakIF 10,45, 8) Viktor Timmerbacka IFÅsarna 11,28, Vincent Ljung LarsmoIF DNS. Erä 1 (NWND): 1) Alexander Storrank IFÅsarna 9,45, 2) Isak Vidjeskog IFÅsarna 9,58, 3) Onni Lerbacka GamlakIF 9,81, 4) Viktor Timmerbacka IFÅsarna 11,28, Erä 2 (NWND): 1) Benjamin Holmbäck IFÅsarna 9,86, 2) Simon Uusitalo IFÅsarna 9,93, 3) Noah Skog IFÅsarna 9,99, 4) Valter Lerbacka GamlakIF 10,45, Vincent Ljung LarsmoIF DNS.

P11 längd

1) Alexander Storrank IFÅsarna 3,89, 2) Isak Vidjeskog IFÅsarna 3,85, 3) Noah Skog IFÅsarna 3,78, 4) Onni Lerbacka GamlakIF 3,65, 5) Simon Uusitalo IFÅsarna 3,54, 6) Benjamin Holmbäck IFÅsarna 3,51, 7) Viktor Timmerbacka IFÅsarna 3,09, Valter Lerbacka GamlakIF DNS, Vincent Ljung LarsmoIF DNS.

P11 kula

1) Alexander Storrank IFÅsarna 6,81, 2) Benjamin Holmbäck IFÅsarna 6,33, 3) Noah Skog IFÅsarna 5,90, 4) Viktor Timmerbacka IFÅsarna 5,46, 5) Valter Lerbacka GamlakIF 4,91, 6) Hannes Thylin GamlakIF 4,75, Vincent Ljung LarsmoIF DNS, Tobias Wik LarsmoIF DNS.

P13 60 m

1) Elliot Grannabba IFÅsarna 8,34, 2) Elias Grahn IFÅsarna 8,43, 3) Isak Grankvist IFÅsarna 8,83, 4) Samuel Uusitalo IFÅsarna 9,12, 5) Fredrik Björkqvist IFÅsarna 9,29, 6) Axel Vidjeskog IFÅsarna 9,38, 7) Tuukka Sirén GamlakIF 9,65, 8) Nico Mäenpää GamlakIF 10,45, Anton Ljung LarsmoIF DNS, Jonatan Lepola LarsmoIF DNS. Erä 1 (NWND): 1) Elliot Grannabba IFÅsarna 8,34, 2) Elias Grahn IFÅsarna 8,43, 3) Samuel Uusitalo IFÅsarna 9,12, 4) Tuukka Sirén GamlakIF 9,65, Jonatan Lepola LarsmoIF DNS, Erä 2 (NWND): 1) Isak Grankvist IFÅsarna 8,83, 2) Fredrik Björkqvist IFÅsarna 9,29, 3) Axel Vidjeskog IFÅsarna 9,38, 4) Nico Mäenpää GamlakIF 10,45, Anton Ljung LarsmoIF DNS.

P13 längd

1) Elias Grahn IFÅsarna 472, 2) Elliot Grannabba IFÅsarna 415, 3) Axel Vidjeskog IFÅsarna 401, 4) Isak Grankvist IFÅsarna 3,99, 5) Tuukka Sirén GamlakIF 397, 6) Fredrik Björkqvist IFÅsarna 389, 7) Anton Ljung LarsmoIF 386, 8) Kevin Nykänen IFÅsarna 369, 9) Nico Mäenpää GamlakIF 311, Jonatan Lepola LarsmoIF DNS.

P13 kula

1) Elliot Grannabba IFÅsarna 9,52, 2) Jonatan Enfors IFÅsarna 8,05, 3) Samuel Uusitalo IFÅsarna 7,68, 4) Anton Ljung LarsmoIF 6,97, 5) Tuukka Sirén GamlakIF 6,24, 6) Fredrik Björkqvist IFÅsarna 6,12, 7) Nico Mäenpää GamlakIF 5,30, Jonatan Lepola LarsmoIF DNS.

F7 40 m

1) Venla Vikström LarsmoIF 7,72, 2) Angelina Lauren IFÅsarna 7,85, 3) Felicia Ena LarsmoIF 8,00, 4) Nellie Byggmästar LarsmoIF 8,06, 5) Ronja Ljungberg IFÅsarna 8,13, 6) Ada Lindqvist GamlakIF 8,36, 7) Wilma Lindqvist IFÅsarna 8,80, 8) Matilda Parkkinen LarsmoIF 8,85, 9) Nina Granlund IFÅsarna 8,86, 10) Alva Finnäs LarsmoIF 9,03, 11) Emilia Holmlund IFÅsarna 9,11, 12) Tilde Sundqvist LarsmoIF 9,53, 13) Elsa Nyfors LarsmoIF 9,89, 14) Nova Sandberg LarsmoIF 10,10, 14) Julia Lindell IFÅsarna 10,10, 16) Emilia Grankvist LarsmoIF 10,39, 17) Milla Suomela GamlakIF 10,71, Vera Cainberg IFÅsarna DNS. Erä 1 (NWND): 1) Venla Vikström LarsmoIF 7,72, 2) Angelina Lauren IFÅsarna 7,85, 3) Tilde Sundqvist LarsmoIF 9,53, 4) Julia Lindell IFÅsarna 10,10, 5) Emilia Grankvist LarsmoIF 10,39, Vera Cainberg IFÅsarna DNS, Erä 2 (NWND): 1) Ada Lindqvist GamlakIF 8,36, 2) Nina Granlund IFÅsarna 8,86, 3) Alva Finnäs LarsmoIF 9,03, 4) Emilia Holmlund IFÅsarna 9,11, 5) Elsa Nyfors LarsmoIF 9,89, 6) Nova Sandberg LarsmoIF 10,10, Erä 3 (NWND): 1) Felicia Ena LarsmoIF 8,00, 2) Nellie Byggmästar LarsmoIF 8,06, 3) Ronja Ljungberg IFÅsarna 8,13, 4) Wilma Lindqvist IFÅsarna 8,80, 5) Matilda Parkkinen LarsmoIF 8,85, 6) Milla Suomela GamlakIF 10,71.

F7 bollkastning

1) Ronja Ljungberg IFÅsarna 13,11, 2) Emilia Holmlund IFÅsarna 12,52, 3) Venla Vikström LarsmoIF 10,90, 4) Wilma Lindqvist IFÅsarna 10,85, 5) Ada Lindqvist GamlakIF 9,60, 6) Nina Granlund IFÅsarna 8,35, 7) Alva Finnäs LarsmoIF 8,04, 7) Nellie Byggmästar LarsmoIF 8,04, 9) Felicia Ena LarsmoIF 7,42, 10) Julia Lindell IFÅsarna 6,73, 11) Angelina Lauren IFÅsarna 6,70, 12) Tilde Sundqvist LarsmoIF 6,48, 13) Milla Suomela GamlakIF 5,92, 14) Matilda Parkkinen LarsmoIF 5,90, 15) Elsa Nyfors LarsmoIF 5,74, 16) Emilia Grankvist LarsmoIF 4,46, 17) Nova Sandberg LarsmoIF 4,41, Vera Cainberg IFÅsarna DNS.

F9 40 m

1) Vilhelmina Sjölind IFÅsarna 7,26, 2) Daniela Prest GamlakIF 7,27, 3) Amanda Grahn IFÅsarna 7,85, 4) Amanda Parkkinen LarsmoIF 7,89, 4) Wilma Kainberg IFÅsarna 7,89, 6) Adriana Dalhem IFÅsarna 8,09, 7) Rebecca Sandberg LarsmoIF 8,18, 8) Sarah Jungar LarsmoIF 8,21, 9) Fanny Hongell IFÅsarna 8,33, 10) Emma Wik LarsmoIF 8,34, 11) Elin Päivärinta LarsmoIF 8,68, 12) Tilde Edén LarsmoIF 8,79, 13) Amanda Holmlund IFÅsarna 8,94, 14) Melinda Lillkåla GamlakIF 9,43, Ella Björkvik LarsmoIF DNS, Anna Söderlund LarsmoIF DNS. Erä 1 (NWND): 1) Daniela Prest GamlakIF 7,27, 2) Amanda Parkkinen LarsmoIF 7,89, 2) Wilma Kainberg IFÅsarna 7,89, 4) Adriana Dalhem IFÅsarna 8,09, 5) Rebecca Sandberg LarsmoIF 8,18, 6) Emma Wik LarsmoIF 8,34, 7) Tilde Edén LarsmoIF 8,79, 8) Amanda Holmlund IFÅsarna 8,94, Erä 2 (NWND): 1) Vilhelmina Sjölind IFÅsarna 7,26, 2) Amanda Grahn IFÅsarna 7,85, 3) Sarah Jungar LarsmoIF 8,21, 4) Fanny Hongell IFÅsarna 8,33, 5) Elin Päivärinta LarsmoIF 8,68, 6) Melinda Lillkåla GamlakIF 9,43, Ella Björkvik LarsmoIF DNS, Anna Söderlund LarsmoIF DNS.

F9 spjut

1) Fanny Hongell IFÅsarna 8,44, 2) Wilma Kainberg IFÅsarna 7,56, 3) Daniela Prest GamlakIF 6,33, 4) Adriana Dalhem IFÅsarna 6,32, 5) Amanda Parkkinen LarsmoIF 6,15, 6) Emma Wik LarsmoIF 5,40, 7) Sarah Jungar LarsmoIF 4,15, 8) Tilde Edén LarsmoIF 3,84, 9) Amanda Grahn IFÅsarna 3,53, 10) Vilhelmina Sjölind IFÅsarna 3,10, 11) Elin Päivärinta LarsmoIF 2,80, 12) Rebecca Sandberg LarsmoIF 2,35, Melinda Lillkåla GamlakIF DNS, Ella Björkvik LarsmoIF DNS, Anna Söderlund LarsmoIF DNS, Amanda Holmlund IFÅsarna DNS.

F11 60 m

1) Charlotta Sandkulla IFÅsarna 9,91, 2) Emma Vikman IFÅsarna 9,99, 3) Semina Kozic LarsmoIF 10,02, 4) Noomi Korkatti GamlakIF 10,13, 5) Felicia Vikström LarsmoIF 10,18, 6) Vera Wacklin GamlakIF 10,19, 7) Emma Haglund LarsmoIF 10,22, 8) Vera Ståhlstedt IFÅsarna 10,27, 9) Lotta Martin LarsmoIF 10,42, 10) Nora Finholm LarsmoIF 1044, 11) Wilma Lillsunde IFÅsarna 10,48, 12) Neah Nyman IFÅsarna 10,54, 13) Olivia Åkerlund IFÅsarna 10,81, 14) Nicolina Berg IFÅsarna 10,88, 15) Matilda Lillkåla GamlakIF 11,29, 16) Fiia Virtanen GamlakIF 11,32, Sandra Hongell IFÅsarna DNS. Erä 1 (NWND): 1) Emma Vikman IFÅsarna 9,99, 2) Nora Finholm LarsmoIF 1044, 3) Neah Nyman IFÅsarna 10,54, 4) Matilda Lillkåla GamlakIF 11,29, Sandra Hongell IFÅsarna DNS, Erä 2 (NWND): 1) Vera Wacklin GamlakIF 10,19, 2) Emma Haglund LarsmoIF 10,22, 3) Vera Ståhlstedt IFÅsarna 10,27, 4) Lotta Martin LarsmoIF 10,42, 5) Olivia Åkerlund IFÅsarna 10,81, 6) Fiia Virtanen GamlakIF 11,32, Erä 3 (NWND): 1) Charlotta Sandkulla IFÅsarna 9,91, 2) Semina Kozic LarsmoIF 10,02, 3) Noomi Korkatti GamlakIF 10,13, 4) Felicia Vikström LarsmoIF 10,18, 5) Wilma Lillsunde IFÅsarna 10,48, 6) Nicolina Berg IFÅsarna 10,88.

F11 längd

1) Emma Haglund LarsmoIF 3,44, 2) Noomi Korkatti GamlakIF 3,39, 3) Charlotta Sandkulla IFÅsarna 3,38, 4) Felicia Vikström LarsmoIF 3,28, 5) Vera Ståhlstedt IFÅsarna 3,20, 6) Hanna Nyfors LarsmoIF 3,17, 6) Semina Kozic LarsmoIF 3,17, 8) Neah Nyman IFÅsarna 3,12, 8) Lotta Martin LarsmoIF 3,12, 10) Vera Wacklin GamlakIF 3,08, 11) Fiia Virtanen GamlakIF 3,06, 12) Wilma Lillsunde IFÅsarna 3,03, 13) Matilda Lillkåla GamlakIF 2,98, 14) Nora Finholm LarsmoIF 2,97, 15) Nicolina Berg IFÅsarna 2,96, 16) Olivia Åkerlund IFÅsarna 2,71, Emma Vikman IFÅsarna DNS, Sofia Träisk IFÅsarna DNS, Sandra Hongell IFÅsarna DNS, Kilpailun ulkopuolella: Daniela Prest GamlakIF 3,43.

F11 kula

1) Charlotta Sandkulla IFÅsarna 7,21, 2) Hanna Nyfors LarsmoIF 6,72, 3) Sofia Träisk IFÅsarna 6,43, 4) Nicolina Berg IFÅsarna 6,22, 5) Lotta Martin LarsmoIF 5,88, 6) Nora Finholm LarsmoIF 5,62, 7) Sandra Hongell IFÅsarna 5,45, 8) Emma Haglund LarsmoIF 5,34, 9) Vera Ståhlstedt IFÅsarna 5,14, 10) Neah Nyman IFÅsarna 5,12, 11) Felicia Vikström LarsmoIF 5,05, 12) Emma Vikman IFÅsarna 4,96, 13) Fiia Virtanen GamlakIF 4,94, 14) Semina Kozic LarsmoIF 4,59, 15) Matilda Lillkåla GamlakIF 4,24, 16) Noomi Korkatti GamlakIF 3,64.

F13 60 m

1) Emilia Ollqvist IFÅsarna 8,98, 2) Johanna Bexar IFÅsarna 8,99, 3) Ina Pajunen IFÅsarna 9,17, 4) Malin Storbacka IFÅsarna 9,23, 5) Evelina Sundvik LarsmoIF 9,30, 6) Linn Skuthälla IFÅsarna 9,38, 7) Anna Lillsund IFÅsarna 9,41, 7) Michelle Anderssén LarsmoIF 9,41, 9) Josefine Asplund LarsmoIF 9,85, 10) Minna Hollanti GamlakIF 9,88, 11) Emma Thylin GamlakIF 10,12, 12) Jasmin Ånäs GamlakIF 11,12, Miina Salminen LarsmoIF DNS. Erä 1 (NWND): 1) Emilia Ollqvist IFÅsarna 8,98, 2) Malin Storbacka IFÅsarna 9,23, 3) Evelina Sundvik LarsmoIF 9,30, 4) Linn Skuthälla IFÅsarna 9,38, 5) Michelle Anderssén LarsmoIF 9,41, 6) Minna Hollanti GamlakIF 9,88, 7) Jasmin Ånäs GamlakIF 11,12, Erä 2 (NWND): 1) Johanna Bexar IFÅsarna 8,99, 2) Ina Pajunen IFÅsarna 9,17, 3) Anna Lillsund IFÅsarna 9,41, 4) Josefine Asplund LarsmoIF 9,85, 5) Emma Thylin GamlakIF 10,12, Miina Salminen LarsmoIF DNS.

F13 längd

1) Ina Pajunen IFÅsarna 419, 2) Johanna Bexar IFÅsarna 412, 3) Emilia Ollqvist IFÅsarna 395, 4) Evelina Sundvik LarsmoIF 375, 5) Malin Storbacka IFÅsarna 369, 6) Michelle Anderssén LarsmoIF 3,66, 7) Josefine Asplund LarsmoIF 354, 8) Linn Skuthälla IFÅsarna 3,40, 9) Emma Thylin GamlakIF 324, 10) Jasmin Ånäs GamlakIF 302, 11) Jasmine Vikström LarsmoIF 292, Minna Hollanti GamlakIF NM, Miina Salminen LarsmoIF NM.

F13 kula

1) Minna Hollanti GamlakIF 8,63, 2) Josefin Träisk IFÅsarna 8,12, 3) Emilia Ollqvist IFÅsarna 6,99, 4) Semra Kozic LarsmoIF 6,93, 5) Linn Skuthälla IFÅsarna 6,84, 6) Ina Pajunen IFÅsarna 6,58, 7) Jasmin Ånäs GamlakIF 6,52, 8) Evelina Sundvik LarsmoIF 5,96, 9) Jasmine Vikström LarsmoIF 5,58, 10) Josefine Asplund LarsmoIF 5,40, 11) Emma Thylin GamlakIF 4,58, Miina Salminen LarsmoIF DNS.

8 x 50 m

1) If Åsarna 2 1.08,55, (Ronja Ljungberg, Emil Forsström, Amanda Grahn, Kevin Enfors, Emma Vikman, Isak Vidjeskog, Johanna Bexar, Elias Grahn), 2) If Åsarna 1 1.09,46, (Angelina Lauren, Elias Grannabba, Vilhelmina Sjölind, Anton Forsström, Charlotta Sandkulla, Alexander Storrank, Emilia Ollqvist, Elliot Grannabba), 3) LIF 1 1.11,86, (Venla Vikström, Måns Finholm, Amanda Parkkinen, Sel Dway, Felicia Vikström, Semina Kozic, Josefine Asplund, Anton Ljung), 4) LIF 2 1.13,22, (Nellie Byggmästar, Elias Härmälä, Sarah Jungar, Kevin Björkvik, Emma Haglund, Nora Finholm, Evelina Sundvik, Michelle Anderssén), 5) GIF 1 1.13,29, (Ada Lindqvist, Alex Lillhonga, Daniela Prest, Jani Mäenpää, Noomi Korkatti, Onni Lerbacka, Minna Hollanti, Tuukka Sirén), 6) GIF 2 1.20,88, (Evert Biskop, Melinda Lillkåla, Kasper Biskop, Matilda Lillkåla, Valter Lerbacka, Emma Thylin, Nico Mäenpää).

 

22-24.08 2014 FM 14-15 RAISIO

F15 stav 1) Alina Strömberg  360

F15 100m försök  3) Alina Strömberg  12,81                                                                                                                                                                                    final    3) Alina Strömberg   12,51

F14 100m  försök 6) Jenny Asplund 12.95                                                                                                                                                                                     final    8) Jenny Asplund  12.99

P14 100m försök 12) Tha Nay Ta  12.52

P14 längd  9) Tha Nay Ta  5,43

 

22-24.08.2014 FM 16-17 KOTKA

H16 spjut  8) Linus Ljung 51,05

 

9-10.8.2014 FM 19 I HUITTINEN

D19 100m  försök   28) Amanda Sjölund 13,19

D19 längd  försök 11) Amanda Sjölund  5,35                                                                                                                                                                                        final    11) Amanda Sjölund  5.21

 

8.8.2014 VETERAN FM I JYVÄSKYLÄ

H 45 100m 1) Tomas Nylund 12,44

 

5.8.2014 WASA GAMES

H 100m  4) Rickard Nylund 11,43

D 100m   3) Alina Strömberg 12,67

D stav    2) Alina Strömberg  345

 

5.8.2014 LARSMO IF:S SERIETÄVLING, IDROTTSPARKEN I HOLM

P7 Kula
1) Pontus Björkvik 2,36, 2) Elias Härmälä 2,27, 3) Ivar Svenfelt 1,80, 4) Colin Dahllund 1,73.

P7 150 meter
1) Elias Härmälä 34,04, 2) Pontus Björkvik 36,22, 3) Ivar Svenfelt 37,00, 4) Colin Dahllund 38,23.

P7 Hinderbana
1) Elias Härmälä 26,73, 2) Ivar Svenfelt 26,91, 3) Pontus Björkvik 30,58, 4) Colin Dahllund 39,05.

P9 Kula
1) Kevin Björkvik 4,79, 2) Mico Sjölund 4,48, 3) Erik Härmälä 4,40, 4) Robin Haglund 3,90, 5) Emil Nyfors 3,39.

P9 150 meter
1) Kevin Björkvik 29,34, 2) Robin Haglund 30,46, 3) Mico Sjölund 30,52, 4) Emil Nyfors 31,57, 5) Erik Härmälä 32,09.

P9 Hinderbana
1) Mico Sjölund 21,97, 2) Erik Härmälä 22,84, 3) Emil Nyfors 24,03, 4) Kevin Björkvik 24,47, 5) Robin Haglund 26,22.

P11 Kula
1) Selverdwau 4,49.

P11 200 meter
1) Selverdwau 41,03.

P11 Höjd
1) Selverdwau 95.

P13 Kula
1) Anton Ljung 7,07.

P13 200 meter
1) Anton Ljung 38,03

P13 Höjd
1) Anton Ljung 125.

F7 Kula
1) Venla Vikström 3,44, 2) Vanessa Hästbacka 2,17, 3) Felicia Ena 2,03, 4) Elsa Nyfors 1,62, 5) Matilda Parkkinen 1,47, 6) Nova Sandberg 1,43.

F7 150 meter
1) Venla Vikström 29,15, 2) Vanessa Hästbacka 33,25, 3) Matilda Parkkinen 35,22, 4) Felicia Ena 36,66, 5) Elsa Nyfors 43,71.

F7 Hinderbana
1) Vanessa Hästbacka 21,22, 2) Venla Vikström 23,25  Felicia Ena 23,25, 4) Elsa Nyfors, 26,06, 5) Matilda Parkkinen 26,06.

F9 Kula
1) Amanda Parkkinen 4,35, 2) Anna Söderlund 3,22, 3) Rebecca Sandberg 3,16, 4) Tilde Eden 2,90, 5) Emma Wiik 2,89, 6) Ella Björkvik 2,62, 7) Elin Päivärinta 2,17.

F9 150 meter
1) Anna Söderlund 29,71, 2) Amanda Parkkinen 29,97, 3) Rebecca Sandberg 31,66, 4) Emma Wiik 31,96, 5) Ella Björkvik 32,91, 6) Elin Päivärinta 32,92, 7) Tilde Eden 33,40.

F9 Hinderbana 
1) Amanda Parkkinen 22,16, 2) Anna Söderlund 23,88, 3) Emma Wiik 24,92, 4) Elin Päivärinta 26,14, 5) Tilde Eden 26,57, 6) Ella Björkvik 27,46, 7) Rebecca Sandberg 27,66.

F11 Kula
1) Hanna Nyfors 6,17, 2) Lotta Martin 5,99, 3) Nora Finholm 5,49, 4) Emma Haglund 4,78, 5) Felicia Vikström 4,40.

F11 200 meter
1) Emma Haglund 35,35, 2) Felicia Vikström 37,52, 3) Lotta Martin 38,02, 4) Hanna Nyfors 38,18, 5) Nora Finholm 38,91.

F11 Höjd
1) Nora Finholm 115, 2) Emma Haglund 115, 3) Felicia Vikström 110, 4) Lotta Martin 95.

F13 Kula
1) Miina Salminen 7,53, 2) Jasmine Vikström 5,73.

F13 200 meter
1) Miina Salminen 34,71, 2) Jasmine Vikström 39,97.

F13 Höjd
1) Miina Salminen 135, 2) Jasmine Vikström 95.

 

2-3.8.2014 KNATTEFINALEN I NÄRPES

P15 spjut 1) Max Hellström 40,50

P12 spjut  1) Anton Ljung 36,33

P12 kula  5)  Anton Ljung  7,17

P11 diskus 1) Vincent Ljung  23,28

P11 slägga  1) Vincent Ljung  18,03

F15  stav  1) Alina Strömberg  350

F15 100m  1) Alina Strömberg 13,00

F14  längd  1) Jenny Asplund  5,17

F14 100m  1) Jenny Asplund  13,18

F12  60m   7) Josefine Asplund  9,70

F12 spjut  7) Jasmine Vikström 13,96

F10 stav   2) Felicia Vikström  140

F10 60mh  2) Felicia Vikström 13,06

 

 

LIF TOG 8 MEDALJER I SFIM 2014 

H stav     3) Viktor Westö  465

H17 stav  2) Linus Ljung 310

H17 längd  7) Linus Ljung 5,50

H17 spjut  4) Linus Ljung  53,51

P15 spjut  3) Max Hellström 41,18

P15 längd  4) Tha Nay Ta  5,33

P15 100m försök  9) Tha Nay Ta 12,89

P15/H17 4x100m  7) LIF: Tha Nay Ta ,Linus Ljung, Max Hellström, Isak Björkskog   49,44

D 100m  försök  8) Amanda Sjölund 13,48                                                                                                                                                                                       final      8) Amanda Sjölund  13,48

D 200m  16)  Rebecca Ljung  27,92

D 100mh  4) Rebecca Ljung  16,46

D höjd  6) Rebecca Ljung  150

D längd    4) Amanda Sjölund  5,28

D spjut  1) Rebecca ljung  39,24

D17 längd  6) Emma Sundvik 4,93

D17 400m  final 5) Julia Hiltunen 1.02,30                                                                                                                                                                                    försök  5) Julia Hiltunen 1.03,44

D 17 100mh 5) Emma Sundvik 16,36

D17 800m 6) Julia Hiltunen

F15 stav 2) Alina Strömberg  334

 F15 80mh final 5)    Jenny Asplund  12,70                                                                                                                                                                                          försök 5)   Jenny Asplund 12,46 

F15 100m final 1) Alina Strömberg 12,73   2) Jenny Asplund 12,94                                                                                                                                       försök  1) Alina Strömberg 12,92  3) Jenny Asplund 13,12  16) Malin Björkström

F15 2000m  11)   Ida Martin  8.05,68

F15/D17 4x100m  2) LIF: Jenny Asplund, Alina Strömberg, Emma Sundvik, Julia Hiltunen  50,28

 

12.07.2014 KNATTESTAFETT DM I NEDERVETIL

P13 4x100m   8) LIF 1.02,48 : Vincent Ljung, Linus Nyman, Anton Ljung, Wihtori Karukka

P13 4x600m  6) LIF 9.02,53 : Wihtori Karukka, Vincent Ljung, Linus Nyman, Anton Ljung

F11 4x50m  13) LIF  35,37: Rebecca Sandberg, Nora Finholm, Hanna Nyfors, Moa Björkström

F13 4x100m  7) LIF 59,86 : Evelina Sundvik, Helka Aninko, Josefine Asplund, Miina Salminen

F15 4x100m  1) LIF 51,71: Jenny Asplund, Alina Strömberg, Simone Stenbäck, Malin Björkström

 

09-10.07.2014 DM 17/19 I NÄRPES

H17 300mh   1) Linus Ljung  47,07

H17 spjut     1) Linus Ljung   47,90

H17 110mh  1) Linus Ljung  17,78

H17 längd    1) Linus Ljung  5,67

D19 400m   4) Rebecca Ljung  1.04,77

D19 spjut     1) Rebecca Ljung  39,26

D19 höjd      1) Rebecca Ljung 151

D19 100mh  2) Rebecca Ljung  16,64

D17 längd  1) Emma Sundvik  5,03

D17 100mh 2) Anni Salminen  16,38

D17 800m  5) Julia Hiltunen  2.34,85

D17 100m  3) Emma Sundvik 13,22    4) Anni Salminen 13,31

D17 stav  1) Alina Strömberg  3,50

 

07.07.2014 DT I ALAJÄRVI

D17 stav  1) Alina Strömberg  3,40

 

07.07.2014 DT I YLIVIESKA

F15 100m  4) Jennifer Roos  14,13

 

05-06.07.2014 STAFETT FM I LAHTIS

D19 4x100mh   9) Larsmo IF  63,59:  Emma Sundvik, Rebecca Ljung, Anni Salminen, Julia Hiltunen

F15 4x100m    18) Larsmo IF  51,74: Jenny ASplund, Alina Strömberg, Malin Björkström, Jennifer Roos  

                   

01.07.2014 NUORTEN ELIITTIKISAT I KAUHAVA

H17 100m 6) Ta Nay Tha 12,55

D17 stav 1) Alina Strömberg  3,53

D17 100mh  2) Emma Sundvik 15,96

D17 800m  1) Julia Hiltunen 2.31,50

D17 100m  3) Alina Strömberg 13,01    4) Jenny Asplund  13,10    8) Emma Sundvik 13,64   11) Malin Björkström 14,24     12) Simone Stenbäck  14,45

 

30.06.2014. DT I JAKOBSTAD

P15 200m  4) Tha Nay Ta  26,04

H17 spjut   1) Linus Ljung  49,07

D17 100mh  2) Emma Sundvik  15,67

D17 800m  1) Julia Hiltunen  2.34,21

D19 200m  4) Amanda Sjölund  28,20

D19 Längd  4) Amanda Sjölund  4,99

 

29.06.2014 SPRINTKARNEVALEN I JÄMSÄNKOSKI

F14 100m  1) Jenny Asplund  12,98

 

29.06.2014 STAVKARNEVALEN I SOMERO

F15 stav   2) Alina Strömberg  3,40

 

24.06.2014 LARSMO IF: S SERIETÄVLING, IDROTTSPARKEN I HOLM

P7 40 meter
1) Måns Finholm 7,89, 2) Ivar Svenfelt 8,40, 3) Tobias Finnäs 8,71, 4) Emil Saarman 8,97, 5) Elias Härmälä 9,00, 6) Pontus Björkvik 9,03, 7) Colin Dahllund 10,56.

P7 Längd 
1) Måns Finholm 2,76, 2) Ivar Svenfelt 2,15, 3) Elias Härmälä 2,13, 4) Tobias Finnäs 1,88, 5) Emil Saarman 1,35, 6) Colin Dahllund 1,70.

P7 Bollkastning
1) Måns Finholm 13,85, 2) Colin Dahllund 12,50, 3) Tobias Finnäs 10,50, 4) Elias Härmälä 10,40, 5) Pontus Björkvik 9,90, 6) Emil Saarman 9,20, 7) Ivar Svenfelt 8,65.

P9 40 meter
1. Linus Saarman 7,47, 2. Robin Haglund 7,98, 3. Mico Sjölund 8,46, 4. Erik Härmälä 8,57.

P9 Längd
1) Erik Härmälä 2,70, Robin Haglund 2,70, 3) Mico Sjölund 2,65, 4) Linus Saarman 2,27.

P9 Bollkastning 
1) Linus Saarman 18.30, 2) Erik Härmälä 17.30, 3) Mico Sjölund 12,80, 4) Robin Haglund 10,85.

P11 60 meter
1) Vincent Ljung 10,29.

P11 Längd
1) Vincent Ljung 3,05.

P11 Spjut
1) Vincent Ljung 21,00.

P13 60 meter
1) Jonatan Lepola 10,77.

P13 Längd
1) Jonatan Lepola 3,04.

P13 Spjut
1) Jonatan Lepola 17,75.

F7 40 meter
1) Venla Vikström 7,85, 2. Felicia Ena 8,08, 3. Nellie Byggmästar 8,35, 4. Matilda Parkkinen 8,49, 5. Vanessa Hästbacka 8,71, 6. Alva Finnäs 9,46, 7. Alva Slussnäs 9,72, 8. Meja Enlund 9,80, 9. Elsa Nyfors 10,09, 10. Nova Sandberg 11,48.

F7 Längd
1) Venla Vikström 2,55, 2) Matilda Parkkinen 2,20, 3) Meja Enlund 2,10, 4) Vanessa Hästbacka 1,94, 5) Nellie Byggmästar 1,90, 6) Alva Finnäs 1,75, 7) Matilda Parkkinen 1,47, 8) Alva Slussnäs 1,33, 9) Elsa Nyfors 1,35, 10) Nova Sandberg 0,95.

F7 Bollkastning
1) Venla Vikström 9,85, 2) Alva Finnäs 8,80, 3) Vanessa Hästbacka 7,05, 4) Nellie Byggmästar 6,60, 5) Matilda Parkkinen 6,45, 6) Felicia Ena 5,30, Elsa Nyfors 5,30, 8) Meja Enlund 5.15, 9) Alva Slussnäs 4,90, 10) Nova Sandberg 3,50.

F9 40 meter
1. Charlotta Brunberg 7,77, 2. Amanda Parkkinen 7,87, 3. Vilma Björkskog 7,97, 4. Rebecca Sandberg 8,28, 5. Tilde Eden 8,46, 6. Elin Päivärinta 8,66.

F9 Längd
1) Charlotta Brunberg 2,70, 2) Vilma Björkskog 2,50, 3) Amanda Parkkinen 2,40, 4) Rebecca Sandberg 2,38, 5) Tilde Eden 2,18, 6) Elin Päivärinta 1,75.

F9 Bollkastning
1) Charlotta Brunberg 11,80, 2) Vilma Björkskog 10,35, 3) Tilde Eden 9,40, 4) Elin Päivärinta 8,85, 5) Rebecca Sandberg 8,80, 6) Amanda Parkkinen 8,15.

F11 60 meter
1) Semina Kozic 10,25, 2) Felicia Vikström 10,32, 3) Nora Finholm 10,71, 4) Hanna Nyfors 10,72, 5) Lotta Martin 11.03.

F11 Längd
1) Semina Kozic 3,30, 2) Nora Finholm 3,15, Felicia Vikström 3,15, 4) Hanna Nyfors 2,89, 5) Lotta Martin 2,72.

F11 Spjut
1) Hanna Nyfors 13,60, 2) Felicia Vikström 9,50, 3) Lotta Martin 9.45, 4) Nora Finholm 9,00, 5) Semina Kozic 7,40.

F13 60 meter
1) Josefine Asplund 10,20, 2) Jasmine Vikström 11.15.

F13 Längd
1) Evelina Sundvik 3,60, 2) Josefine Asplund 3,45, 3) Jasmine Vikström 2,76.

F13 Spjut
1) Jasmine Vikström 13,75, 2) Evelina Sundvik 13,15, 3) Josefine Asplund 13,00.

 

26.06.2014 STAVKARNEVALEN I SOMERO

F15 stav  3) Alina Strömberg  3,40

 

26.06.2014 DT I SMEDSBY

D17 100mh  2) Emma Sundvik  15,55

 

26.06.2014 MÅNGKAMPSKARNEVALEN I KAUHAVA

H17 5-kamp  1) Linus Ljung  2216p

D19 5-kamp  1) Rebecca Ljung  2962p

 

24.06.2014 REGIONMÄSTERSKAP I STAFETT I NEDERVETIL

D19 4x100mh  2) LIF. Emma Sundvik, Rebecca Ljung, Anni Salminen, Julia Hiltunen 1.06,11

 

17.06.2014 DT I KARLEBY

D17 100m    2) Jenny Asplund   12,98

F15 100m    1) Simone Stenbäck 13,90

 

17.06.2014 DT I BENNÄS

H 1500m     2) William Knif  4.30,01

H17 100m   4) Linus Ljung   13,32

H17  längd   1) Linus Ljung    548

P15  100m   2) Nay Tha Ta    12,58

D 100m        3) Rebcca Ljung  13,55

D höjd           3) Anni Salminen  145

D spjut         1) Rebecca Ljung  40,82

D17 100m   3) Anni Salminen   13,67

D17 längd    2) Emma Sundvik   504

F13 60m     6) Miina Salminen  9,31  10) Evelina Sundvik  9,59

F13 kula      4) Miina Salminen  7,79

 

13-15.06.2014 YOUTH  ATHLETICS GAMES I ESBO

F14 100m  kval 1) Jenny Asplund 12,80

F14 100m final 1) Jenny Asplund 12,64

 

11.06.2014 DT NEDERVETIL

H stav          2) Victor Westö   480

P 9  600m  7) Måns Finholm  2.38,86

D 400m      1) Rebecca Ljung  1.01,93

D stav          2) Alina Strömberg  325

D längd       1) Amanda Sjölund   5,09

F 11 600m  3) Nora Finholm   2.13,71

D 19 kula    1) Rebecca Ljung     9,71

 

12.06.2014 VATTENFALL CUP 1 NYKARLEBY

Larsmo IF 8175p

P11 60m  11) Otto Sjölund 10,50

P11 1000m  7) Mico Sjölund 4.15,13

P11 längd  4) Vincent Ljung 3,52

P11 diskus 5) Tobias Wiik 15,24

P11 4x50m  5)   Vincent Ljung,Tobias Wiik,Otto Sjölund,Mico Sjölund   35,71

P13 60m  9) Jonatan Lepola  10,06

P13 1000m 4) Anton Ljung 3.51,87

P13 höjd  3) Simon Strömberg 135

P13 spjut  3) Linus Nyman 25,69

P13 4x100m  6) Jonatan Lepola,Linus Nyman,Anton Ljung,Simon Strömberg  1.04,01

P15 100m  3) Ta Nay Tha  12,65

H17 200m  6) Johannes Öst   27,84

H17 3-steg  4) Linus Ljung 11,08

F11 60m   5) Emma Haglund  10,03

F11 1000m  10) Nora Finholm 4.12,22

F11 längd  6) Semina Kozic  3,41  10) Felicia Vikström 3,16

F11 diskus  5) Hanna Nyfors 14,42

F11 4x50m  5) Emma Haglund,Felicia Vikström,Hanna Nyfors,Semina Kozic  33,36

F13 60m  11) Josefine Asplund  9,71

F13 1000m  9) Miina Salminen 3.48,71

F13 höjd  8) Evelina Sundvik  125

F13 spjut  9) Jasmine Vikström 15,58

F13 4x100m  9) Evelina Sundvik,Jasmine Vikström,Josefine Asplund,Miina Salminen  1.03,74

F15 100m  2) Jenny Asplund 13,10  9) Simone Stenbäck 14,12

F15 kula   8) Liza Pajunen

F15 2000m  6) Ida Martin 8.00,06

D17 200m  2) Emma Sundvik  27,76    3) Amanda Sjölund  27,83

D17 3-steg   5) Anni Salminen  9,85

D17 kula   3) Elisabeth Nylund

 

08.06.2014 DT SEINÄJOKI

D17 100mh  1) Emma Sundvik  15,68   2) Anni Salminen 16,61

 

04.06.2014 DT NÄRPES

D stav  3) Alina Strömberg  340

F15 100m  1) Alina Strömberg  13,38

 

03.06.2014 DT KARLEBY

H17 spjut  2) Linus Ljung 44,16

P15 spjut  2) Max Hellström 38,80

P13 spjut  1) Anton ljung   36,58

D19 400m  1) Amanda Sjölund  1.02,73

D19 längd  1) Amanda Sjölund  5,21

D19 Spjut  2) Rebecca Ljung  38,64

D17 höjd   3) Anni Salminen 150

D17 längd  2) Emma Sundvik  5,04  3) Anni Salminen 4,56

F15 100m  1) Jenny Asplund  12,95

F13 60m  6) Miina Salminen  9,15   12) Evelina Sundvik 9,54

F13 längd  4) Miina Salminen  3,82

 

02.06.2014 SPRINTOLYMPIADEN I VASA

F15 100m  1) Jenny Asplund  13,03

 

F13 60m  4) Josefine Asplund  9,65

 

8-9.03 -14 TRE LIF-MEDALJER VID TAMPERE JUNIOR INDOOR GAMES

F15 stav; 1) Alina strömberg 350, F15 60m försök; Alina Strömberg 8,22, F15 60m final; 6) Alina Strömberg 8,14, F14 60m försök; Jenny Asplund 8,23, Liza Pajunen 8,47, Simone Stenbäck 8,87, F14 60m final; 2) Jenny Asplund 8,16, F14 längd; 3) Jenny Asplund 522